windykacja
zobacz inne tematy40 proc. firm z sektora MŚP przekazuje do windykacji faktury będące 15-30 dni po terminie płatności
Robią tak głównie firmy z branży budowlanej i usługowej. Z kolei 35 proc. czeka ponad miesiąc, by skierować sprawy do sądu. Dominuje jednak strategia „zrób to sam”, czyli upominanie się o zapłatę na własną rękę – z różnym skutkiem. Takie wnioski przynosi badanie „Cierpliwość przedsiębiorców w oczekiwaniu na zapłatę” Kaczmarski Inkasso, z którego wynika, że rzetelność finansowa w biznesie pozostawia wiele do życzenia.
Miliardowe długi za telefon i Internet. Polacy chętnie z nich korzystają, ale nie chcą płacić
Internet i telefon to narzędzia, bez których nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia. Nie służą już tylko do komunikowania, ale pozwalają na dostęp do wielu usług, stanowią centrum rozrywki, są przydatne w nauczaniu. Niestety mimo tylu zalet opłacanie rachunków za nie znajduje się na czele listy priorytetów płatności. W Krajowym Rejestrze Długów jest notowanych 232 tys. dłużników, którzy zalegają operatorom telekomunikacyjnym prawie miliard złotych.
Co 5. firma nie reguluje zobowiązań wobec kontrahentów, bo sama nie otrzymuje zapłaty od klientów
Stąd już prosta droga do utraty płynności finansowej. Im mniejsze przedsiębiorstwo, tym ta płynność jest trudniejsza do osiągnięcia. Odblokowanie pieniędzy u kontrahentów jest możliwe m.in. dzięki przekazaniu nieopłaconych faktur do windykacji. Wśród niewielkich firm panuje jednak przekonanie, że windykacja jest tylko dla dużych korporacji.
Jak uniknąć zatorów płatniczych w branży TSL - ubezpieczenie, faktoring czy windykacja?
Zatory płatnicze są palącym problemem w całej gospodarce. Jednym z najbardziej zadłużonych sektorów jest branża TSL (transport, spedycja i logistyka). Jeżeli szukasz zabezpieczenia przed konsekwencjami nieterminowych płatności, możesz sięgnąć po ubezpieczenie należności, pełny faktoring lub windykację z gwarantowaną zapłatą SafePay. Które z tych rozwiązań jest najskuteczniejsze?
Ostatni dzwonek, by odzyskać pieniądze zamrożone w fakturach
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku. Dla przedsiębiorców oznacza to, że 1 stycznia 2022 r. przedawnią się faktury wystawione w 2019 r. Po tym czasie odzyskanie pieniędzy od dłużników przed sądem stanie się niemożliwe. Nie dotyczy to wszystkich faktur, ale zdecydowanej większości.
Windykacja. Czas na szybsze odzyskiwanie należności
Polscy przedsiębiorcy mają wielomiliardowe długi wobec kontrahentów, a kolejna fala pandemii może pogłębić skalę tego zjawiska.