Połowa Polaków popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych

Stacja benzynowa
Stacja benzynowa, fot. Adobe Stock
Dokładnie 49 proc. Polaków jest za wprowadzeniem zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - pisze Business Insider.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Badanie przeprowadziło SW Research na zlecenie AlcoSense Laboratories. Przeciwko wprowadzeniu zakazu opowiedziało się 31 proc. ankietowanych. 20 pro.c nie ma zdania. 

W tym momencie jedyne ograniczenie w sprzedaży alkoholu może być wprowadzone przez gminy - i obejmuje wyłącznie godzin nocnych. Zakaz obejmuje jednak wszystkie placówki handlowe, nie tylko stacje benzynowe. Inną zasadę chcieli m.in. przyjąć radni Chorzowa, którzy w 2018 roku zakazali sprzedaży alkoholu z wyjątkiem stacji paliw. Wojewoda śląski nie zgodził się jednak z przyjętą interpretacją, zgodnie z którą samorządowcy chcieli rozszerzyć swoje kompetencje nie tylko wprowadzając prohibicję na określonym terenie, ale także wskazać, jakich podmiotów mogłaby objąć.

O wprowadzeniu takiego zakazu mówi się od lat. Przykładowo, w 2011 roku w parlamencie rozpatrywano projekt nowelizacji ustawy, która doprowadziłaby do zakazu sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach benzynowych. Ostatecznie do zmiany przepisów nie doszło. Kolejna próa została podjęta w 2012 roku - również bezskutecznie. 

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ