Prawo i podatki
Wakacje kredytowe 2022. Sprawdź czy ci przysługują i jak skorzystać
Czy 29 lipca strony banków padną, a placówki finansowe przeżyją szturm? Zebraliśmy wszystko co trzeba wiedzieć o wakacjach kredytowych.
Drożyzna dobija gastronomię: dla wielu knajp to ostatni sezon
Skala drożyzny po prostu przekracza możliwości masowego klienta. Zdesperowani restauratorzy pomijają wystawianie rachunków, żeby oszczędzić na podatkach.
Koniec niemieckiej kuroniówki. Zasiłek zastąpi dochód obywatelski
Zachodni sąsiad wprowadzi u siebie rozwiązanie, o którym marzą ludzie z całego świata. Niemcy udowadniają swoją potęgę gospodarczą.
Spór o dodatek węglowy: wsparcie potrzebne lecz proinflacyjne
Dodatek węglowy ma wesprzeć Polaków w trudnym okresie podwyżek cen energii i ciepła. Ekonomiści dostrzegają potrzebę takiego działania jednak bez cięć w innym sektorze widzą przepis na wzrost inflacji.
Idziemy po rekord! Niestety, w ilości tworzonego prawa
Tak "dobrze" jeszcze nie było. Jeśli ustawodawca i rząd utrzymają obecne tempo do końca roku, będziemy mieli historyczny rekord w liczbie stron uchwalonego prawa w kraju.
Kolejny "cios" w banki? Sejm zajmie się likwidacją ubezpieczenia pomostowego
Ustawodawca słusznie dostrzegł, że cel dla którego banki uzasadniają pobieranie „ubezpieczenia pomostowego” czy ogólnie nazywając koszty zabezpieczenia, jest czysto teoretyczny, a zakładane przez bank ryzyko nie ziszcza się.
Konflikt z KE zaogniony. Bez praworządności nie będzie funduszy
Dziś KE wszczęła drugi etap procedury naruszeniowej przeciwko Polsce. Mamy dwa miesiące na usunięcie przepisu TK o prymacie prawa polskiego nad unijnym.
60 proc. lokali gastronomicznych łamie przepisy. Potwierdza to inspekcja handlowa
Większość lokali skontrolowanych tuż przed wakacjami przez inspekcję handlową nie przestrzega przepisów - wynika z najnowszego raportu. Inspekcja sprawdziła 55 lokali m.in. w miejscowościach turystycznych, ale to dopiero początek szerszej akcji.
Gastronomia na kroplówce: skąd się biorą paragony grozy?
Restauratorzy od kilku lat pracują w trybie kryzysowym. Od lockdownów przez wysokie ceny energii i produktów aż po "paragony grozy". Rządowej pomocy dla gastronomii próżno szukać.
Strategia Produktywności 2030. Jest zgoda rządu
Rada Ministrów przyjęła Strategię Produktywności. To dokument, który określa cele rozwojowe polskiej gospodarki w perspektywie najbliższych ośmiu lat. Prace nad stworzeniem dokumentu ruszyły w 2020 roku.
Jak pomagać i zyskiwać. Z jakich udogodnień podatkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy?
Pomoc charytatywna powinna być bezinteresowna. Firmy mogą jednak skorzystać z udogodnień podatkowych, zwłaszcza w świetle nowych przepisów dotyczących pomocy Ukraińcom.
Pracownicy sezonowi. Jakie obowiązki mają ich pracodawcy?
Ruszył sezon na zatrudnianie pracowników sezonowych. Mimo, że jest to dość elastyczna forma pracy, to na pracodawcach ciążą wciąż liczne obowiązki.
Zmiany w prawie budowlanym. Powstanie elektroniczny dziennik budowy
Sejm uchwalił przepisy, które wprowadzają liczne zmiany w prawie budowlanym. Możliwa będzie cyfryzacja wielu etapów procesu budowlanego, w tym m.in. dziennika budowy.
Miliardy z nowych danin: cukrowej i od małpek
Od dwóch lat płacimy więcej za słodzone napoje, a także za alkohol sprzedawany w 300-mililtrowych butelkach. Do budżetu spływają setki milionów złotych miesięcznie, ale płacimy za to dużo więcej.
Polski Ład 3.0. Jak wyglądają nowe zasady poprawionego Polskiego Ładu?
„Trzeba wiele zmienić, żeby wszystko zostało po staremu”. To słynne zdanie wypowiedziane przez księcia Fabrizio Salinę, bohatera powieści „Lampart” włoskiego pisarza Giuseppe Tomasiego di Lampedusy dotyczy wielu dziedzin życia społecznego. Również naszych ostatnich zmian prawa podatkowego. Od lipca zaczyna bowiem obowiązywać trzecia już wersja, stale korygowanego, Polskiego Ładu.
Żabka: Deklarujemy pełną współpracę z UOKiK oraz wyjaśnienie wskazanych zagadnień
- Potwierdzamy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił się do nas z pytaniami dotyczącymi współpracy z dostawcami produktów rolnych i spożywczych - poinformowało redakcję portalu mycompanypolska.pl biuro prasowe sieci Żabka. Firma odniosła się do naszej porannej informacji o wszczęciu postępowania wyjaśniającego przez UOKiK.
NFZ zarabia, pacjenci cierpią
10 mld złotych zostało w kasie NFZ m.in. z pieniędzy niewykorzystanych na leczenie. Tymczasem pacjenci tkwią w wieloletnich kolejkach do niektórych lekarzy specjalistów.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Lipiec 2022
Jak co miesiąc, opisujemy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Patent na biznes
Ochrona własności intelektualnej powinna być częścią strategii biznesowej. Dobrze zabezpieczony patent pozwoli firmie być jeszcze bardziej innowacyjną.
Lipcowe wypłaty a nowelizacja Polskiego Ładu. Czego można się spodziewać?
Już 1 lipca wchodzą w życie przepisy nowelizujące Polski Ład, a wśród nich oczekiwana obniżka podatku PIT z 17 proc. do 12 proc. Wielu podatników zastanawia się z tej okazji, czy w lipcowej wypłacie zostanie rozliczona nadwyżka podatku dochodowego opłaconego za okres od 1 stycznia do 30 czerwca br.
Czy kraje członkowskie zatwierdzą KPO dla Polski?
W Luksemburgu trwa spotkanie ministrów finansów z krajów członkowskich UE, którzy mają zaakceptować przepływ miliardów euro dla Polski, jeśli ta spełni wymagania Komisji Europejskiej.
Ukraiński front podatkowy. Na jakie dotacje i ulgi może liczyć twoja firma?
Swoje wsparcie i realną pomoc – w najróżniejszych formach – okazują Ukrainie tysiące polskich przedsiębiorców, także ci najmniejsi, działając jako jednoosobowe firmy. Oto, na jakie dotacje i ulgi podatkowe mogą liczyć.
Koniec ery "redukcji zatrudnienia"?
Czy to koniec ery "redukcji zatrudnienia"? W związku z nowelizacją kodeksu pracy od sierpnia pracodawcy zwalniając pracowników zatrudnionych w ramach umowy na czas określony, będę musieli podać powód takiej decyzji. Za fałszywe uzasadnienia grożą im kary finansowe.
Fala bankructw przez konieczność zwrotu subwencji od PFR? "Firmy nie będą miały pieniędzy na zwrot"
Powraca temat zwrotu subwencji udzielanych przez PFR w ramach tarcz antykryzysowych. Jak pisze rzecznik MŚP, Adam Abramowicz, część firm, które nie mogły działać w II kwartale 2021 roku, przez brak zmian w regulaminie subwencji, może zbankrutować.
Ustawa o pracy zdalnej - koniec elastyczności czy nowa epoka w kodeksie pracy?
Państwo próbuje nadążyć za szybko zmieniającą się rzeczywistością. Po dwóch latach od masowego przejścia Polaków na pracę zdalną pojawia się szansa jej uregulowania przez ustawodawcę. Niedopracowane przepisy mogą zaszkodzić interesom pracowników.
Ważne zmiany w prawie dla przedsiębiorców
Oto kalendarz każdego przedsiębiorcy.
Podwójna podwyżka płacy minimalnej w 2023 r.
W przyszłym roku czeka nas dwukrotna podwyżka pensji minimalnej - od stycznia wyniesie 3383 zł, następnie od lipca do 3450 zł.
Kościół bez przywilejów podatkowych? To kwestia czasu
Ogromna większość Polaków chce likwidacji ulg podatkowych Kościoła. To już 70 proc. społeczeństwa - wynika z badania Ibris.
Rosja wyleje ropę do tajgi?
Embargo na dostawy ropy z kraju agresora zostało przyjęte przez przywódców UE podczas szczytu w Brukseli. Za pół roku wstrzymane zostaną dostawy, które do tej pory docierały do UE drogą morską.
Jak zabezpieczyć firmę na wypadek śmierci właściciela
W Polsce jest możliwość zabezpieczenia firmy przed zamknięciem na wypadek śmierci właściciela. Jednak wiedza o nowych przepisach nie dotarła do przedsiębiorców.
Fiskus sprawdzi Twój stan konta - jakbyś był przestępcą
Urzędy skarbowe zyskają nowy mechanizm opresji i będą mogły sprawdzić stan konta każdego obywatela. Rzecznik Praw Obywatelskich bije na alarm. Za miesiąc wejdą w życie kontrowersyjne przepisy wprowadzone przez rząd PiS.
Aflofarm przegrało w sądzie. Reklamy suplementów pod specjalnym nadzorem
Sąd apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy decyzję UOKiK o nałożeniu na firmę Aflofarm kary w wysokości 26 mln złotych. Historia zaczęła się w 2017 roku i dotyczy reklam suplementów diety. Zdaniem UOKiK (i co potwierdził sąd), reklamy firmy wprowadzały konsumentów w błąd w zakresie przeznaczenia i właściwości produktu.
Nadchodzą duże zmiany w PPK. Nowe zasady i większe uprawnienia inspekcji pracy
Ogłoszono ostateczny kształt nowelizacji ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Zmianią się m.in. terminy na zapisy pracowników.
Szósty z braci Marx
Na początku był Chaos. Z Chaosu wyłonili się bracia Marx, ale później wszystko powróciło do punktu wyjścia, bo wymyślono Polski Ład.
Właściciele hipermarketów stosowali nieuczciwe praktyki wobec dostawców? Rusza postępowanie
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął dwa postępowania wyjaśniające w sprawie możliwości wykorzystywania przewagi kontraktowej wobec dostawców przez dwie sieci handlowe w Polsce: Auchan i Carrefour.