MFW: sztuczna inteligencja wpłynie na prawie 40% miejsc pracy na świecie

MFW: sztuczna inteligencja wpłynie na prawie 40% miejsc pracy na świecie
Najbardziej narażone są gospodarki rozwinięte —zdecydowanie bardziej niż rynki wschodzące i kraje o niskich dochodach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sztuczna inteligencja wpłynie na prawie 40% globalnych miejsc pracy, przy czym gospodarki rozwinięte będą bardziej narażone niż rynki wschodzące i kraje o niskich dochodach. Takie wnioski płyną z analizy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

"W większości scenariuszy AI prawdopodobnie pogorszy ogólną nierówność, co jest niepokojącym trendem, z którym decydenci muszą aktywnie walczyć, aby zapobiec dalszemu podsycaniu napięć społecznych przez technologię" — powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgiewa w poście na blogu o wynikach badań.

Wpływ sztucznej inteligencji na nierówności dochodowe w dużej mierze będzie zależał od tego, jak bardzo technologia uzupełnia wysoko opłacane stanowiska. — Większa produktywność pracowników i firm o wysokich dochodach zwiększyłaby zwroty z kapitału, poszerzając lukę majątkową — powiedziała Georgiewa. Dodała, że kraje powinny zapewnić "kompleksowe systemy bezpieczeństwa społecznego" i programy przekwalifikowania dla narażonych pracowników.

Chociaż istnieje potencjał, że AI w pełni zastąpi niektóre miejsca pracy, bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest to, że będzie uzupełniać dotychczasową pracę wykonywaną przez ludzi. W gospodarkach rozwiniętych może być dotkniętych około 60% miejsc pracy, więcej niż w krajach wschodzących i o niskich dochodach.

Pogląd Georgiewy na sztuczną inteligencję zbiega się ze spotkaniem globalnych liderów biznesu i polityki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii, gdzie AI jest tematem dyskusji.

Ogromne środki na AI

Firmy przeznaczają spore środki na rozwijającą się technologię, czasami wywołując niepokój wśród pracowników, dotyczący przyszłości ich ról. Przykładem jest Buzzfeed Inc., który ogłosił plany wykorzystania AI do wspomagania tworzenia treści i zamknął swoją główną działalność informacyjną, zwalniając ponad 100 pracowników.

Unia Europejska osiągnęła w grudniu wstępne porozumienie w sprawie ustawodawstwa określającego zabezpieczenia dotyczące AI, podczas gdy USA nadal rozważają swoje federalne stanowisko regulacyjne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ