Dlaczego warto sprzedawać na marketplace?

Jak sprzedawać w internecie?
Jak sprzedawać w internecie?
Zanim zaczniesz swój własny biznes w e-commerce pomyśl, co chcesz osiągnąć i jak duże pieniądze możesz włożyć na start.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Możliwości związane z zarabianiem w internecie są niemal nieograniczone. Kilka liczb – tylko w Polsce rynek e-commerce szacowany jest na około 92 mld złotych (dane PMR). W całej Europie w tym roku ma on osiągnąć wartość 730 mld dolarów (dane Statista).

Oczywiście, odkrojenie chociażby małego kawałka tego tortu wymaga intensywnej pracy i cierpliwości. Potrzebna jest też wiedza - i to w bardzo wielu różnych tematach. Jak pozyskać pierwszych klientów? Jak przygotować sklep pod względem technicznym? Jak zorganizować logistykę? W jaki sposób zarządzać kontaktem z klientami? To tylko kilka podstawowych pytań, a przecież każde z nich otwiera dziesiątki innych – i to na samym początku działalności e-sklepu.

Pierwszy krok

Teoretycznie możesz w bardzo szybki sposób osiągnąć wielomilionowe obroty w e-commerce. Jest tylko jeden haczyk – musisz zainwestować gigantyczne pieniądze w stworzenie serwisu, a przede wszystkim jego promocję w celu pozyskania użytkowników. Jeśli chcesz szybko osiągnąć większą skalę, nie możesz zapomnieć o posiadaniu rozbudowanego asortymentu, a to może być wyzwanie po stronie magazynowania towarów. Nie zmieścisz kilkunastu tysięcy sztuk produktów u siebie w mieszkaniu, potrzebny będzie magazyn, a to dodatkowe koszty. Zresztą szybkie skalowanie wymaga też oferowania bardzo niskiej ceny produktów (co uderzy w zyski na początkowym etapie), ale także zadbanie o wiele kosztownych, ale na początek nieodzownych usług typu darmowe dostawy. 

Czasem nawet to nie wystarcza, czego dowodem są historie niektórych firm na polskim rynku.

Zanim więc zrobisz pierwszy krok, musisz podjąć podstawową decyzję – czy swój biznes będziesz opierać na całkowicie własnym e-sklepie, czy też zaczniesz sprzedawać na marketplace`ach.

O co chodzi w wyborze?

Uprzedzimy wnioski już teraz – najlepszy wybór, to połączenie obu tych narzędzi. Dlaczego? Bo oferują zupełnie inne możliwości. Teraz przejdźmy do szczegółu. Różnica pomiędzy własnym e-sklepem a marketplace`em można odnieść do analogii do świata offline – a mianowicie sprzedaży warzyw. Możesz uruchomić własny „warzywniak” gdzieś w mieście. Wynajem lokalu kosztuje jednak sporo, musisz też popracować nad pozyskaniem klientów. Czasem pojawiają się dodatkowe, nieprzewidziane inwestycje… Marketplace to z kolei targowisko. Owszem, obok ciebie działa konkurencja, ale nie ma najmniejszych szans, by do twojego sklepu przyszedł nawet mały procent osób, które przewijają się przez targowisko. Trzeba tylko zwrócić na siebie ich uwagę. W przypadku biznesu internetowego jest tylko nieco inaczej – marketplace`y to wielkie platformy przyciągające miliony klientów. Ty możesz do nich dotrzeć w jakiś sposób wyróżniając się wśród konkurencji. Mogą to być niższe ceny, unikalne produkty albo tworzenie dobrej, szerokiej i uzupełniającej się oferty.

Dlaczego więc marketplace`y są dziś tak popularne? Odpowiedź jest prosta - klienci mogą korzystać ze zróżnicowanej oferty w jednym miejscu, niezależnie od tego, czego potrzebują. Co więcej, mają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, bo platformy mają swoje procedury reagowania, jeśli sprzedający nie wywiąże się z umowy. To także standaryzacja procesu zakupowego przez użytkownika, bez konieczności ciągłego „uczenia się” przeklikiwania przez nowe systemy.

W efekcie, jak wynika z badania „Polaków Portfel Własny: marketplace przyszłością e-commerce” , na marketplace`ach zakupy robi już 72 proc. Polaków. Są to głównie osoby w wieku 18-59 lat, z dochodem zaczynającym się powyżej 4000 zł netto oraz mieszkające w małych miejscowościach. Najmniej zainteresowani są seniorzy, ale także i w ich przypadku widać powolną zmianę nastawienia. Warto także dodać, że cały rynek platform typu marketplace odpowiada za 60 proc. globalnego e-commerce. Liczba ta cały czas rośnie – zgodnie z szacunkami ekspertów może wzrosnąć do nawet 75 proc. całego rynku, a przecież należy pamiętać o tym, że globalny e-commerce również rośnie co roku w mocnym, prawie 10 proc. tempie. 

Dlatego, podsumowując, idealny biznes w e-commerce to połączenie świata marketplace i własnej platformy sprzedażowej. Dopóki nie osiągniesz sporej skali i stać cię będzie na rozwój własnej platformy e-commerce, powinieneś wykorzystać marketplace do budowy tej skali.

Jak wybrać marketplace

Nic nie stoi na przeszkodzie, byś założył konta na wszystkich platformach, jakie działają w naszym kraju (a może i za granicą, jeśli możesz realizować dostawy międzynarodowe). W ten sposób będziesz miał dostęp do absolutnie każdego konsumenta korzystającego z takich narzędzi.

Zanim jednak utworzysz swój e-sklep na marketplace, musisz pamiętać o dwóch podstawowych kwestiach. Pierwsza to koszty, które wiążą się z funkcjonowaniem na danej platformie. Często (choć z wyjątkami, np. na ERLI.pl, gdzie koszty stałe praktycznie nie istnieją) standardem jest opłata za wystawienie oferty – nie tylko prowizja od sprzedaży. Kosztów związanych z prowadzeniem e-sklepu na platformie może być więcej. Weź chociażby pod uwagę kwestię promowania oferty – zgodnie z podstawowymi zasadami prowadzenia e-sklepu warto promować najlepsze produkty. Jednak nadal koszty te są stosunkowo niższe niż te, jakie musiałbyś ponieść chcąc prowadzić działalność we własnym e-sklepie. Druga to zarządzanie takim sklepem – powinno być jak najprostsze. 

To jedna strona medalu. Druga to olbrzymia rzesza klientów, do których możesz dotrzeć oraz rozwinąć skalę biznesu. Największe polskie marketplace`y chwalą się odwiedzalnością milionów użytkowników co miesiąc. Produkty, które tam się pojawiają, są bardzo wysoko pozycjonowane w wynikach wyszukiwania Google. Podsumowując – posiadanie swojego konta na platformach sprzedażowych dziś jest coraz bardziej niezbędnym punktem prowadzenia biznesu w e-handlu. Do ciebie należy wybór, z której platformy skorzystać oraz jak przygotować i realizować strategię, która najlepiej dopasuje się do przyjętych założeń biznesowych. To jest właśnie klucz do skorzystania z rynku o wartości kilkudziesięciu miliardów złotych.

Jak prowadzić sklep na platformie

Dawniej było to, delikatnie mówiąc, mało przyjemne. Większość czynności trzeba było wykonywać ręcznie – chociażby obsługę zamówień. To już przeszłość. Dziś platformy posiadają własne, zaawansowane narzędzia do zarządzania sklepami. Jest jeszcze lepsze rozwiązanie – możliwość integracji z już posiadanymi e-sklepami, np. bazującymi na WordPressie czy gotowych automatach do tworzenia e-sklepów. Przykładowo, ERLI.pl w ramach darmowego, 60-dniowego abonamentu BaseLinker umożliwia szybkie i wygodne przeniesienie ofert, które już funkcjonują na różnych marketplace`ach wprost na platformę. To znacząco upraszcza i przyspiesza rozwój e-sklepu. Dodatkowo ERLI.pl oferuje w ramach pakietu ERLI Shop darmowe utworzenie własnego e-sklepu, co dodatkowo obniża koszty działalności w sprzedaży online.

Rozwijając sklep na platformie należy również przygotować strategię rozwoju w oparciu o konkretne cele biznesowe. Przykładowo – w jednym przypadku możemy chcieć wykorzystać taki marketplace do zbudowania szerokiej skali działalności, bo dotychczas naszym problemem była mała liczba kupujących. Wówczas warto poświęcić marżowość w celu pozyskania lojalnych klientów. Jest także inny model ekspansji, kiedy to korzystamy tylko i wyłącznie z marketplace`u w biznesie. W takim przypadku warto sprawdzić, czy na danej platformie jest dużo ofert z produktami podobnymi do naszych, w jakich są cenach oraz jak wielu sprzedających je oferuje. Różne platformy mają także swoje specyfiki, np. koszt dodatkowego promowania produktów w ramach kategorii czy też chociażby skalę dotarcia do różnych klientów. Są platformy bardziej ogólne, ale też i bardziej niszowe – każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy a twoim zadaniem jest ustalenie priorytetów i przygotowanie takiej strategii, która umożliwi szybki rozwój. 

Z detali - ważne jest to, byś przygotował ofertę zgodną z layoutem danej platformy. Szczegółowe informacje znajdziesz na ich stronach – zresztą – dobrze jest podpatrzeć, jak robi to konkurencja. Zwróć także uwagę na takie specyfiki, jak tytuł i odpowiednie opisy, szczegóły vel wymiary danego produktu, odpowiednie zdjęcia produktu. Pamiętaj o podpięciu kilku metod dostaw oraz płatności. 

ERLI.pl – dobry start?

Aby w pełni wykorzystać potencjał kryjacy się w polskim handlu internetowym, trzeba przetestować różne rozwiązania. Weźmy na przykład ERLI.pl. - firma niedawno uruchomiła specjalny program dla nowych sprzedających (aktywny do 30 kwietnia) –  każdy nowy przedsiębiorca, który rozpocznie sprzedaż swoich produktów na ERLI.pl i do końca kwietnia uruchomi promocję w ramach ERLI Campaigns, będzie mógł skorzystać z obniżonej prowizji aż o 50% do miesięcznego limitu 20 tys. zł obrotu, przez następne 6 miesięcy. Podsumowując, model biznesowy ERLI.pl zakłada szeroki pakiet korzyści dla sprzedawców, które mają na celu obniżenie kosztów sprzedaży, co przekłada się na możliwość zaoferowania kupującym produktów w atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach. A to z kolei przekłada się na większą sprzedaż.

ERLI.pl prowadzi także inne programy wspierające e-sklepy. Przykładowo, w ubiegłym roku wystartowała akcja (dla zainteresowanych – program nazywa się ERLI  Campaigns) polegająca na przekazywaniu sprzedającym kuponów na reklamy w Google Ads . Program polega na tym, że jako sprzedający na platformie otrzymasz na start kupony o wartości 3 tys. zł na sfinansowanie kampanii reklamowej swoich produktów lub usług. Dodatkowo sprzedający może otrzymać zwrot 100 proc. prowizji od sprzedaży, a jeśli obniży ceny oraz uruchomi i utrzyma kampanię na wszystkie produkty w ramach ERLI Campaigns. 

W ubiegłym roku ERLI na takie wsparcie przeznaczyło 60 mln złotych, a w pierwszej połowie br. będzie to kolejne 40 mln złotych.

Sprzedający powinni także zastanowić się nad innymi korzyściami, oferowanymi przez tę platformę. Przykładowo, możesz ulepszyć swój e-sklep do planu ERLI Shop, w którym za niewielką, comiesięczną kwotę otrzymasz szeroki pakiet korzyści, takich jak dostęp do kreatora sklepu, niskie ceny na dostawy (w tym dostawy do  Paczkomat® InPost na 2,99 zł), własną subdomenę czy lokowanie produktów w działaniach marketingowych platformy. 

Podsumowując, jeśli jeszcze z jakiegoś powodu nie prowadzisz swojego e-sklepu na platformie sprzedażowej, powinieneś to jak najszybciej zmienić. Nie tylko dlatego, że w ten sposób zdobywasz dostęp do milionów potencjalnych klientów. Drugi powód to możliwość nauczenia się biznesu dzięki dodatkowym pakietom i korzyściom wynikającym ze współpracy z właścicielami takich platform. Taka wiedza jest bezcenna – a w połączeniu z nowymi możliwościami sprzedażowymi – może doprowadzić Cię do sukcesu w e-commerce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ