E-paragon na telefon dostępny w Polsce. To przełom dla polskiego handlu?

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Platforma Detalistów, we współpracy z firmą Novitus, wdrożyła usługę e-paragonów, która jako jedyna na rynku spełnia wymogi ustawodawcy i po raz pierwszy w pełni zastępuje paragon papierowy. Cyfrowe dowody zakupu otrzymali już pierwsi konsumenci, a usługa – w ramach nowo powstałego systemu Spark – będzie dostępna dla każdego sklepu wyposażonego w urządzenie fiskalne online.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Odbiór pierwszego e-paragonu wraz z rejestracją zajmuje mniej niż minutę, a z funkcji płatności może skorzystać każdy posiadacz karty płatniczej korzystający z urządzeń Android i iOS. Rozwiązanie jest już dostępne w handlu tradycyjnym, a wkrótce będzie miało zastosowanie także w sprzedaży internetowej.

E-paragon na telefon - przełom dla polskiego handlu?

Gdy w kwietniu 2020 r. administracja zwolniła przedsiębiorców z obowiązku wydawania papierowych paragonów w ramach walki z COVID-19, na rynku rozgorzały spekulacje w jaki sposób będą wydawane cyfrowe dowody zakupu. Dostępne dotychczas na rynku tzw. “e-paragony” nie są w świetle prawa paragonami fiskalnymi. Dopiero za sprawą Platformy Detalistów, w wybranych warszawskich lokalizacjach sieci piekarni Putka wdrożono usługę, która jako jedyna na rynku spełnia wymogi ustawodawcy i znosi obowiązek wydawania paragonów papierowych. Dzięki niej każdy sprzedawca w Polsce, posiadający urządzenie fiskalne online, będzie mógł wysłać elektroniczny dowód zakupu wprost na urządzenie mobilne każdego konsumenta, zastępując paragon papierowy. Trwają prace technologiczne z pozostałymi czołowymi producentami urządzeń fiskalnych, aby korzystanie z usługi e-paragonów stało się niebawem powszechne.

- Cyfrowa transformacja dosięga każdą branżę – tak jak kilka dekad temu mierzyli się z nią producenci aparatów fotograficznych, tak dziś zaczynamy wprowadzać urządzenia fiskalne do nowej epoki, bez konieczności używania papieru. Pierwszy model urządzeń obsługujących e-paragony w ramach systemu Spark uzyskał homologację Głównego Urzędu Miar i jest już dostępny w ofercie Platformy oraz Novitus do komercyjnego wykorzystania – mówi Cezary Pierzan, prezes Platformy Detalistów.

E-paragon na telefon - korzyści dla klienta i sprzedawców

Paragon elektroniczny był w Polsce oczekiwany od dłuższego czasu i stał się nie tylko kolejnym elementem cyfryzacji polskiej gospodarki, ale przede wszystkim dużym udogodnieniem dla detalistów oraz samych konsumentów. Odbierając e-paragon klient nie otrzyma już do ręki papierowego wydruku – paragon zostanie zapisany w formie cyfrowej, do której właściciel będzie miał dostęp online. Dzięki repozytorium e-paragonów dowody zakupu będą znacznie trwalsze oraz łatwiejsze do wyszukiwania, np. pod kątem analizy wydatków, reklamacji czy zwrotów. Sposób generowania, przechowywania i udostępniania e-paragonów gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa oraz umożliwia zachowanie prywatności kupującego względem sprzedawcy, jak i administracji publicznej.

Mniej papierowych wydruków to również aspekt ekologiczny, w Polsce co roku zużywa się ok. 1 200 000 kg papieru na paragony i potwierdzenia płatności – w tym celu każdego roku wycina się lasy o powierzchni ponad 100 boisk piłkarskich. Próba maksymalnego wyeliminowania tych kosztów w handlu stanowi ambitny, ale właściwy kierunek.

E-paragon na telefon - dostępność

Rozwiązanie jest już dostępne zarówno na urządzenia Android, jak i iOS, a z funkcji płatności skorzysta każdy posiadacz karty płatniczej. Odbiór pierwszego e-paragonu, wraz z krótką rejestracją, zajmuje mniej niż minutę, więc na takie rozwiązanie konsument może się zdecydować nawet w sklepie. Przekazanie paragonu fiskalnego w wersji elektronicznej, także przy płatności gotówką, odbywa się bezpośrednio na telefon, tuż po zakupie.

– System oparty o smartfon, w przeciwieństwie do takich kanałów, jak e-mail czy SMS, gwarantuje odpowiedni standard usługi zgodny z wymogami administracji publicznej i pożądany przez rynek, w tym ceniących sobie prywatność konsumentów – przekonuje Cezary Pierzan.

E-paragon na telefon - Polska liderem nowoczesnych rozwiązań płatniczych

Część usług, opartych o telefon nabywcy, jest już realizowana np. we Francji czy Danii, a także na rynkach azjatyckich. Pojawienie się na polskim, innowacyjnym rynku propozycji cyfrowego standardu obsługi transakcji było kwestią czasu. Polacy płacą zbliżeniowo – według danych NBP spośród wszystkich metod płatności aż 94 proc. stanowią płatności kartowe. Na popularności zyskują też płatności mobilne, w 2020 r. było ich aż czterokrotnie więcej niż rok wcześniej. Te, jak i inne trendy, wskazują, że digitalizacja w handlu postępuje, co powinno również mieć wpływ na sposób wydawania i odbierania paragonów.

– Zainteresowaliśmy się praktyczną stroną wdrożenia e-paragonów, ponieważ temat ten jest bardzo ważny dla detalistów, niezależnie od skali prowadzonej działalności. Rozwiązanie Spark trafia w potrzeby wszystkich – zarówno dużych, jak i małych przedsiębiorstw, które dzięki niemu mogą już dziś skorzystać z najnowocześniejszych usług. Jestem przekonany, że tak wyglądać będzie przyszłość handlu i usług – powiedział Robert Łaniewski, Prezes Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ