InnoEnergy inwestuje we wrocławski start-up Wheelme

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 61
Fundusz InnoEnergy, który specjalizuje się w projektach z obszaru energii, zainwestował we wrocławski start-up Wheelme, zajmujący się agregowaniem ofert firm z obszaru shared mobility na jednej mapie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fundusz InnoEnergy, który specjalizuje się w projektach z obszaru energii, zainwestował we wrocławski start-up Wheelme, zajmujący się agregowaniem ofert firm z obszaru shared mobility na jednej mapie. 

Rynek sharing economy w Polsce stale rośnie i pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają zachęcić społeczeństwo do zminimalizowania konsumpcji na rzecz współdzielenia. Idea ta znalazła już swoje odzwierciedlenie, chociażby w rezerwacji miejsc noclegowych (Airbnb) czy krótkodystansowych podróżach autem (Blablacar). W miastach widać wyraźnie jeszcze jeden silny trend związany z ekonomią współdzielenia - wynajem pojazdów na minuty. 

Wszystkie pojazdy na minuty na jednej mapie

W Polsce funkcjonuje obecnie 12 firm, które zajmują się carsharingiem - liczba ta wzrosła dwukrotnie w porównaniu z rokiem poprzednim. Oprócz tego na rynku pojawia się coraz więcej przewoźników oferujących wynajem rowerów, hulajnóg czy skuterów elektrycznych. Rosnąca popularność tego sektora rynku jest bazą do powstawania nowych rozwiązań, które poprawią jakość świadczonych usług i zwiększą komfort ich konsumentów. Jednym z takich narzędzi jest aplikacja Wheelme, która na jednej mapie pokazuje wszystkie pojazdy na minuty dostępne w wybranym mieście. Idea powstała na bazie doświadczeń założycieli firmy, którzy sami korzystają z tego typu środków transportu.

- Jako aktywni użytkownicy pojazdów na minuty, zaczęliśmy zauważać pewną niedogodność. Jeśli ktoś (tak jak my) korzysta z ofert wielu przewoźników, aby sprawdzić dostępne pojazdy, musi przełączać się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Brakowało jednego miejsca, gdzie szybko i sprawnie można porównać ofertę wielu przewoźników. Wtedy właśnie pojawił się pomysł na Wheelme - mówi Mateusz Młodawski, jeden z pomysłodawców start-upu. 

Aplikacja Wheelme ma być narzędziem, które pokaże ludziom, że nie trzeba mieć samochodu na własność, żeby szybko i komfortowo dostać się w miejsce docelowe. Start-up chce aktywnie promować formy poruszania się po mieście, które ograniczają ilość spalin, zmniejszają liczbę zużywanych zasobów i redukują poziom hałasu. Usprawnienie transportu i promocja pojazdów współdzielonych w konsekwencji ma polepszyć komfort życia mieszkańców metropolii, którzy mogą łączyć ze sobą różne rodzaje mobilności. 

- Korzystając z Wheelme oszczędzasz czas na znalezienie odpowiedniego środka transportu, a tym samym podróż staje się krótsza. Chcemy być najlepszą platformą agregacji pojazdów współdzielonych w Polsce i w tę stronę ukierunkowujemy nasze działania. Aby to osiągnąć, najmocniej pracujemy nad integracją z operatorami pojazdów na minuty. Dzięki takiej integracji operatorzy zyskują dostęp do nowych klientów ich usług, a nasi użytkownicy to, o co proszą nas najczęściej - możliwość wypożyczania pojazdów bezpośrednio z Wheelme. - mówi Młodawski.

Wheelme rozpoczęło swoją działalność w grudniu 2018 roku i od tego momentu stale przybywa mu nowych użytkowników. Aplikacja pozwala przede wszystkim zaoszczędzić czas na poszukiwaniu odpowiedniego środka transportu. Jej funkcjonalności umożliwiają sprawdzenie najbliżej zaparkowanych pojazdów, filtrowanie ich po marce, sprawdzenie cen, odległości oraz nawigację do wybranego miejsca. Rozwiązanie spotkało się z pozytywnym odbiorem osób korzystających z pojazdów na minuty. 

 

Finansowanie projektu

Założyciele Wheelme swój pomysł postanowili pokazać światu na konferencji Wolves Summit, która łączy reprezentantów start-upów technologicznych, korporacje, fundusze inwestycyjne oraz inwestorów prywatnych. Formuła konferencji opiera się głównie o networking. To właśnie podczas takiej sesji InnoEnergy zainteresowało się wrocławskim start-upem. InnoEnergy jest funduszem inwestującym w rozwiązania z obszaru energii, cleantech, mobilności oraz szeroko pojętych technologii smart. Poprzez swoją wiedzę, finansowanie i sieć kontaktów wspiera komercjalizację produktów i ich wprowadzenie na rynki międzynarodowe. Na swoim koncie ma już ponad 400 takich produktów i przeszło 300 obsługiwanych start-upów. 

- Jesteśmy obecni w czterdziestu krajach, gdzie współpracujemy z ponad czterystoma partnerami - największymi koncernami przemysłowymi, wiodącymi ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami, inwestując co roku około 400 mln zł w rozwiązania zwiększające konkurencyjność naszej gospodarki dzięki technologiom czystszym, lepszym i sprawniejszym - mówi Sebastian Siuchta, zarządzający portfelem inwestycyjnym InnoEnergy Central Europe.

InnoEnergy w ciągu siedmiu lat działalności zainwestowało w projekty o łącznej wartości 8 mld zł. Technologie, które decyduje się dofinansować fundusz, muszą przede wszystkim trafiać w globalne trendy, zaspokajać potrzeby rynkowe, wspierać powstrzymywanie zmian klimatycznych, a także poprawiać jakość życia i dbać o środowisko naturalne. 

- Zdecydowaliśmy się na współpracę z Wheelme, ponieważ aplikacja świetnie wpisuje się w ideę “humanising energy transition”, wspiera zwiększenie stopnia korzystania z aglomeracyjnych systemów mobilności, w tym rozwiązań problemu ostatniej mili, a także promuje ekologiczny styl życia. Zespół reprezentujący Wheelme jest ukierunkowany na współpracę i prezentuje odpowiedni poziom kompetencji w dziedzinie rozwoju produktów opartych o technologie mobilne, z ambicjami na międzynarodowe skalowanie rozwiązania - co również, z naszej perspektywy, jest bardzo ważne. - wspomina Siuchta.

Dzięki podjętej współpracy, Wheelme może przede wszystkim skupić się na szybszym rozwoju aplikacji oraz dostarczaniu użytkownikom nowych funkcjonalności. 

- To, co zrobilibyśmy w rok, teraz możemy zrobić kilkukrotnie szybciej. Przede wszystkim możemy skoncentrować się na pozyskaniu partnerów biznesowych oraz umożliwieniu naszym użytkownikom wypożyczania pojazdów na minuty bezpośrednio z Wheelme. Udowodniliśmy też, że nasz produkt jest interesujący, nie tylko z perspektywy użytkownika, ale również z biznesowego punktu widzenia - wyjaśnia Mateusz Młodawski.

Mobilność w mieście

Ludziom w mieście zależy na mobilności. Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego - Polska zajmuje szóste miejsce w Europie w rankingu najbardziej zmotoryzowanych społeczeństw. W samej Warszawie na tysiąc mieszkańców przypada 715 samochodów. To ponad dwa razy więcej niż w Berlinie. Dobrą wiadomością jest to, że już teraz widać zmiany w podejściu do indywidualnej mobilności wśród młodych ludzi - aż 60% z nich deklaruje, że nie ma potrzeby posiadania auta na własność. To dobre prognozy nie tylko dla firm zajmujących się dostarczaniem usług wynajmu pojazdów na minuty, ale również dla środowiska - w końcu 1 pojazd w carsharingu jest w stanie zastąpić 12 aut prywatnych.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ