AI nas nie zastąpi, bo jesteśmy tańsi. Badanie MIT

AI nas nie zastąpi, bo jesteśmy tańsi. Badanie MIT
Według MIT w przypadku większości zawodów nie powinniśmy martwić się tym, że zastąpi nas sztuczna inteligencja. Powód jest prozaiczny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sztuczna inteligencja na razie nie może zastąpić większości zawodów w opłacalny sposób — wynika z badania przeprowadzonego przez Massachusetts Institute of Technology, które miało na celu rozwianie obaw dotyczących zastępowania ludzi przez AI w wielu branżach.

W jednym z pierwszych dogłębnych badań nad możliwością zastąpienia pracy ludzkiej przez AI, badacze wzięli pod uwagę atrakcyjność kosztową automatyzacji różnych zadań w USA, koncentrując się na zawodach, gdzie wykorzystywana jest komputerowa wizja - na przykład nauczyciele i rzeczoznawcy majątkowi.

Stwierdzili, że zaledwie 23% pracowników, mierząc w dolarach, mogłoby być skutecznie zastąpionych. W innych przypadkach, ze względu na koszty instalacji i obsługi AI wspomagającej rozpoznawanie wizualne, ludzie wykonywali pracę bardziej ekonomicznie.

Człowiek jest tańszy niż AI

Adopcja AI w różnych branżach przyspieszyła w zeszłym roku po tym, jak ChatGPT i inne narzędzia generatywne ukazały potencjał tej technologii.

Firmy technologiczne od Microsoft i Alphabet w USA po Baidu i Alibaba Group Holding w Chinach wprowadziły nowe usługi AI i zwiększyły plany rozwoju. Do tego w tempie, które niektórzy liderzy branży określali jako "bezmyślnie szybkie".

Obawy dotyczące wpływu AI na miejsca pracy od dawna są natomiast centralnym zagadnieniem.

"Maszyny zabiorą nam pracę" to sentencja często wyrażana w czasach szybkich zmian technologicznych. — Taka niepewność pojawiła się ponownie wraz z tworzeniem dużych modeli językowych — twierdzą badacze z Laboratorium Nauki Komputerowej i Sztucznej Inteligencji MIT w 45-stronicowym artykule zatytułowanym "Beyond AI Exposure".

Dodali: "Stwierdziliśmy, że tylko 23% wynagrodzeń pracowników "narażonych" na to, że zastąpi ich AI, dałoby się wymienić w firmach i byłoby to opłacalne. Ich prace można by zautomatyzować".

Komputerowa wizja to dziedzina AI, która umożliwia maszynom wydobywanie znaczących informacji z cyfrowych obrazów i innych wizualnych danych, z najbardziej powszechnymi zastosowaniami w systemach wykrywania obiektów do autonomicznej jazdy lub w pomocy w kategoryzacji zdjęć na smartfonach.

Stosunek korzyści do kosztów

Stosunek kosztów jest najbardziej korzystny w segmentach takich jak handel detaliczny, transport i magazynowanie. Wszystkie obszary, w których działają tacy giganci jak Walmart i Amazon.com. Jest to również wykonalne w kontekście opieki zdrowotnej — twierdzą badacze z MIT.

Badanie zostało sfinansowane przez MIT-IBM Watson AI Lab i wykorzystało ankiety internetowe do zebrania danych na temat około 1000 zadań wspomaganych wizualnie w 800 zawodach.

Obecnie tylko 3% takich zadań można zautomatyzować w opłacalny sposób, ale może to wzrosnąć do 40% do 2030 roku, jeśli koszty danych spadną, a dokładność modeli AI się poprawi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ