Startup Polaka pozyskał 30 mln dolarów. W wordware zainwestowali Bartek Pucek i bracia Karwatka

Robert Chandler i Filip Kozera
Robert Chandler i Filip Kozera – założyciele wordware. / fot. mat. pras.
wordware, będące projektem Filipa Kozery i Brytyjczyka, Roberta Chandlera zebrało 30 milionów dolarów w rundzie seed. To jedna z największych rund współprowadzonych przez akcelerator Y Combinator – w którym także uczestniczył wordware. Do inwestycji dorzuciło się również wielu aniołów biznesu, w tym Bartek Pucek oraz Piotr i Tomasz Karwatka.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

wordware proponuje nowy sposób programowania oparty na tworzeniu promptów zamiast bloków kodu.

– Na świecie jest 30 milionów programistów, ale zawsze wierzyliśmy, że kreatywność nie ogranicza się tylko do tych, którzy potrafią kodować. wordware jest dla kolejnych 500 milionów twórców – marzycieli, ekspertów i innowatorów, którzy czekali na swoją szansę, by tworzyć AI Agents. Droga do tego momentu była pełna wyzwań: 3 lata pracy na pełen etat z genialnym współzałożycielem Robertem Chandlerem, dekada w branży AI, niezliczone nieudane eksperymenty z transformerami, zmiany kierunku, nieprzespane noce i tygodnie po 100 godzin, które wystawiały nasze przekonania na próbę – napisał Filip Kozera na LinkedIn, informując o inwestycji. 

Sukcesy wordware

Wordware jest bardzo młodym startupem, ale już odnotował sporo udanych kamieni milowych:

  • 350 tysięcy twórców realizujących swoje wizje AI,
  • 10 milionów osób korzystających z agentów zbudowanych w wordware,
  • klienci, tacy jak Instacart, Runway i Metadata,
  • i zebranie jednej z największych, jeśli nie największej, rund seed z Y Combinator.

Co wyróżnia wordware

– Przekształciliśmy język angielski w język programowania dla AI. Żadne bootcampy programistyczne nie są potrzebne – jeśli potrafisz jasno wyrażać swoje pomysły, możesz budować zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji – informuje Kozera. 

Technologia wordware oferuje:

  • zintegrowane środowisko przypominające Notion czy IDE,
  • wbudowane narzędzia do RAG, rozpoznawania mowy, generowania obrazów, analizy danych, scraping’u i wielu innych,
  • zaawansowane koncepty inżynierskie dla wymagających użytkowników 
  • społeczność open source: fork i personalizowanie rozwiązań AI.

– A kiedy skończysz iteracje, możesz wdrożyć swojego agenta AI jako API dla backendu AI, lub wykorzystać go jako workflow do swojej pracy – kontynuuje Filip. 

Poprzedni projekt Filipa 

W 2020 r. Filip pozyskał na swój poprzedni projekt – Kristalic 2 miliony dolarów. Kristalic był programem do nagrywania spotkań biznesowych tworzący z nich transkrypcje, notatki oraz zorganizowaną bazę danych, w której można później łatwo było wyszukać wszystkie informacje. 

Podczas 3-miesiecznego programu TechStars Filip wraz ze wspólnikiem opracował Kristalic. Po zakończeniu akceleratora przyszedł czas na zebranie pierwszej poważniejszej rundy finansowania. Filip spotkał się z 80 różnymi osobami, a 12 z nich zainwestowało wówczas łącznie 1,82 milionów dolarów. Wycenili oni firmę na około 43 miliony złotych. Później Filip porzucił ten projekt, by zająć się wordware. 

Bartek Pucek zebrał 2,6 mln dolarów na swój startup. Proofs ma pomóc firmom w sprzedaży

Bartek Pucek zebrał 2,6 mln dolarów na swój startup. Proofs ma pomóc firmom w sprzedaży

Bartek Pucek, znany anioł biznesu, wraz ze Zbigniewem Sobieckim, przedsiębiorcą i CTO zostali twórcami nowego przedsięwzięcia pod nazwą Proofs. Startup wykorzystuje sztuczną inteligencję, by skrócić czas budowy aplikacji typu proof-of-concept (POC) z miesięcy do minut. Spółka zatrudnia obecnie osiem osób i ma siedziby w Warszawie oraz San Francisco.

ZOBACZ RÓWNIEŻ