Pieczątka firmowa nie jest wymagana, ale ułatwi życie

Pieczątka firmowa / Fot. Pixabay.com
Pieczątka firmowa / Fot. Pixabay.com
Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, czy pieczątka firmowa jest konieczna przy zakładaniu firmy. Nie jest. Ale to nie oznacza, że nie warto jej wyrobić.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pieczątka firmowa, choć nie jest wymogiem prawnym, jest bardzo skuteczna w upraszczaniu wielu zadań biurowych. Powiedzmy, że musimy podpisać dokument o współpracy czy fakturę. Wystarczy parafka z pieczątką - nie trzeba czytelnego podpisu składającego się z imienia i nazwiska. 

A to tylko jedna z zalet posiadania pieczątki. 

Jedną z często zalecanych wskazówek jest również to, aby pieczątka firmowa zawierała w sobie logo firmy. Wówczas pieczątka staje się świetnym narzędziem do celów brandingowych i marketingowych - tam, gdzie jej użyjemy, niejako zyskujemy bezpłatną reklamę firmy (nasze logo). Możemy np. opieczętować kupon czy opakowanie stemplem firmowym, aby klient od razu wiedział i zapamiętał, od kogo pochodzi dana przesyłka czy prezent. 

Pieczątka firmowa: co powinna zawierać? 

Na pieczątce umieszczamy przede wszystkim pełną nazwę firmy - w przypadku działalności jednoosobowych będzie to nazwa wraz z imieniem i nazwiskiem właściciela. Poza tym pieczątka firmowa powinna zawierać adres firmy oraz numer NIP. Opcjonalnie możemy dodać numer REGON, a także adres strony www, czy też e-mail lub telefon.

Sprawdź: W co inwestować

Na rynku działa wielu usługodawców, którzy pozwalają na projektowanie pieczątki firmowej online, przy skorzystaniu z odpowiedniego kreatora. Warto tu zauważyć, że są różnego rodzaju pieczątki firmowe:

  • Pieczątki samotuszujące
  • Stemple drewniane i plastikowe
  • Datowniki/numeratory
  • Pieczątki do specjalnego przeznaczenia (np. pieczątka księgowa, tabelaryczna)

W zależności od tego, jaki typ wybierzemy, koszt wynosi od ok. 50 do ok. 150 zł.

Na koniec pamiętajmy, że choć nie ma przepisu, który nakłada na przedsiębiorcę obowiązek posiadania pieczątki, to jednak zdarzają się dokumenty, na których widnieje pole "pieczęć i podpis". Niektórzy urzędnicy i kontrahenci mogą wymagać pieczątki i odmówić przyjęcia dokumentu, który jej nie posiada. Wówczas narazimy się na niepotrzebny konflikt i będziemy musieli wyjaśniać, że pieczątka nie jest jednak wymagana i dokument powinien zostać przyjęty. Reasumując, lepiej ją po prostu mieć. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ