Nocna prohibicja w Krakowie - biznes w zależności od branży załamuje lub zaciera ręce

Kraków
Fot. shutterstock. / Nocna prohibicja w Krakowie przyniosła oczekwiane efekty.
Od 1 lipca w Krakowie będzie obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu między północą a 5:30. Właściciele sklepów monopolowych są załamani. Cieszą się za to szefowie lokali gastronomicznych, gdzie sprzedaż trunków będzie legalna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Taka decyzja została podjęta przez radnych miasta 18 maja. Punktem wyjścia do przegłosowania uchwały były konsultacje społeczne, które wykazały, że 55 proc. mieszkańców popiera wprowadzenie takiego zakazu.

Mieszkańcy Krakowa przeciwko sprzedaży alkoholu w sklepach

Wśród najbardziej zaangażowanych przeciwników wolnego dostępu do alkoholu w sklepach nocnych znalazły się przede wszystkim osoby zamieszkujące Stare Miasto. To własnie w obszarze starówki notorycznie dochodziło do alkoholowych libacji. Mieszkańcy zwrócili się do ratusza z wezwaniem o wprowadzenie prohibicji, której celem jest zmniejszenie hałasu i porządku nocą, spowodowanego przede wszystkim przez turystów odwiedzających Kraków.

Wprowadzono mniej restrykcyjne przepisy

Początkowo mieszkańcy Starego Miasta postulowali jeszcze bardziej restrykcyjne godziny prohibicji - minaowicie zakaz sprzedaży alkoholu rozpoczynający się o godzinie 22. Z tym rozwiązaniem nie chcieli pogodzić się właściciele sklepów nocnych i monopolowych. Głównym argumentem przeciwko żądaniom mieszkańców była trudna sytuacja przedsiębiorców. Jak wskazuje portal wiadomoscihandlowe właściciele takich biznesów i tak zmagają się z kryzysem gospodarczym i trudną sytuacją finansową.

Mimo to, większość radnych zdecydowała się wesprzeć postulat mieszkańców i wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu od północy do 5.30 rano.

Zespół Stresu Postpandemicznego. Na czym polega?

Wsparcie lokali gastronomicznych

Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie lokale będą objęte tą regulacją. Puby oraz restauracje nadal mogą oferować swoje usługi nocnym gościom. Decyzja ta ma na celu nie tylko zapewnienie ciszy i spokoju w nocy, ale również ochronę interesów gastronomicznych Krakowa, które są ważnym elementem lokalnej gospodarki.

Prawna batalia o wprowadzenie prohibicji 

Nie jest to pierwsza próba wprowadzenia nocnej prohibicji w Krakowie. Wcześniej zakaz ten obowiązywał jedynie na terenie Starego Miasta, jednak został unieważniony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny, który uznał, że różnicowanie mieszkańców różnych dzielnic miasta w tej kwestii jest niezgodne z prawem.

Jednak w sierpniu zeszłego roku Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję o możliwości przywrócenia uchwały wprowadzającej prohibicję. Władze miasta postanowiły jednak przeprowadzić konsultacje społeczne, aby uwzględnić opinię mieszkańców i podjąć ostateczne decyzje w tej sprawie.

Kraków dołącza do Gdańska i Wrocławia 

Wprowadzenie nocnej prohibicji w Krakowie ma na celu zapewnienie spokoju mieszkańcom i turystom, zwłaszcza w rejonach często uczęszczanych przez zwiedzających. Podobne rozwiązania funkcjonują już w niektórych innych polskich miastach, takich jak Wrocław czy Gdańsk. 

Zwinni jak motorówka. Jak zrobić pivot

ZOBACZ RÓWNIEŻ