Kiedy zaczyna się cisza wyborcza? Za jej złamanie grożą surowe kary

18 maja 2025 roku odbędą się wybory prezydenckie. Niebawem też rozpocznie się cisza wyborcza.
Cisza wyborcza
Cisza wyborcza to czas, w którym obowiązuje całkowity zakaz agitacji wyborczej. Nie można wtedy prowadzić kampanii, zwoływać zgromadzeń czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Zakaz ten obowiązuje także w internecie i obejmuje również pisanie komentarzy dotyczących kandydatów czy udostępnianie materiałów dotyczących kandydatów czy publikację sondaży wyborczych. Celem ciszy wyborczej jest spokojne i niezakłócone przemyślenie swojego wyboru, bez wpływu bieżącej agitacji politycznej. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary, w tym grzywny - od kilkudziesięciu złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Wszelkie przejawy złamania ciszy wyborczej należy zgłaszać do prokuratury.
Ile trwa cisza wyborcza?
Zgodnie z polskim Kodeksem Wyborczym, cisza wyborcza przed pierwszą turą wyborów prezydenckich rozpocznie się na 24 godziny przed dniem głosowania. Oznacza to, że rozpocznie się ona o północy z piątku 16 maja na sobotę 17 maja 2025 roku. Potrwa ona do momentu zakończenia głosowania, czyli do godziny 21:00 w niedzielę 18 maja 2025 roku. Kiedy poznamy wyniki głosowania? Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, ocenił, że może to nastąpić we wtorek 20 maja, choć nie wyklucza, że wyniki będą znane już w poniedziałek, późnym wieczorem.
Prawidłowo oddany głos
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że komisja poprosi wyborcę o dokument ze zdjęciem - dowód osobisty lub paszport. Po sprawdzeniu nazwiska w spisie zostanie wydana karta do głosowania. Powinna mieć ona pieczęć Obwodowej Komisji Wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci PKW. Nazwiska kandydatów będą umieszczone w kolejności alfabetycznej. Wyborca stawia znak "X" w kratce przy nazwisku wybranej osoby. Jeśli zaznaczy w kratce inny znak lub postawi "X" przy więcej niż jednym nazwisku bądź nic nie zaznaczy, wówczas taki głos będzie nieważny.
Najnowszy sondaż wyborczy
Według najnowszego badania Ipsos dla TVP Info Rafał Trzaskowski może liczyć na 28 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki z wynikiem 24 proc. Na ostatnim stopniu podium znalazł się Sławomir Mentzen z wynikiem 13 proc. Kolejno znaleźli się Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi i Adrian Zanberg z partii Razem - 6 proc. głosów, następnie Magdalena Biejat i Grzegorz Braun - odpowiednio po 5 proc. głosów. Na dalszych miejscach znaleźli się Jacek Jakubiak (2 proc. głosów, Krzysztof Stanowski (2 proc. głosów). 1 proc. ankietowanych wybrałoby Artura Bartosiewicza, Macieja Maciaka i Joannę Senyszyn. 6 proc. badanych wskazało, że nie wie, na kogo zagłosuje w niedzielę. Sondaż zrealizowany został metodą mixed mode (CATI i CAWI), dla programu "19:30" i TVP Info w dniach 13 — 15 maja 2025 r. Badanie wykonano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie tysiąca dorosłych Polaków.