luka płacowa
zobacz inne tematyGUS ujawnia dane o średniej pensji: Kobiety zarabiają o 840 zł mniej od mężczyzn
Dane GUS dowodzą, że kobiety wciąż zarabiają mniej niż mężczyźni, a różnice w wynagrodzeniach są widoczne w niemal każdym sektorze gospodarki. Przeciętna różnica w wynagrodzeniach obu płci w Polsce wynosi około 13%, co oznacza, że kobiety zarabiają średnio o ponad jedną dziesiątą mniej niż ich koledzy z pracy na tych samych stanowiskach. Co dalej z luką płacową?
Co to jest pay gap i kto na tym traci?
Luka płacowa (ang. pay gap) to różnica w wynagrodzeniach między różnymi grupami pracowników, najczęściej między kobietami a mężczyznami, ale także między osobami o różnych rasach, narodowościach, czy z różnych regionów. Najbardziej powszechną formą luki płacowej jest gender pay gap, czyli różnica w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami na tych samych lub podobnych stanowiskach.
Luka płacowa - kobiety pokrzywdzone przez banki. Mężczyźni dostaną wyższy kredyt o 16 proc.
Nawet ponad 39 tys. zł może wynieść różnica w zdolności kredytowej pomiędzy kobietą a mężczyzną. Za tą nierówność w dużej mierze odpowiada luka płacowa, która mimo pozornie niskiej wartości, mocno wpływa na sytuację finansową kobiet w Polsce.
Najnowsze informacje ze świata biznesu. Luty 2023
Jak co miesiąc, przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Wyróżnienia dla firm: Certyfikat Równości Płac
Business Centre Club w ramach projektu BCC Kobiety zaprasza na wydarzenie Certyfikat Równości Płac – GENDER EQUALITY W BIZNESIE. Podczas spotkania wyróżnienia otrzymają firmy, które skutecznie zasypują lukę płacową.
Ile zarabia kolega z pracy? Pracodawcy udostępnią widełki płacowe
Prawie każdy nowojorski pracodawca od listopada jest zobligowany ujawnić widełki płacowe na danym stanowisku w ogłoszeniach z ofertami pracy.
Luka płacowa to nie mit, a pandemia tylko ją pogłębiła. Jak poprawić sytuację?
Według raportu Global Gender Gap Report 2020 opublikowanego przez World Economic Forum, świat potrzebuje 257 lat, by osiągnąć ekonomiczną równość płci i załatać tzw. lukę płacową. To, że kobiety zarabiają mniej niż mężczyźni na tych samych stanowiskach, jest winą stereotypów i dyskryminujących rozwiązań instytucjonalnych. Jak to zmienić?