Niech emocje będą z tobą

Niech emocje będą z tobą
Radość, zdziwienie, złość, strach, oczekiwanie... Emocje mogą napędzać twój biznes tak, jak na co dzień napędzają ciebie. Warto, byśmy byli ich świadomi.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2021 (69)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Firma bez strachu

Amy C. Edmondson

MT Biznes

Jak zbudować kulturę organizacyjną, w której bezpiecznie jest wyrażać pomysły, zadawać pytania i przyznawać się do błędów – brzmi podtytuł książki. Warto zdać sobie sprawę z wagi tego pytania, ba! Jego rewolucyjnego wydźwięku. Bo czyż nie zakładamy, że te wszystkie czynności to propozycje dla uczniów, ewentualnie studentów? Szkoła czy uczelnia pełna dymiących głów – świetnie, ale przedsiębiorstwo, w którym bez strachu podważa się zasady wprowadzone przez szefa? „Moja firma to nie miejsce na eksperymenty!” – uważa pewnie wielu przedsiębiorców. I trudno im się dziwić, bo stoją za nimi lata przyzwyczajeń. I wieki tradycji. Autorka książki przypomina rewolucję przemysłową, w której motorem rozwoju była standaryzacja, a rola pracowników ograniczała się do wykonywania niemal każdego zadania w „jedyny najlepszy sposób”. My dodalibyśmy jeszcze feudalne relacje, w której pan nie pytał chłopa o zdanie. Tyle że dziś, by rozwiązywać problemy oraz skutecznie wykonywać pracę, która ulega ciągłym zmianom, ludzie muszą w pracy uruchamiać umysły i współpracować z innymi. Organizacje muszą znajdować i nieustannie poszukiwać nowych sposobów tworzenia wartości, aby osiągnąć długofalowy sukces. Autorka krok po kroku pokazuje, jak dodawać swoim pracownikom odwagi… by nie zawsze się z nami zgadzali.

-------------------------------------------------

Statystycznie rzecz biorąc

Janina Bąk

WAB

W tej książce nie ma banalnych przykładów i porównań. Weźmy opis głównej bohaterki, czyli… statystyki. „Dla większości ludzi to taki brzydki, smutny chłopak w odziedziczonych po dziadku sztruksowych spodniach, który przyszedł na potańcówkę. Nikt z nim nie chciał tańczyć, nikt porozmawiać” – pisze Janina Bąk, nauczycielka akademicka, influencerka, komediantka, twórczyni bloga JaninaDaily.com, czyli najjaśniejsza dziś gwiazda polskiej (a wkrótce pewnie światowej!) statystyki. Nie ukrywa, że za tego „brzydkiego chłopca” trzyma kciuki i chce, by jej książka pełniła funkcję opisu na Tinderze. „Takiego, który zwala z nóg i sprawia, że w pierwszej wiadomości pytacie „Czy masz czas dziś wieczorem i ile dzieci mogę Ci urodzić”. Szczerze? Udało się! Dawno nie było tak brawurowej pozycji, o której mówiliby zarówno nastolatkowie, jak i wykładowcy akademiccy. Swoją drogą większość z nich powinna brać u Janiny Bąk lekcje, jak wykładać, by słuchacze nie przysypiali na zajęciach. Dzięki setkom ciekawostek widzimy, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i – wbrew pozorom – przydaje się do wszystkiego. Pozwala nawet oszacować matematyczny wzór na miłość.

-------------------------------------------------

Jak ogarniać emocje w pracy

Liz Fosslien, Mollie West Duffy

MUZA S.A.

W pracy bądź otwarty, ale niezbyt wylewny. Profesjonalna, ale nie sztywna. Bądźcie przyjaźni, ale trzymający dystans. Spełnienie tych oczekiwań zarówno przez szeregowych pracowników, jak i szefów graniczą z cudem. Tym bardziej że w pracy, nawet tej zdalnej, nie stajemy się bezdusznymi robotami. Bywa, że czujemy się osamotnieni, znudzeni, sfrustrowani, przytłoczeni czy nawet przerażeni. Po prostu mamy emocje. Czy można nad nimi zapanować? Z pewnością można nauczyć się sobie z nimi radzić. A także wykorzystać na swoją i innych korzyść. Książka dwóch Amerykanek, zaprawionych w korporacyjnych bojach menedżerek pełna jest praktycznych wskazówek, często przedstawionych w formie zabawnych rysunków i grafik. Nam spodobał się zwłaszcza rozdział o tym, żeby do emocji nie podchodzić zbyt emocjonalnie. 

To lektura zarówno dla tych, którzy chcą się wyrwać z niezdrowych schematów, a także jak zbudować udany zespół i przyjazne miejsce pracy. 

-------------------------------------------------

Wystąpienia publiczne

Robert Kozak

MT Biznes

Istnieją ludzie, którzy uwielbiają przemawiać do tłumów. Nie dla nich jest jednak ta książka – wszystko i tak wiedzą najlepiej. Jednak większość z nas, nawet zawodowych prezenterów przed wystąpieniem przez publicznością odczuwa tremę. Stres sprawia, że nogi stają się jak z waty, w gardle robi się sucho, i nic nie przychodzi nam do głowy. Co wtedy robić? Robert Kozak, doświadczony trener m.in. prezenterów telewizyjnych i polityków, na dobry początek radzi „zrzucić z siebie małpę”. Najpierw trzeba wyobrazić sobie, że ten stres jest wielkim szympansem, że to on przygniata nas do ziemi i trzyma za gardło. A potem odpowiednimi trikami (pytania do publiczności, użycie rekwizytu czy – choć to ryzykowne – opowiedzenie żartu) pozbyć się małpy z pleców. Takich praktycznych porad jest w książce mnóstwo. Czytelnik dowie się z niej m.in., jak przygotować wystąpienie, które zostanie zrozumiane i zapamiętane, na co zwrócić uwagę podczas przygotowywania oraz jak mówić inspirująco, ale w swoim indywidualnym stylu. To swoista opowieść biznesowa (szkoda tylko, że tak bardzo zanurzona w anglosaskim klimacie), a przede wszystkim podręcznik pełen wskazówek i ćwiczeń. 

 

My Company Polska wydanie 6/2021 (69)

Więcej możesz przeczytać w 6/2021 (69) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ