Carrefour na celowniku ministerstwa finansów: Groźba kary 200 mln euro za umowy franczyzowe

Carrefour
Czy Carrefour nadwyrężył zaufanie francuskich franczyzobiorców? / Fot. shutterstock.
Francuskie Ministerstwo Finansów domaga się nałożenia na Carrefour kary w wysokości 200 milionów euro za nieuczciwe zapisy w umowach franczyzowych. Decyzja została podjęta po szczegółowym dochodzeniu przeprowadzonym przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Konkurencji, Spraw Konsumenckich i Kontroli Nadużyć Finansowych (DGCCRF).

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Organ nadzorczy zwrócił się do Sądu Gospodarczego w Rennes o stwierdzenie nieważności kilku klauzul umów oraz nałożenie kary finansowej na giganta handlowego - informuje portal dlahandlu.pl.

Niesymetryczne zapisy na korzyść Carrefoura?

DGCCRF oceniło, że model franczyzowy stosowany przez Carrefour jest zbyt restrykcyjny i faworyzuje sieć kosztem franczyzobiorców. Umowy te zawierają zapisy, które zdaniem urzędników, nadużywają pozycji dominującej Carrefoura. Przedsiębiorcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Franczyzobiorców Carrefour już w grudniu 2023 roku złożyli pozew przeciwko sieci, kwestionując sprawiedliwość tych umów.

Zarzuty wobec sieci handlowej

Zarzuty wobec Carrefoura obejmują kilka kluczowych kwestii m.in. zawyżone ceny detaliczne - franczyzobiorcy musieli stosować się do rekomendowanych cen, które były zbyt wysokie. Kolejnym problemem określono obowiązek zaopatrywania się w Carrefourze - franczyzobiorcy musieli niemal wyłącznie kupować towary w hurtowniach Carrefoura. Właściciele filii Carrefoura skarżyli się też na niesprawiedliwe klauzule rozwiązania umowy. W tym zarzucie wskazywano patologiczne warunki wcześniejszego rozwiązania umowy. Miały być korzystne dla Carrefoura, ale nie dla franczyzobiorców.

Coraz więcej zaległości płatniczych w biznesie. "Kary UOKiK są dotkliwe, ale dotyczą tylko garstki firm"

Stanowisko Carrefoura

Carrefour stanowczo kwestionuje zarzuty Ministerstwa Finansów. W oświadczeniu sieć podkreśla, że zarzuty są bezpodstawne, a kwota grzywny jest nieproporcjonalna do rzeczywistego wpływu omawianych klauzul. Sieć wskazuje, że Stowarzyszenie Franczyzobiorców Carrefour reprezentuje mniejszość partnerów, którzy bezskutecznie kwestionują atrakcyjność modelu franczyzowego.

Rozwój sieci mimo kontrowersji

Carrefour w swoim oświadczeniu zwraca uwagę na dynamiczny rozwój sieci franczyzowej. Rocznie otwieranych jest około 250 nowych sklepów pod szyldem Carrefour Proximity, a system franczyzowy przyciąga ponad 6 tysięcy potencjalnych franczyzobiorców. Firma podkreśla, że będzie bronić swojego modelu franczyzowego, który przynosi korzyści całej sieci oraz tysiącom pracowników - cytuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Liczba samochodów elektrycznych na drogach rośnie szybciej, niż prognozowano

Konsekwencje dla rynku

Sprawa Carrefoura może mieć daleko idące konsekwencje dla rynku franczyzowego we Francji. Ewentualna kara i zmiany w umowach mogą wpłynąć na relacje między franczyzodawcami a franczyzobiorcami, a także na przyszłe regulacje prawne dotyczące umów franczyzowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ