Już niedługo droższy alkohol w sklepach? Ministerstwo Zdrowia popiera projekt

ceny alkoholi w Polsce
alkohol / Fot. Shutterstock / Pawel Michalowski
Senat rozważy propozycję wprowadzenia minimalnej ceny za alkohol - informują Wiadomości Handlowe. Inicjatorem tego pomysłu jest Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Będzie minimalna cena alkoholu?

Senacka Komisja Petycji zdecydowała się rozpocząć prace nad projektem ustawy wynikającym z petycji, której celem jest wprowadzenie minimalnej ceny za 100 gramów czystego alkoholu zawartego w napojach alkoholowych. Z inicjatywą wystąpił Mazowiecki Związek Stowarzyszeń Abstynenckich, który dodatkowo proponuje, by ta minimalna cena była dostosowywana do zmian poziomu wynagrodzeń w Polsce. Zdaniem twórców petycji takie działanie mogłoby zapobiec rosnącej dostępności napojów alkoholowych. Wskazywali oni, że chociaż akcyza jest regularnie podnoszona, to rzeczywista cena alkoholu, szczególnie w promocjach marketów, bywa niższa niż kwota podatku uiszczanego przez producentów.

Ministerstwo Zdrowia pozytywnie ocenia tę inicjatywę. Jak podają wiadomoscihandlowe.pl, resort powołał się a dane Światowej Organizacji Zdrowia, które wykazują związek między polityką cenową a kontrolą spożycia alkoholu. W krajach, gdzie już wdrożono minimalną cenę alkoholu, można było zaobserwować spadek konsumpcji w całym społeczeństwie.

Senat rozważy propozycję

Inne zdanie ma na ten temat Ministerstwo Finansów, które wskazało, że już obowiązują coroczne podwyżki akcyzy przewidziane na lata 2022-2027, natomiast spożycie alkoholu w Polsce nie wykazuje tendencji wzrostowych. Przedstawiciele przemysłu spirytusowego również nie są chętni tej zmianie.

14 maja ub.r. Komisja Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji ws. podjęcia inicjatywy ustawodawczej dot. zmiany ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, celem wprowadzenia do ustawy ceny minimalnej za standardową porcję alkoholu. Senatorowie po przeprowadzeniu dyskusji podzielili zasadność omawianej petycji oraz podjęli decyzje o zasięgnięciu opinii Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Finansów (PAP).

Spożycie alkoholu w Polsce

Ze stwierdzeniem, że spożycie alkoholu w Polsce spada, można by polemizować. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia za 2023 rok, przeciętny dorosły Polak spożywa rocznie około 11 litrów czystego alkoholu, czyli więcej, niż wynosi średnia europejska. Z kolei Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom podało, że w 2021 roku średnie spożycie czystego alkoholu na jednego mieszkańca Polski wyniosło 9,7 litra - to o 3 litry więcej w porównaniu z danymi sprzed 20 lat. W rozmowie z Bankierem dr hab. n. med. Łukasz Balwicki, krajowy konsultant ds. zdrowia publicznego przyznał, że wg niego alkohol jest absurdalnie tani, a promocje i atrakcyjne ceny zachęcają klientów do kupowania większej ilości, niż początkowo planowali. Jego zdaniem też zbyt duży nacisk kładzie się na leczenie, a zbyt mały na profilaktykę i zapobieganie uzależnieniom.

Polacy surowo oceniają pijanych kierowców

Jednocześnie można zauważyć, że Polacy bardzo krytycznie podchodzą do nietrzeźwych kierowców, którzy powodują wypadki. Z najnowszego badania zrealizowanego przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" wynika, że 72 proc. respondentów uważa, że pijanym sprawcom śmiertelnych wypadków powinno grozić dożywocie. Sondaż przeprowadzono w dniach 31 marca i 1 kwietnia na reprezentatywnej grupie 1007 dorosłych Polaków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ