Grecja inwestuje ponad 2 miliardy euro w walkę ze skutkami zmian klimatu

Grecja inwestuje ponad 2 miliardy euro w walkę ze skutkami zmian klimatu
Grecja chce chronić kraj przed katastrofami naturalnymi. Pożary lasów wybuchają już przed sezonem pożarowym, który zwykle zaczyna się w maju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Grecja przeznaczy 2,1 miliarda euro na walkę ze skutkami zmian klimatu — w szczególności z pożarami lasów, które stanowią coraz większe zagrożenie. Program Aegis, będący największym programem zakupowym w historii kraju, ma na celu dostarczenie nowego i unowocześnionego sprzętu dla Ministerstwa Ochrony Cywilnej, w tym samolotów gaśniczych i dronów do monitorowania.

W ostatnich latach Grecja doświadczyła poważnych pożarów, z rekordową liczbą zniszczeń w 2023 r. Program finansowany jest z różnych źródeł unijnych i krajowych, mających na celu ochronę ludzi, mienia i naturalnego piękna kraju.

W obliczu trwającej suszy i wzrostu temperatur, prognozy na kolejny sezon pożarowy są niepokojące, z podjętymi już działaniami prewencyjnymi, aby uniknąć katastrof.

Program Aegis

Aegis to pierwsza tego typu inicjatywa w Grecji. Według Panagiotisa Stampoulidisa, dyrektora wykonawczego Funduszu Rozwoju Aktywów Republiki Hellenistycznej, który będzie nadzorował zakupy dla niego, będzie to również największy program zakupów w historii Grecji.

Inicjatywa zapewni nowy i unowocześniony sprzęt dla Ministerstwa Ochrony Obywateli, w tym samoloty gaśnicze, amfibie, drony do monitorowania z powietrza, systemy wykrywania i gaszenia pożarów, centra kontroli pożarów oraz ponad 1000 pojazdów strażackich.

Kluczowe projekty zakupów będą realizowane przez Wydział Przygotowania Projektów HRADF, lub PPF, który ma budżet 592 milionów euro i do tej pory udostępnił 16 przetargów. Łącznie HRADF zarządza portfelem projektów dla Aegis o wartości około 970 milionów euro.

Pożary związane ze zmianą klimatu były poważnym problemem dla Grecji w ostatnich latach. W 2023 r. pożary strawiły prawie 675 mil kwadratowych lasu, czyli 1,3% całkowitej powierzchni kraju. Według Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów Unii Europejskiej to wzrost ze średniej nieco poniżej 168 mil kwadratowych rocznie w latach 2006-2022.

W sierpniu ubiegłego roku premier Kyriakos Mitsotakis zobowiązał się do ulepszenia technologicznego zestawu narzędzi kraju do zapobiegania pożarom lasów po tym, jak Grecja doświadczyła największych zniszczeń związanych z pożarami od 16 lat.

Celem Aegis jest ochrona życia ludzkiego, mienia, lasów i naturalnego piękna oraz ekologii kraju w obliczu narastających zagrożeń klimatycznych. Finansowanie programu pochodzi z Funduszu Odbudowy i Odporności UE oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ