Bartek Pucek i Mati Staniszewski inwestują w Zeta Labs. Startup pozyskał łącznie 2,9 mln dolarów

Peter Albert i Fryderyk Wiatrowski, założyciele Zeta Labs.
Peter Albert i Fryderyk Wiatrowski, założyciele Zeta Labs.
Startup Zeta Labs, rozwijający agenta AI zdolnego do samodzielnego wykonywania złożonych zadań, pozyskał od inwestorów 2,9 mln dol. (11,7 mln zł). Rundzie pre-seed spółki współtworzonej przez Fryderyka Wiatrowskiego przewodzili Daniel Gross i Nat Friedman. Finansowanie zapewniły też m.in. fundusze Kaya VC i Earlybird oraz aniołowie biznesu, w tym Bartek Pucek i Mati Staniszewski.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zeta Labs prowadzi badania nad AI i rozwija autonomicznego agenta zdolnego do wykonywania bardzo złożonych i wieloetapowych zadań. Jego pierwszym produktem jest JACE, agent AI, który potrafi wykonywać skomplikowane zadania w przeglądarce internetowej w sposób podobny do człowieka. Tym samym wyprzedza dostępne dziś chatboty, których możliwości ograniczone są do odpowiadania na pytania.

Jak działa JACE

JACE korzysta z autorskiego modelu AWA-1 (Autonomous Web Agent-1), stworzonego przez Zeta Labs. Dzięki AWA-1, agent AI może autonomicznie wykonywać powierzone mu zadania przez dłuższy czas, radząc sobie z niedoskonałościami stron internetowych. JACE sprawnie porusza się po serwisach WWW, pomagając w różnych zadaniach – od rezerwacji stolika w restauracji po uruchomienie procesu rekrutacyjnego czy założenie firmy.

Aby udowodnić skuteczność JACE, zespół Zeta Labs przeprowadził testy, w których agent AI założył firmę. Prosta instrukcja wystarczyła, by JACE poprowadził użytkownika przez stworzenie biznesplanu, rejestrację działalności, pozyskanie klienta i wygenerowanie przychodu w ciągu dwóch tygodni.

Powstanie Zeta Labs

Zeta Labs założyli w sierpniu 2023 Fryderyk Wiatrowski i Peter Albert. Albert, który osiem lat temu prowadził swój pierwszy biznes e-commerce, zauważył, że pracownicy operacyjni spędzają dużo czasu na powtarzalnych i nudnych zadaniach biurowych. Chciał stworzyć środowisko, w którym jego zespół mógłby skupić się na interesującej i satysfakcjonującej pracy, a jednocześnie pracować bardziej efektywnie. Ta wizja była podstawą założenia Zeta Labs. Kilka lat później, pracując w Meta (w zespole rozwijającym Llama 2), Albert poznał Fryderyka Wiatrowskiego. Wspólnie zdecydowali się urzeczywistnić tę wizję.

– Celem Zeta Labs jest umożliwienie modelom AI interakcji z cyfrowym światem. AWA-1 pozwala JACE kontrolować przeglądarkę, dając asystentowi AI cyfrowe odpowiedniki ramion i nóg. Obecne chatboty nie potrafią zarezerwować podróży, opłacić faktury czy stworzyć ogłoszenia o pracę. Z JACE jest to możliwe – mówi Peter Albert, współzałożyciel Zeta Labs.

– JACE to agregator interfejsów i serwisów internetowych. Po co uczyć się nawigacji po różnych środowiskach i platformach, skoro można mieć uniwersalny interfejs do wszystkiego? Powiedz JACE, czego potrzebujesz, a jeśli zapomnisz, zada ci pytania. Wyobraź sobie asystenta, który zna cię i twoje potrzeby, nigdy nie musi spać i jest zawsze gotowy do działania. Właśnie tym będzie JACE– mówi Fryderyk Wiatrowski, współzałożyciel Zeta Labs.

Runda pre-seed

Teraz Zeta Labs pozyskało 2,9 mln dol. (11,7 mln zł) w rundzie pre-seed. Rundzie przewodzili Daniel Gross (były Head of AI w Y Combinator) i Nat Friedman (były CEO GitHub), przy udziale funduszy Kaya VC i Earlybird VC oraz wsparciu AI Grant. Kapitał zapewnili też aniołowie biznesu, w tym Bartek Pucek, Mati Staniszewski (współzałożyciel ElevenLabs) i Shawn (swyx) Wang.

Środki pozwolą na powiększenie zespołu inżynierów, utrzymanie modeli treningowych oraz rozwój infrastruktury JACE, co zwiększy jego szybkość i niezawodność. Obecnie Zeta Labs to zespół 9 inżynierów z doświadczeniem z firm takich jak Meta AI, Google, Amazon, Tesla i DocPlanner.

– Zespoły z różnych branż aktywnie rozwijają swoich agentów i asystentów AI, jednak główną przeszkodą dla powszechnego przyjęcia tych technologii pozostaje zawodność i powolne działanie. Problem ten dotyczy nawet zespołów z dużym finansowaniem, takich jak Adept czy MultiOn, które wciąż nie stworzyły agentów o zadowalających parametrach. Na szczęście Fryderyk, Peter i ich zespół podchodzą do tego problemu w unikalny sposób. Są na dobrej drodze do ułatwienia ludziom życia poprzez uwolnienie ich od ciężaru powtarzalnych, manualnych zadań – mówi Karel Zheng z Kaya VC.

– 35 lat temu przeglądanie stron internetowych zmieniło globalną gospodarkę. Jednak modele AI nie potrafią z nich korzystać. Kolejny kamień milowy w AI to odblokowanie tej umiejętności, a Zeta Labs ma wszystko, by to osiągnąć. Cieszę się, że mogę wspierać Fryderyka, Petera i ich zespół w realizacji tej misji – mówi Daniel Gross, inwestor w Zeta Labs.

Przeczytaj również: Diamenty z probówki

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

1517. Tyle mamy aktualnie jednorożców na świecie (firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów) i pomimo, że ich przybywa, wciąż są owiane pewną tajemnicą. Wszyscy słyszeliśmy legendarne historie, o tym, że founderzy rezygnują z college'u i w pocie czoła pracują nad przełomową technologią w zaciszu swojego garażu, w międzyczasie pożyczając pieniądze od kogo się da. Ale jakie są prawdziwe historie jednorożców i czy istnieje przepis na stworzenie unicorna, który zachwyci świat?

ZOBACZ RÓWNIEŻ