Chiny zwiększą moc obliczeniowej o 50% w dziedzinie AI. Rywalizacja z USA

Chiny wzmocnią starania w zakresie AI / Fot. Willi
Chiny wzmocnią starania w zakresie AI / Fot. William Potter, Shutterstock
Chiny planują zwiększyć swoją moc obliczeniową o 50% do 2025 roku - poinformowały w poniedziałek kluczowe ministerstwa kraju. Ma to pomóc w dotrzymaniu kroku Stanom Zjednoczonym w zakresie sztucznej inteligencji i "superkomputerowych" aplikacji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Druga co do wielkości gospodarka świata chce osiągnąć moc obliczeniową równą 300 eksaflopsów, zgodnie z planem sześciu departamentów rządowych, w tym potężnego regulatora cyberprzestrzeni. Byłby to znaczący wzrost w porównaniu z obecną mocą obliczeniową kraju, wynoszącą 197 eksaflopsów.

Exaflop, czyli EFLOP, odnosi się do jednostki mocy obliczeniowej. Jeden exaflop jest równy mocy obliczeniowej dwóch milionów laptopów.

Chińskie ministerstwa stwierdziły, że zwiększona moc obliczeniowa będzie potrzebna do wspierania aplikacji w takich branżach jak finanse i edukacja.

Sztuczna inteligencja w priorytetach Chin

Rozbudowa mocy obliczeniowej jest kluczem do wspierania rozwoju sztucznej inteligencji, która wymaga zaawansowanych półprzewodników do przetwarzania ogromnych ilości danych.

- Chiny twierdzą, że każdy inwestowany juan w moc obliczeniową generuje 3-4 juany wyjściowego produktu krajowego brutto - powiedziała dla CNBC Akshara Bassi, starsza analityczka w Counterpoint. - Inwestycje odzwierciedlają plany Chin zwiększenia produkcji przez przywództwo w technologicznych osiągnięciach i integracji sztucznej inteligencji z istniejącymi technologiami i rozwiązaniami we wszystkich branżach i obszarach - dodała.

Technologie takie jak półprzewodniki i AI stały się kluczowymi punktami rywalizacji technologicznej między USA a Chinami.

Chiny zamierzają inwestować w zwiększenie mocy obliczeniowej, zwłaszcza w sztuczną inteligencję, a główni dostawcy chmur w kraju masowo wprowadzają rozwiązania AI dla konsumentów i przedsiębiorstw. 

W ramach swojego planu zwiększenia mocy obliczeniowej, Chiny chcą skoncentrować się na obszarach takich jak pamięć masowa i sieci przesyłające dane, a także planują budowę większej liczby centrów danych.

Są one potrzebne, aby dostawcy chmur mogli zwiększać swoją obecność. Wiele aplikacji opartych na sztucznej inteligencji jest obecnie sprzedawanych za pośrednictwem usług chmury obliczeniowej, takich jak te oferowane przez chińskie giganty Alibaba i Tencent.

ZOBACZ RÓWNIEŻ