Kiedy fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez zarejestrowania?

fot. Freepik
fot. Freepik
W dniu 5 czerwca br. senat przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ustawa przewiduje, że raportowaniu nie będą podlegały dane sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji, a ich łączne wynagrodzenie nie przekroczyło w danym roku 2 tys. euro. Zatem użytkownicy, którzy sporadycznie dokonują transakcji sprzedaży za pośrednictwem platform mało kosztownych przedmiotów, nie będą objęte raportowaniem. Choć nie jest to ustawa, która nakłada na podatników nowe obowiązki podatkowe, ani też nie wprowadza żadnego nowego podatku, to trzeba pamiętać, że nie została ona wprowadzona bez celu.

Warto mieć na uwadze, że jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą bez zarejestrowania z pewnością dzięki temu raportowaniu nie umknie to uwadze fiskusa. Dane sprzedawców będą przekazywane do szefa KAS, a także do administracji innych krajów. Szef Krajowej Administracji Skarbowej również będzie dostawał informacje o polskich obywatelach, którzy np. wynajmują mieszkania zagranicą. Skarbówka będzie zatem w stanie zweryfikować, czy dochody z najmu zagranicznego zostały prawidłowo rozliczone w zeznaniu podatkowym przez wynajmującego – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Choć ustawa ta nie wprowadza dla podatników zmian w obowiązkach podatkowych, ani nie nakłada nowego podatku, to pokazuje, że fiskus coraz baczniej przygląda się działaniom podatników w internecie, a od 1 lipca otrzyma ku temu nowe narzędzie. Zatem każdy, kto dokonuje transakcji w sieci powinien dokładnie przeanalizować, czy nie ma wynikających z tego obowiązków wobec fiskusa.

Kiedy prowadzisz sprzedaż regularną 

Sprzedaż internetowa cieszy się coraz większą popularnością. Platformy takie jak Allegro, Vinted, czy OLX umożliwiają użytkownikom łatwe wystawianie i sprzedaż różnorodnych produktów. Jednakże, gdy sprzedaż staje się regularna i przynosi dochody, pojawia się pytanie o konieczność rejestracji działalności gospodarczej oraz związane z tym obowiązki podatkowe. Kiedy więc należy zarejestrować swoją działalność na tych platformach zgodnie z polskim prawem? Przypomnijmy ogólne zasady.

Sprzedaż okazjonalna a działalność gospodarcza

Polskie prawo rozróżnia sprzedaż okazjonalną od prowadzenia działalności gospodarczej. Sprzedaż okazjonalna to sprzedaż, która ma charakter incydentalny, nieregularny i nieprzynoszący stałego dochodu. Tego typu transakcje, takie jak sprzedaż używanych ubrań czy przedmiotów z domu, zazwyczaj nie wymagają rejestracji działalności gospodarczej ani płacenia podatków, o ile dochód z nich nie przekracza pewnych kwot.

Kiedy należy zarejestrować działalność?

Działalność gospodarcza to zarobkowa działalność wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Jeśli sprzedaż na platformach takich jak Allegro czy Vinted:

  • Jest prowadzona regularnie,
  • Przynosi stały dochód,
  • Jest wykonywana w sposób zorganizowany,

to najprawdopodobniej spełnia kryteria działalności gospodarczej, która musi być zarejestrowana. Zgodnie z polskim prawem, każda osoba prowadząca działalność gospodarczą jest zobowiązana do zarejestrowania jej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), w zależności od formy prawnej działalności.

Obowiązki podatkowe

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkami podatkowymi. Osoby prowadzące działalność muszą:

  • Płacić podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) lub podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) w przypadku spółek,
  • Rozliczać VAT, jeśli ich obroty przekraczają określoną w przepisach kwotę,
  • Prowadzić księgowość zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kary za brak rejestracji

Nierejestrowanie działalności gospodarczej, mimo spełniania jej definicji, może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Urząd Skarbowy może nałożyć kary finansowe, a także domagać się zapłaty zaległych podatków wraz z odsetkami.

Sprawdź także: Bartek Pucek i Mati Staniszewski inwestują w Zeta Labs. Startup pozyskał łącznie 2,9 mln dolarów

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

1517. Tyle mamy aktualnie jednorożców na świecie (firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów) i pomimo, że ich przybywa, wciąż są owiane pewną tajemnicą. Wszyscy słyszeliśmy legendarne historie, o tym, że founderzy rezygnują z college'u i w pocie czoła pracują nad przełomową technologią w zaciszu swojego garażu, w międzyczasie pożyczając pieniądze od kogo się da. Ale jakie są prawdziwe historie jednorożców i czy istnieje przepis na stworzenie unicorna, który zachwyci świat?

ZOBACZ RÓWNIEŻ