4-dniowy tydzień pracy zapewnia wymierne efekty. I większe przychody

4-dniowy tydzień pracy daje sporo zalet / Fot. Hel
4-dniowy tydzień pracy daje sporo zalet / Fot. Helena Lopes, Unsplash.com
Chcesz, aby twój pracodawca zaoferował 4-dniowy tydzień pracy? W takim razie pokaż mu wyniki tego badania.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Boston College, we współpracy z University College Dublin i Cambridge University, stoi za badaniem wpływu 4-dniowego tygodnia pracy w firmach, które zdecydowały się wprowadzić taki model. Okazuje się, że przychody wzrosły w nich o 8%. Skrócony tydzień pracy zwiększył produktywność, poprawił samopoczucie personelu, jak również przyczynił się do redukcji dwutlenku węgla. 

Sprawdź: LiveKid

Pierwsze zakrojone na szeroką skalę badanie 4-dniowego tygodnia pracy już za nami. Żadna z 33 uczestniczących w nim firm nie zamierza wrócić do pięciodniowego harmonogramu. 

4-dniowy tydzień pracy przynosi korzyści

Dane opublikowane we wtorek pokazują, że organizacje stawiające na krótszy tydzień pracy odnotowały wzrost przychodów i zwiększoną produktywność. Spadły też wskaźniki rotacji i absencji. Ponadto pracownicy zatrudnieni w systemie czterodniowym byli bardziej skłonni do pracy w biurze niż z domu. 

Główna badaczka Juliet Schor, ekonomistka i socjolog z Boston College, skomentowała wyniki: "Dwudniowy weekend po prostu nie działa. W wielu krajach mamy ciągle tydzień pracy, który obowiązuje od 1938 r. i zwyczajnie nie zazębia się ze współczesnym życiem. Dla dobra ludzi pracujących niezwykle ważne jest, abyśmy zajęli się samą strukturą tygodnia pracy".

Zrealizowane badanie jest pierwszym z serii projektów pilotażowych koordynowanych przez nowozelandzką grupę non-profit 4 Day Week Global. Wspomniana grupa angażuje dziesiątki firm w trwające sześć miesięcy programy pilotażowe, prowadząc odpowiednie badania i mierząc efekty pracy. Próba w USA i Kanadzie rozpoczęła się w zeszłym miesiącu, a pilotaż organizacji europejskich i południowoafrykańskich rozpoczyna się w lutym 2023 r. 

Badanie nie kłamie

Obecne dane pochodzą z firm zlokalizowanych w USA, Irlandii i Australii. Dotyczą niespełna 1000 pracowników i okresu 10 miesięcy. Wszystkie organizacje skróciły tydzień pracy średnio o sześć godzin i nie zmieniały wynagrodzenia dla personelu. Same biznesy bardzo się od siebie różnią - znajdziemy zarówno restauracje, jak i firmy zajmujące się modernizowaniem samochodów kempingowych. Różnorodność jest spora.

Wszystkie firmy mierzyły różne wskaźniki, od produktywność po dobre samopoczucie. I co ciekawe, wszystkie wskaźniki poprawiły się za sprawą 4-dniowego tygodnia pracy. 

Przychody wzrosły średnio o 8% w okresie próbnym i o 38% w porównaniu z rokiem poprzednim, co wskazuje na zdrowy wzrost i jest największym argumentem dla pracodawców, którzy na razie obawiają się przetestować 4-dniowy tydzień pracy. Ponadto organizacje, choć też początkowo obawiały się takiej próby, obecnie oceniają zmianę jako bardzo korzystną dla produktywności - ocena tego aspektu wynosi średnio 7,5 w 10-punktowej skali. 

Inspiracje: Giorgia Meloni

Poprawiły się również wskaźniki związane z absencją. Pracownicy przychodzą do pracy częściej - absencja spadła z 0,6 dnia w miesiącu do 0,4, jak również zmniejszyła się liczba rezygnacji z pracy. Pod tym kątem firmy oceniły swoje wrażenia na 9 na 10. 

Jon Leland, chief strategy officer w platformie crowdfundingowej Kickstarter, która prowadziła swój test pilotażowy do września br., ocenia 4-dniowy tydzień pracy bardzo pozytywnie. - Zaobserwowaliśmy zdecydowanie wyższy poziom zaangażowania wśród pracowników - mówi. - Mieliśmy również znacznie wyższą retencję, a także łatwiej było nam zatrudniać nowe talenty. Bardzo poprawiła się ogólna produktywność - dodaje. 

Leland przekonuje, że korzyści są znaczące i przewyższają marginalne wysiłki potrzebne do wprowadzenia zmiany i przesiadki na 4-dniowy tydzień pracy.

Z wyniki badania można zapoznać się na stronie 4 Day Week Global.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY