Gra o tron w branży funeralnej: Klepsydra chce przejąć Spółkę Pogrzebową

Gra o tron w branży funeralnej: Klepsydra chce przejąć Spółkę Pogrzebową
Fot. shutterstock.
Branża funeralna to ogromny biznes obracający funduszami, których wiele sektorów może jej pozazdrościć. Notowana na giełdzie Grupa Klepsydra konsekwentnie realizuje ogłoszoną strategię konsolidacji rozdrobnionego rynku funeralnego w Polsce - w tym celu podpisała list intencyjny o przejęciu Spółki Pogrzebowej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polska branża pogrzebowa jest sektorem o znaczącej wartości, choć dokładne dane finansowe mogą być trudne do oszacowania z powodu fragmentaryczności rynku i dużej liczby małych, prywatnych firm działających w tej branży. Właśnie ten trend chce zmienić Grupa Klepsydra, która konsoliduje mniejszych partnerów. I nic dziwnego, gdyż ocenia się, że polski rynek usług pogrzebowych generuje roczne obroty w miliardach złotych. Jest o co walczyć i najwięksi gracze dobrze wiedzą, że ekspansja pomoże im na rynku, którego nigdy nie dosięgnie recesja.

Gra o tron w branży funeralnej: Klepsydra chce przejąć Spółkę Pogrzebową

Grupa Klepsydra, jeden z liderów rynku funeralnego w Polsce i pierwsza spółka z tego segmentu notowana na GPW, poinformowała, że 16 listopada 2023 r. podpisała list intencyjny ze wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczącą kompleksowe usługi pogrzebowe w Polsce w sprawie nabycia przez Grupę Klepsydra wszystkich udziałów w Spółce. Transakcja ma zostać zamknięta do końca 2023 roku.

Nabycie udziałów Spółki funeralnej przez Grupę Klepsydra będzie sfinansowane ze środków pozyskanych z planowanej emisji akcji. Zarząd aktualnie prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami na temat objęcia akcji serii H. W związku z możliwością dokonania transakcji, Grupa przystąpi do finalizacji prowadzonych dotychczas rozmów z inwestorami. W sumie Grupa planuje pozyskać na przejęcia w tym roku w wyniku emisji akcji około 30 mln zł, z czego w lipcu pozyskała już 6,75 mln zł.

Chcesz skalować startup lub młodą firmę? Pół godziny dzieli cię od amerykańskiego snu i siedziby w Nevadzie

Tysiąc pogrzebów rocznie

Na rynku działają firmy o różnej skali, od lokalnych przedsiębiorstw po większe podmioty działające na skalę krajową. Wśród największych można wymienić takie firmy jak Styks, Zakłady Pogrzebowe Ryszard Czapla, czy Grupa Kapitałowa Alfa. Te większe firmy często oferują szerszy zakres usług, w tym kompleksowe planowanie pogrzebów, sprzedaż trumien i urn, a także usługi kremacyjne.

Jak czytamy w oświadczeniu Grupy Klepsydra "w czerwcu 2023 r. Grupa nabyła 67,62% kapitału zakładowego spółki Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. z siedzibą w Krakowie PUK, która weszła w skład Grupy".

Spółka funeralna, z którą Grupa Klepsydra podpisała list intencyjny, prowadzi działalność na rynku funeralnym w jednym z dużych miast w Polsce i jego okolicach. Spółka ta wpisuje się w strategię rozwoju Grupy, która przewiduje, że do końca 2027 roku w skład grupy kapitałowej będzie wchodzić ok. 20 podmiotów działających na istotnych rynkach lokalnych w Polsce, obsługujących rocznie około 1.000 pogrzebów każdy.

Polska inwestycyjnym eldorado? Rekordowa liczba fuzji i przejęć

Akcje od Grupy Klepsydra

Na podstawie uchwały nr 24 Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 20 czerwca 2023 roku, Grupa Klepsydra może wyemitować akcje serii H, jednak objęcie akcji powinno nastąpić do 30 listopada 2023 roku. W ocenie Zarządu do tego dnia Spółka nie zakończy rozmów z inwestorami. Mając to na uwadze Zarząd Spółki zamierza niezwłocznie zwołać Walne Zgromadzenie w celu podjęcia kolejnej uchwały w sprawie emisji akcji serii H, z przedłużonym terminem zawarcia umów objęcia akcji.

„Realizujemy naszą strategię bardzo konsekwentnie i dalej zamierzamy zwiększać nasz udział w rynku pogrzebowym w Polsce. Konsolidujmy więc bardzo rozdrobnioną branżę i naszym zdaniem mamy wszystkie atuty do osiągnięcia sukcesu. Spółka, z którą podpisaliśmy list intencyjny, wpisuje się w nasze wymagania i jestem przekonany, że będzie bardzo dobrze nas jako Grupę uzupełniała. Rozmawiamy też z inwestorami w sprawie zamknięcia kolejnej emisji akcji” – powiedział Marek Cichewicz, prezes zarządu spółki holdingowej Grupa Klepsydra S.A.

Branża usług pogrzebowych nie jest silnie reprezentowana na giełdzie w Polsce. Jednakże, w innych krajach, jak np. w Stanach Zjednoczonych, firmy pogrzebowe notowane na giełdzie odnotowują stabilny wzrost, co wskazuje na potencjał inwestycyjny tej branży.

Branża pogrzebowa w Polsce, podobnie jak w innych krajach, zmaga się z różnymi wyzwaniami. Z jednej strony jest to branża odporna na recesję, z drugiej zaś musi dostosowywać się do zmieniających się trendów kulturowych, rosnącej popularności kremacji oraz oczekiwań dotyczących personalizacji usług pogrzebowych.

X