Finax fizycznie wchodzi do Polski. Wyśle swoim klientom PITy-8c

Finax w Polsce
Finax w Polsce, fot. mat. prasowe
1 kwietnia w Warszawie wystartuje oddział fintechu Finax. To robodoradca, czyli firma specjalizująca się w pasywnym inwestowaniu pieniędzy klientów. Wraz z otwarciem fizycznej placówki, Finax zadeklarował wysyłkę PITów-8c za rok 2022.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Za sterami oddziału stanie Przemysław Barankiewicz. O Finax pisaliśmy już rok temu. Finax, czyli inwestycje z robotem.

Teraz firma podjęła decyzję o otwarciu fizycznego oddziału w Warszawie. To pierwsze takie miejsce poza Bratysławą, czyli siedzibą fintechu. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej twórca Finax, Juraj Hrbaty oraz Przemysław Barankiewicz, firma chce w ten sposób mocniej rozwinąć się na naszym rynku. Od momentu startu na początku 2020 roku, Finax w Polsce zyskał prawie 8,9 tys. klientów. Ich aktywa wynoszą już prawie 57 mln euro. Dla porównania, na wszystkich rynkach Finax ma 36 tys. klientów i aktywa na poziomie 320 mln euro.

Finax rozwija się w Polsce

- Polska jest pierwszym rynkiem, na którym zaczynamy działać w formie oddziału. Otwiera to nowy rozdział w historii Finax i daje nam szansę na ekspansję dzięki dużo lepszemu kontaktowi z lokalnymi inwestorami. Będziemy bliżej nich – w Warszawie, w pracy, na konferencjach i szkoleniach. Będzie nam łatwiej prowadzić nad Wisłą edukację finansową i przekonywać klientów, że inwestowanie może być proste, tanie i skuteczne. To podstawy filozofii i misji Finax, która doprowadziła już do naszego rynkowego sukcesu na Słowacji. Szykuj się, Polsko. Pasywna rewolucja nadciąga z jeszcze większą siłą – tłumaczy Juraj Hrbaty, prezes fintechu. 

Plany ekspansji w Polsce wspiera Ivan Chrenko, najbogatszy Słowak, który jeszcze w 2021 r. dokapitalizował Finax, zwiększając swoje zaangażowanie w spółkę do 52 proc. jej kapitału. 

- Inwestuję w Polsce, bo nasze rynki są do siebie bardzo zbliżone, a różnią się jedynie rozmiarem. Ludzie po obu stronach Tatr mają te same problemy – inwestowanie wydaje im się zbyt skomplikowane, za drogie, dla bogatych. W rezultacie, banki i tradycyjne fundusze inwestycyjne zmonopolizowały rynek, ale Finax potrafił to zmienić na Słowacji. I wierzę, że zmieni to także w Polsce. Ma ku temu wszystkie atuty – oddanych pracowników, jasną misję, sprawdzony model biznesowy i zabezpieczone finansowanie - komentuje Ivan Chrenko, największy akcjonariusz robodoradcy. 

- To początek. Pasywna rewolucja dopiero wybucha nad Wisłą. Podtrzymujemy ogłoszony jesienią 2020 cel: 100 mln EUR aktywów do końca tego roku. Liczymy, że na koniec grudnia zaufa nam 20 tys. Polaków. Wartość majątku powierzonego Finax nie spadła ani w czasie covidowej paniki, ani w czasie wyprzedaży związanej z inwazją Rosji na Ukrainę. Okazuje się, że systematyczne edukowanie klientów i zachęcanie ich do długoterminowego, pozbawionego emocji inwestowania, sprawdza się w okresach rynkowej próby. Inteligentni Inwestorzy, bo tak określamy naszych klientów, doceniają globalną dywersyfikację dotyczącą akcji i obligacji oraz ekspozycję na światowe waluty. Ten trend będzie się nasilał – uważa Przemysław Barankiewicz, który pokieruje polskim oddziałem Finax. 

Plany na 2022

Finax podał także swoje plany na bieżący rok. Jak zadeklarował Juraj Hrbaty, celem jest osiągnięcie rentowności na poziomie całej grupy. Pod koniec 2021 roku udało się osiągnąć "breakeven", czyli pokrycie kosztów przez przychody. Firma chce dalej rozwijać swój system - m.in. funkcjonalności aplikacji, a także stworzyć Finbot, czyli narzędzie do zarządzania finansami przez użytkowników.

Dla polskich klientów ważne są jednak dwie inne informacje. Finax chce uruchomić OPIE, czyli paneuropejski produkt emerytalny. Póki co nie jest to możliwe (ze względu na brak implementacji unijnej dyrektywy w Polsce), ale jak deklarują szefowie Finax, jeśli tylko będzie taka możliwość, OPIE zostanie uruchomiony. Najprawdopodobniej będzie on przypominał już istniejące IKE. Co ważne. posiadanie IKE nie wykluczy założenia OPIE. Różnica polega na możliwości transferowania środków do innych krajów.

Ponadto ze względu na uruchomienie oddziału w Polsce, Finax chce wysyłać swoim klientom PIT-8c, czyli deklarację podatkową w której znajdują się informacje o zyskach na obrocie papierami wartościowymi. To zmiana względem obecnej sytuacji, bo teraz taką deklarację trzeba przygotować samodzielnie w celu wypełnienia zeznania podatkowego PIT38 (choć Finax przygotowuje kompletne informacje, jak to zrobić). PIT-8c będzie wysyłany za rok 2022.

Finax chce również rozszerzyć sieć sprzedaży w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY