wig20
zobacz inne tematyPomyślę o tym jutro? Inwestorzy pozytywnie oceniają szanse na rozwój Polski
Spodziewana korekta na rynkach akcji nie nastąpiła. Notowania polskich akcji pchają w górę zagraniczni inwestorzy, którzy korzystają też na umacniającym się złotym. Czy będzie zimny prysznic? Inwestorzy na razie się nad tym nie zastanawiają.
Spółki dywidendowe ponownie w górę
Średnio 47,2 proc. zarobiły dla inwestorów akcje spółek dywidendowych w 2023 r. W tym samym czasie WIG wzrósł o 36,5 proc., a najlepszy z indeksów – mWIG – o 37 proc. A prawdziwą przewagę spółek dywidendowych widać w pięcioletnim horyzoncie.
Cena dojrzałości. Ile można zarobić na spółkach dywidendowych?
Dywidendowe spółki przez ostatni rok udowodniły, że są odporniejsze na wahania giełdowej koniunktury. W rok WIG spadł o 36,7 proc., a akcje dywidendowych spółek średnio o 5,6 proc. Stopa dywidendy wzrosła natomiast do 7,5 proc. Na niektórych spółkach dywidendowych można było w ciągu pięciu lat zarobić 800 proc.
Zbliża się koniec bessy? Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
WIG20 ruszył w górę i w ciągu kilku tygodni zyskał 20 proc. Polskie akcje nadal są irracjonalnie tanie, podobnie jak złoty, który w najbliższym czasie może się umacniać. Nie będzie więc dolara po 5 zł.
Co zrobiłby Buffett nad Wisłą? "Nadszedł czas taniego kupowania"
Koszty odsetkowe i rachunki za energię w firmach wzrosły już kilkakrotnie. Ich klienci zastanawiają się, na czym jeszcze mogliby oszczędzić, a pracownicy domagają się podwyżek. Spadają marże i zyski, grozi nam recesja i nadszedł czas bessy. A może raczej taniego kupowania?