Wydanie 8/2022 (83) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 8/2022 (83)

Data publikacji: 01.08.2022

Naukowcy muszą mieć kompetencje biznesowe

Nanoseen to startup technologiczny, który myśli globalnie, a jego głównym produktem są obecnie nanomembrany do odsalania wody – w ten sposób zniweluje się problem z dostępem do wody pitnej. Ale to dopiero początek, gdyż jak zapewnia Bartosz Kruszka –współzałożyciel i CEO Nanoseen ma być technologicznym hubem łączącym najlepszych naukowców z całego świata.

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 8/2022 (83)

104

Wywiady

Porażka przepisem na sukces

O tym, dlaczego kompetencje miękkie są przewagą konkurencyjną na rynku pracy i jak się ich nauczyć, rozmawiamy z Alicją Dettlaff, konsultantką HR i wykładowczynią Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku.

107

Wywiady

Bądź wiecznym studentem

Jak wybrać studia podyplomowe i potem wykorzystać tę wiedzę w praktyce – mówią prof. Grażyna Aniszewska-Banaś, dyrektor programu CEMBA ze Szkoły Głównej Handlowej i Piotr Górski, koordynator tego programu.

108

Raporty

Wykształcić sobie specjalistę

Masz problem ze znalezieniem specjalisty? Możesz wykształcić go sam. Ergo Hestia od dwóch lat prowadzi program bootcampów, czyli specjalnych akcji szkoleniowych. Dzięki nim firma była w stanie wyedukować kilkudziesięciu ekspertów z różnych dziedzin.

110

Wywiady

Marzenia o szczycie

Osobom chorobliwie ambitnym może pomóc psychoterapeuta. Tyle że one często boją się, że terapia skupi się na tym, by stali się przeciętniakami. Jak radzić sobie z nadmierną ambicją – pytamy dr. Konrada Piotrowskiego, psychologa.

116

Moja firma

Program dochód PLUS

„Czy jak się zamelduję w waszej pięknej gminie, to otrzymam te 1300 zł miesięcznie?”. Takie pytania napływają z całej Polski od osób zainteresowanych udziałem w dwuletnim programie bezwarunkowego dochodu podstawowego. To pierwszy taki pilotażowy projekt, który może objąć nawet kilka tysięcy mieszkańców Warmii i Mazur i zacząć się jeszcze w tym roku.

121

Felietony

Szósta w południe

– Otwórzmy okno – prosi Zachedrynski. – Przecież jest otwarte – odpowiada Lily. – To może jeszcze raz otworzyć!? Ten dialog bohaterów dramatu Sławomira Mrożka „Miłość na Krymie” idealnie opisuje sytuację, w której się obecnie znajdujemy. Tak właśnie powstaje inflacja.

122

Drive

Samochód na dalekie podróże, czyli ruszamy w długą

Samochód na wakacje, czy po prostu na długą podróż ma mieć duży bagażnik, niewiele palić, być wygodny i bezpieczny. Jeśli na serio weźmie się pod uwagę te kryteria, to wybór najciekawszych modeli okaże się zupełnie niezgodny z obecnymi trendami.

125

Aktualności

Nieruchomości. Rynek z przyszłością

Chcesz rozkręcić biznes, a nie masz pomysłu, w co zainwestować? Postaw na rynek nieruchomości. Franczyza renomowanej agencji to idealny początek – przekonuje Agnieszka Dąbrowska, dyrektor franczyzy Freedom Nieruchomości.

126

Fajrant

Przedmiotów życie po życiu

Angielscy dżentelmeni mawiają, że „frak dobrze układa się na mężczyźnie dopiero w trzecim pokoleniu”. Najlepiej jednak się prezentuje, gdy jest to ten sam frak! Sentyment do starych przedmiotów to dowód smaku.

130

Ludzie

Tadeusz Gołębiewski i jego droga na szczyt. Król hoteli?

Zmarłego pod koniec czerwca twórcę polskiego imperium hotelarskiego ukształtowały trzy cechy: pracowitość, upór i fantazja. Gdyby stawiano pomnik polskiej transformacji lat 90., na cokole powinien stanąć właśnie Tadeusz Gołębiewski.

134

Fajrant

Wszyscy jesteśmy dłużnikami

Pandemia, wojna w Ukrainie, inflacja, rosnące stopy procentowe… Kumulacja tych czynników sprawia, że – zdaniem specjalistów – wkrótce dotknie nas zadłużeniowe tsunami. Co zrobić, by nie wpaść w spiralę długów?

136

Afery gospodarcze

Afera mięsna, czyli śmierć za mięso

Afera mięsna była jedynym przestępstwem gospodarczym w PRL, za które orzeczono i wykonano karę śmierci. Dziś nie ma wątpliwości, że sąd dopuścił się zbrodni sądowej, a proces miał odwrócić uwagę społeczeństwa od problemów ekonomicznych ludowego państwa.

143

Fajrant

Wakacje bez dymka

Rzucaniu palenia może sprzyjać wakacyjny wyjazd lub związana z letnim lenistwem zmiana rytuałów. Oderwanie się od codzienności, spadek poziomu stresu i aktywność na świeżym powietrzu — to wszystko sprzyja pożegnaniu starych, szkodliwych nawyków.

144

Nowe technologie

Cyfrowe fundamenty biznesu

Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do tego, żeby miał nastąpić odwrót od digitalizacji. Zmienić może się co najwyżej jej prędkość lub forma, które w dużym stopniu są determinowane możliwościami popytowymi. Absolutnie nie powinniśmy zwalniać, ale digitalizujmy się rozsądnie – mówi Piotr Markowicz, dyrektor strategii i rozwoju ICT, Orange Polska.

147

Fajrant

Co się wydarzyło w kamieniołomie?

Letni obóz dla młodzieży, zachodzące słońce, wakacyjna beztroska... W „The Quarry” znajdziecie wszystko poza tym ostatnim, gdyż sprawy w trakcie niewinnej imprezy nastolatków szybko wymykają się spod kontroli. Interaktywny horror od Supermassive Games to kawał intrygującej historii, choć produkcja nie przypadnie do gustu każdemu.