Kwota wolna od podatku podniesiona do 60 tys. Resort Finansów podał termin

pilne
Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 60 tys. zł. Zmiany mają wejść w życie najpóźniej na koniec kadencji. / fot. Shutterstock
Rząd zapowiedział znaczące zmiany w systemie podatkowym Polski. Jak ogłosił Minister Finansów, Andrzej Domański, kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 60 tys. zł do końca bieżącej kadencji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd zapowiada ważne reformy podatkowe. Obecne plany mają na celu złagodzenie obciążeń finansowych dla obywateli oraz poprawę sytuacji budżetowej kraju.

Kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 60 tys. zł

W rozmowie z TVP Info, minister finansów Andrzej Domański wyjaśnił, że obecny rząd zastał finanse publiczne w złym stanie po poprzednich rządach Zjednoczonej Prawicy. Wskazał na napiętą sytuację budżetową i obiecał, że jego ministerstwo dotrzyma obietnicy wyborczej, czyli podniesie kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł. Rząd skupia się na szybkim wdrożeniu zmian, które mają wejść w życie najpóźniej na koniec kadencji.

Kontrowersyjne osiedle mieszkaniowe. "Brakuje drutów kolczastych"

Zmagania z luką VAT

Minister finansów podkreślił również problem rosnącej luki VAT-owskiej, która w 2023 roku wyniosła aż 15%. Wzrost gospodarczy ma pomóc w stopniowym zmniejszaniu tej luki, z przewidywanym wzrostem gospodarczym na poziomie 3% w tym roku i 3,7% w przyszłym roku - relacjonuje portal Bankier.pl.

Bon energetyczny i obniżenie podatku Belki

Andrzej Domański zaznaczył, że do 1 stycznia 2025 roku zostanie obniżony podatek Belki, a mechanizm jego naliczania zostanie zbliżony do systemu kwoty wolnej od podatku, startując od sumy 100 tys. zł. Wspomniał również o wprowadzeniu bonu energetycznego, którego koszty nie przekroczą 2 mld zł.

Rząd opodatkuje Temu i Shein? Ministerstwo Finansów pracuje nad planem działania

Reforma finansowania samorządów

Ważnym elementem zapowiedzi jest także reforma systemu finansowania samorządów. Celem jest odpolitycznienie przepływów pieniężnych i oparcie wpływów samorządów na lokalnej bazie podatkowej. Nowy system ma uwzględniać różnice w sytuacji finansowej poszczególnych jednostek i zapewnić wsparcie dla regionów z większą ilością terenów zielonych i parków narodowych.

Zmiany zapowiedziane przez rząd mogą przynieść ulgę wielu obywatelom i jednostkom samorządu terytorialnego, dając nadzieję na bardziej sprawiedliwy i zrównoważony rozwój finansowy kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ