January Ciszewski ogłasza nową inwestycję. "Kwestia czasu kiedy jedna z firm zostanie jednorożcem”

January Ciszewski
January Ciszewski, fot. mat. prasowe
January Ciszewski, znany inwestor giełdowy, poinformował o nowej inwestycji. Ciszewski wyłożył milion złotych w celu przejęcia udziałów w Prime Bit Investments - spółce, która chce obecnie inwestować w młode startupy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spółka jest na końcowym etapie pozyskiwania funduszy na dalsze inwestycje i planuje zadebiutować na NewConnect w przyszłym roku.

- Głównie dlatego, że sam 3 lata temu byłem na miejscu Michała. Wiem do czego dąży, wiem jaka jest droga przed nim, a takim ludziom trzeba pomagać. Mimo młodego wieku osiągnął naprawdę dużo i przede wszystkim dorobił się tego sam. Uważam, że mamy dużo wspólnego, a na dodatek firma którą tworzy, pokazuje w jakim kierunku zmierza. Jest to kwestia czasu kiedy jedna z inwestycji stanie się "Jednorożcem” i dlatego chciałbym być przy tym sukcesie - tłumaczy Ciszewski mówiąc o powodach inwestycji w PBI. 

Obecnie PBI prowadzi emisję akcji. Proces trwa do 10 listopada i do zebrania jest łącznie 4,5 mln zł. Jak tłumaczy szef firmy, Michał Ręczkowicz, projekt jest niemal na finiszu. Jeśli zakończy się sukcesem, oznacza to, że kapitalizacja firmy wyniesie 33 mln złotych przy wycenie akcji na poziomie 2,5 mln złotych. - Chcielibyśmy zadebiutować na NewConnect wiosną 2023 roku, natomiast zobaczymy czy będzie to odpowiedni czas na tego typu wejście - komentuje.

Zobacz najlepsze polskie startupy

Co planuje Prime Bit Investments

- W naszym obszarze zainteresowań jest wszystko to co związane jest z technologią czyli: rozwiązania SaaS, rozwiązania hardware + software np. w dronach, Gry (mobilne, VR, konsole i PC ale też te z NFT), biotechnologia. Ogólnie rozwiązania, które można szybko skalować. Firma ma już za sobą sporą historię, zaczynaliśmy od wytwarzania oprogramowania na zamówienie, a także produkcji własnych. Mieliśmy też swój dział gier, który wydzieliliśmy jako część przedsiębiorstwa i tak powstało dziś notowane na giełdzie Prime Bit Games SA. Po drodze zdobyliśmy wiele nagród i wyróżnień w dziedzinie nowych technologii i gier, co umacniało naszą pozycję na rynku. Osobiście mam za sobą kilka wyjść inwestycyjnych. Pierwsze z nich przeprowadziłem w 2014 roku będąc zaraz po studiach. Wtedy właśnie powstało Prime Bit Studio (obecnie brand softwarehousu), a obecnie Prime Bit Investments SA - tłumaczy.

Jak dodaje, firma nadal wytwarza oprogramowanie – aplikacje mobilne, webowe. - Bardzo często robimy nowoczesne oprogramowanie dla startupów. Historycznie w portfolio mamy mnóstwo klientów z Zachodu. Poza oprogramowaniem świadczymy usługi szkoleniowe, doradcze, a nawet organizujemy konferencje i hackathony, które na podkarpaciu są znane od wielu lat. W ten sposób staramy się budować ekosystem, który zapewnia nam dostęp do świeżych pomysłów, w które możemy zainwestować i zacząć je skalować. Dlatego też otaczamy się firmami w które inwestujemy na wczesnym etapie ich istnienia. Doprowadzamy do momentu pierwszej sprzedaży i z tego miejsca staramy się pozyskać kapitał na dalszy rozwój startupu, który docelowo kiedyś może zadebiutować na giełdzie, tak jak pierwsza spółka portfelowa Prime Bit Games, której na początku byłem też Prezesem - komentuje Ręczkowicz.

Firma będzie również tworzyła ekosystem startupowy. - Zgłaszają się też do nas ludzie, którzy mają już rozwinięte biznesy. Odnieśli spory sukces rynkowy, ale chcą stworzyć kolejną firmę i sprawdzić czy ich pomysł wypali. My właśnie takich ludzi szukamy i z nimi tworzymy nasze firmy. To ludzie z doświadczeniem w biznesie, którzy doskonale wiedzą jak to wszystko działa - dodaje twórca firmy.

Jak zapowiada Ręczkowicz, z ubiegiem lat strategia długoterminowa ma przynosić inwestorom dywidendę z zrealizowanych inwestycji czy też nadwyżek za usługi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ