20 kanałów na Youtubie, które warto śledzić

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
W zalewie kanałów „commentary”, mocno ogłupiających „shortów” czy twórczości „patoinfluencerów” poszukaliśmy takich, które możemy zarekomendować każdemu, kto albo rozwija swój biznes, albo dopiero o tym myśli. Oto 20 wartościowych miejsc dla przedsiębiorców.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2024 (106)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mało kto sobie zdaje sprawę, że od wrzucenia pierwszego filmu na YouTube minęło już 19 lat. Krótkie, zaledwie 19-sekundowe nagranie, przedstawiało jednego z twórców platformy, Jaweda Karima, przed wybiegiem dla słoni w zoo. Nic wielkiego. Mimo prawie dwóch dekad na karku, YouTube cały czas pozostaje na fali. W niedawnym raporcie przygotowanym przez The Voice of Marketer zajął on pierwszą pozycję na liście platform cyfrowych, na których reklamodawcy planują zostawić więcej pieniędzy w 2024 r. Co nie oznacza, że nie ma konkurencji. 56 proc. reklamodawców deklaruje, że 2024 r. więcej pieniędzy przeznaczy na TikToka. Dla porównania, w przypadku Instagrama taką deklarację złożyło 47 proc. reklamodawców.

W ślad za wydatkami reklamowymi rosną inne statystyki. YouTube ma dziś ok. 2,7 mld unikalnych użytkowników miesięcznie, z czego 40 proc. to osoby młode, w wieku 18-34 lat. Rośnie łączny czas spędzony na tej platformie oraz liczba płacących subskrybentów. Można powiedzieć, że YouTube przeżywa dziś drugą młodość, choć mierzy się też z licznymi wyzwaniami. Niedawno przedstawiciele platformy poinformowali o usunięciu ponad 30 tys. kanałów prowadzonych przez obywateli UE, które manipulowały i wprowadzały w błąd użytkowników. Platforma przyjęła politykę ostrzejszej weryfikacji treści i wyłączania kanałów z monetyzacji. Jednocześnie YouTube boryka się z wizerunkiem miejsca pełnego trolli i rozrywki naprawdę niskich lotów. To trudne miejsce do pracy dla każdego, kto chciałby tworzyć dobre, merytoryczne treści.

I chcemy wam pokazać, że są takie miejsca i takie treści na YouTubie. W zalewie kanałów „commentary”, mocno ogłupiających „shortów” czy twórczości „patoinfluencerów” poszukaliśmy takich, które możemy zarekomendować każdemu, kto albo rozwija swój biznes, albo dopiero o tym myśli!

Ważne! W zestawieniu unikamy kanałów bardzo znanych, masowych, prowadzonych przez media oraz tych, które koncentrują się na rozmowach z ludźmi ze świata biznesu.

Analizy Live 

@analizylive8774

10,7 tys. subskrybentów

Jeśli mielibyśmy podać przykład jednego, jedynego kanału o tematyce finansowej, który warto jest oglądać, byłoby to właśnie miejsce prowadzone przez serwis analizy.pl. Od około czterech lat dwóch głównych prowadzących: dziennikarz – Robert Stanilewicz oraz człowiek świata finansów – kanałów Rafał Bogusławski, praktycznie codziennie przedstawia solidną dawkę najważniejszych informacji ze świata rynków kapitałowych, finansowych i gospodarki. W programie biorą też udział zaproszeni goście, w tym przedstawiciele funduszy inwestycyjnych, branży nieruchomości czy analitycy i eksperci rynków finansowych. Wielką zaletą kanału jest to, że nie musisz posiadać zaawansowanej wiedzy makroekonomicznej, by zrozumieć, co prowadzący „mają na myśli”. Masz jednak dobrze przygotowany materiał, który poszerza horyzonty i pozwala na podejmowanie strategicznych decyzji.

Obok codziennych programów na żywo, na kanale można znaleźć także ponadczasowe wideo z cyklu „Puszka Wiedzy” (np. o różnych zagadnieniach związanych z inwestowaniem) oraz cykl „Rafał Bogusławski inwestuje”, w którym współprowadzący kanał opowiada o tym, co dzieje się z jego prywatnym portfelem inwestycyjnym.

Marcin Iwuć 

@MarcinIwućFBO

247 tys. subskrybentów

Jeden z najbardziej wartościowych „influencerów finansowych” (bez sarkazmu, w przypadku Marcina Iwucia jest to zdecydowanie tytuł, który powinien nosić z dumą) na polskim YouTubie. Przez lata pracował w branży finansowej, w końcu przeszedł „na drugą stronę mocy”, by krzewić wiedzę o inwestowaniu i zarządzaniu finansami wśród zwykłych ludzi. Filmy Marcina Iwucia mają charakter bardzo praktyczny – poruszają m.in. różne tematy związane z oszczędzaniem oraz zarządzaniem budżetem domowym, ale także i zachęcają do inwestowania – w tym pokazują, że nie musisz dużo ryzykować, by zarabiać na giełdach. Marcin Iwuć tworzy także rankingi, zestawienia kredytów hipotecznych czy opowiada, na jakie kwestie zwrócić uwagę przy braniu kredytu.

Biznes Od Początku 

(Paweł Leżoch)  @Biznesodpoczątku

27 tys. subskrybentów

Na początku wspominaliśmy, że będziemy unikać kanałów skupiających się na rozmowach z przedsiębiorcami. Kanał Pawła Leżocha wpisuje się w ten schemat, ale nie są to długie, nudne dyskusje w ładnym studio z wielkimi mikrofonami o tym, jak kolejny bohater z rzędu tłumaczy, że „najważniejsza jest ciężka praca”. W swoich rozmowach porusza on mocno praktyczne tematy związane z prowadzeniem firm, a jego rozmówcy starają się na bazie własnych doświadczeń wskazać drogę (albo zainspirować kolejnych przedsiębiorców). Przykłady? „Jak sprzedawać zegarki premium?”, „jak zostać deweloperem?” czy „jak otworzyć własną przyczepę z lodami?”. Jeśli jesteś startupowcem, może nie znajdziesz tam pogłębionej, technologicznej wiedzy, ale jest to dobre miejsce dla tych, którzy dopiero przymierzają się do uruchomienia własnej firmy. 

WordPress | Marketing | AI 

(Dariusz Pichalski) @dariuszpichalski

34,5 tys. subskrybentów

Bardzo wartościowe miejsce dla każdego, kto chce korzystać z nowoczesnych technologii do rozwoju własnej firmy (albo korzystać z nich w codziennej pracy). Dariusz Pichalski koncentruje się na szeroko rozumianym e-commerce, ale niektóre filmy (np. wykorzystanie AI do tworzenia kampanii marketingowych) można uznać za pomocne także i w innych dziedzinach.

Szymon Negacz

@SzymonNegacz

39,2 tys. subskrybentów

Szymon Negacz koncentruje się nie na tematach technicznych, ale na bardziej ogólnym zarządzaniu biznesem i pracownikami. W swoich materiałach prezentuje także sporo ciekawych aspektów sprzedaży i marketingu.

Marketing Hero

(Paweł Szymków) @marketinghero

7,81 tys. subskrybentów

Mało popularny, ale bardzo wartościowy kanał. Znajdziecie tam mnóstwo materiałów na temat szeroko rozumianego marketingu – zarówno spraw technicznych, koncepcyjnych, jak i związanych z zarządzaniem ludźmi. Paweł Szymków prezentuje sporo ciekawych pomysłów na nietypowe podejście do promocji.

Arlena Witt 

@ArlenaWitt

528 tys. subskrybentów

Jeden z bardzo interesujących kanałów dla tych, którzy chcą podkręcić swój język angielski. W odróżnieniu od miejsc, które koncentrują się na nauce języka, Arlena Witt podejmuje bardziej praktyczne tematy związane z używaniem różnych sformułowań czy słownictwa. To nie jest miejsce, gdzie nauczysz się mówić w języku obcym, ale bardziej rozwiniesz swój dotychczasowy zasób w ciekawej formule.

Marta Niedźwiecka 

@MartaNiedzwiecka

44 tys. subskrybentów

Marta Niedźwiecka to psycholożka podejmująca absolutnie bliskie każdemu dorosłemu człowiekowi tematy. Od relacji w pracy, przez budowę kariery, aż po życie prywatne i seksualne. W swoich nagraniach bardzo często rozmawia z ekspertami: psychologami, psychiatrami i specjalistami od różnych aspektów życia. Wszystko po to, by pomóc widzom i słuchaczom w ich codziennym życiu. Polecamy tym, którzy chcą dostać narzędzia w języku polskim, aby lepiej poznać siebie i swoją osobowość.

Tomasz Miler 

@TomaszMiler123

295 tys. subskrybentów

W naszym zestawieniu staramy się zaprezentować wartościowe, ale różnorodne tematy. Zarówno jeden, jak i drugi warunek, spełnia Tomasz Miler i jego kanał poświęcony alkoholom, w szczególności whisky i whiskey. Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego świadomie użyłem obu tych słów obok siebie oraz poznać ważne ciekawostki o mocnych alkoholach, zapraszam na kanał. Tomasz Miler podejmuje też więcej tematów life style’owych, warto więc zerknąć, by znaleźć więcej inspiracji.

Kacper Pitala 

@KacperPitala

345 tys. subskrybentów

Czas na odrobinę mało biznesowego luzu, czyli ciekawe kanały popularnonaukowe. Na pierwszy rzut najmniej popularny z tego grona (ale w żadnym razie nie jest gorszy!), Kacper Pitala. Czy da się podróżować w czasie? Ile jest wszechświatów? O której jest rano? To pytania, które możesz jednocześnie dostać od dziecka, ale na które odpowiedzi przygotował nasz bohater.

Nauka. To Lubię 

(Tomasz Rożek) @naukatolubie

751 tys. subskrybentów

Tak, wiem. Miało nie być „popularnych” twórców. Jeśli przygotowuję jednak zestawienie najbardziej wartościowych kanałów, nie mogę nie wspomnieć o prawdopodobnie najlepszym miejscu na polskim YouTubie dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o nauce i nowych osiągnięciach naukowców. Tomasz Rożek słynie z ciekawych historii przedstawianych w jeszcze ciekawszej formule. Jeśli jeszcze go nie znasz (co wątpliwe), to nie trać czasu. Wsiąkniesz!

Dariusz Rosiak 

@DariuszRosiakRaport

46,9 tys. subskrybentów

Tak, jak Analizy Live to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto interesuje się rynkami kapitałowymi, tak Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka jest koniecznością dla każdego, kto chce być na bieżąco z najważniejszymi trendami i wydarzeniami na świecie – oraz tego, co oznaczają dla każdego z nas. Materiały Dariusza Rosiaka są jednym z najbardziej wartościowych podcastów, ale warto je śledzić także na YouTubie. Dariusz Rosiak słynie z ciekawych rozmów ze specjalistami od światowych problemów. To ważne, inspiracyjne miejsce.

Kasia Gandor 

@KasiaGandor

289 tys. subskrybentów

Popularyzatorka wiedzy, ale w odróżnieniu od Kacpra Pitaly koncentruje się na biotechnologii i tematach środowiskowych. Ciekawe są również jej „polecajki” książek. W swoich materiałach porusza także m.in. sprawy psychologiczne, w tym związane z wypaleniem zawodowym.

Copernicus 

@CopernicusCenter

176 tys. subskrybentów

Bardzo wartościowe miejsce tworzone przez Fundację Copernicus! Twórcy cały czas rozwijają ciekawe cykle, w tym „czytamy naturę” (m.in. raport o najnowszych osiągnięciach światowych naukowców) czy też nieco bardziej bieżące „Ewolucja roślin” oraz rozmowy „Czy narracje rządzą naszym życiem”?

Kacper Szurek @KacperSzurek

66,4 tys. subskrybentów

To jeden z najlepszych, polskich kanałów, o cyberbezpieczeństwie! Niestety, jego twórca ostatnio jest dość mało aktywny, choć polecam go obserwować na serwisie Linkedin i X (może ta publikacja zachęci go do tworzenia większej liczby materiałów wideo). Kacper Szurek w prostych słowach opowiada o tym, co najważniejsze w zachowaniu „bezpiecznej i higienicznej” pracy w systemach. Oczywiście po to, by nie dać się zhakować. Sporo ważnej, merytorycznej wiedzy – jeśli poszukamy dokładniej, znajdziemy też archiwalne filmy poradnikowe pozwalające zwiększyć poziom bezpieczeństwa naszej sieci domowej i urządzeń.

Mówiąc Inaczej 

(Paulina Mikuła) @mowiacinaczej

505 tys. subskrybentów

Polecaliśmy twórczynię pomagającą w użytkowaniu języka angielskiego, ale ponieważ nie jesteśmy gęsiami i swój język mamy, warto poprawić też poziom polszczyzny. W tym pomaga Paulina Mikuła i jej dość znany już kanał Mówiąc Inaczej. Paulina opowiada o często popełnianych błędach językowych, ale także wyjaśnia różne ciekawostki językowe. Podrzuca też ciekawe słówka, których warto się nauczyć, by po raz kolejny nie powtarzać słów obcych. Sprawdź to!

Balans (Kuba Jankowski) 

@kanal_balans

46,7 tys. subskrybentów

To dość świeża propozycja produkowana przez Wirtualną Polskę. Jego prowadzącym jest Kuba Jankowski, niegdyś prowadzący znany kanał Matura to Bzdura. Znajdziemy w nim kilkanaście już rozmów z ekspertami, na temat szeroko rozumianego dobrostanu psychicznego. Misją kanału jest wspieranie widzów w budowie balansu między życiem prywatnym a zawodowym. 

Kanały SWPS

szczególnie Strefa Psyche (9)StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 195 tys. subskrybentów

Cudze chwalicie (zagraniczne kanały, takie jak Huberman Labs), swego nie znacie! Kanały prowadzone przez ekspertów Uniwersytetu SWPS to prawdziwa kopalnia wiedzy na różne tematy. Szczególną uwagę należy przyznać kanałowi „Strefa Psyche”, który, jak sama nazwa wskazuje, podejmuje tematy zdrowia psychicznego. Są tam nagrania webinariów i spotkań, które prowadzone są przez specjalistów od zdrowia psychicznego czy też seksuologii. W ostatnich miesiącach znajdziemy tam dużo ważnych materiałów poświęconych tematom zdrowia psychicznego u dzieci.

GOOD IDEA 

(Radosław Gajda i Natalia Szcześniak) @goodidea_archi

183 tys. subskrybentów

Bardzo ciekawe miejsce, jeśli chcesz poszerzyć horyzonty z zakresu architektury i budownictwa. Twórcy kanału nie zajmują się (przynajmniej nie w głównej mierze) teorią i technikaliami, ale prezentują to, co ważne – czyli aspekty wizualne różnych, zarówno nieco lepszych, jak i gorszych, budynków. Poruszają też aktualne tematy, takie jak istota miasta 15-minutowego czy też szerzej mówią o sztuce. Czy chciałbyś się dowiedzieć, jaki wpływ na sztukę miały pieski? Sprawdź ten kanał.

Do roboty 

(Wojtek Kaczmarczyk) @DoRoboty oraz drugi kanał @tatavlogg

542 tys. subskrybentów

To dość nietypowa propozycja, ale tylko z pozoru. Wojtek Kaczmarczyk od lat pokazuje nietypowe oblicze różnych zawodów. Chcesz zobaczyć, jak pracują maszyniści albo co trzeba zrobić, żeby zostać pilotem (a dokładniej pilotką) helikoptera? To znajdziecie na jego kanale. Warto jednak zauważyć, że rozmowy prowadzone przez Wojtka mogą być prawdziwą kopalną wiedzy dla ludzi, którzy myślą o tworzeniu własnego biznesu – albo szukają zastosowania dla własnych pomysłów i rozwiązań (pomagają w odpowiedzi – czy mój pomysł rzeczywiście rozwiązuje konkretny problem). Zainspirowały wręcz samego autora, który uruchomił własną restaurację – i dzieli się swoimi przygodami z „własnym biznesem” na drugim kanale. C

Nie zapomnijcie też sprawdzić nasz kanał @MyCompanyPolska

My Company Polska wydanie 7/2024 (106)

Więcej możesz przeczytać w 7/2024 (106) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ