Wydanie 5/2017 (20) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2017 (20)

Data publikacji: 19.04.2017

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 5/2017 (20)

1

Edytorial

Inflacja znów z nami

Inflacja. Na informacje o jej poziomie jestem wyczulona. Pamiętam bowiem rozczarowanie, a nawet ból rodziców, gdy okazało się, że obróciła wniwecz ich marzenia, by pomóc dzieciom wystartować w dorosłość.

16

Ludzie

Co po Brexicie

Wciąż nie wiadomo, jakie będą skutki rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską dla wymiany gospodarczej, rynku pracy na Starym Kontynencie czy świata finansów. Choć pojawiają się już szacunki, na ile po ewentualnym twardym rozstaniu skurczy się gospodarka po obu stronach, które branże, w tym polskie, mogą stracić i kto zyska, jeśli City podupadnie.

20

Ludzie

Startupy: nowa kultura w biznesie?

Jedni twierdzą, że startupowa rewolucja to chwilowa moda, nawet pułapka, inni, że to trwała zmiana w gospodarce i modelu działania biznesu. Niektórzy mówią o inwestycyjnej bańce. Co ciekawe, ta bańka potrafi przestać nią być, nie pękając. Jak w to wszystko wpisują się młodzi przedsiębiorcy i zasiedziałe firmy?

24

Ludzie

Monty Python znad Wisły

Marek Hucz i Janek Jurkowski z hobby i zabawy na YouTube zrobili kanał przyciągający miliony widzów, o których zaczęły zabiegać profesjonalne telewizje. Ich firma, GF Darwin, nazywana jest czasem polskim Monty Pythonem.

28

Ludzie

Postępu nie da się zatrzymać

O tym, w jakim kierunku pójdzie rozwój usług finansowych po wprowadzeniu nowych unijnych regulacji, jak będzie wyglądała współpraca banków z fintechami, o potrzebie stałej edukacji ekonomicznej oraz potencjale drzemiącym w Polakach z Piotrem Kicińskim, wiceprezesem firmy Cinkciarz.pl, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

34

Rynki

Dwa kółka z pomysłem

W rowerowym biznesie obowiązuje zasada: wyróżnij się lub zgiń. Konkurencja jest ogromna, ale nawet w takim ścisku da się odnaleźć nisze, które wydobywają firmy z tłumu. Najważniejsze są tu inwencja i bardzo dobra obsługa klienta.

40

Fajrant

Czy dochód podstawowy ma sens?

Polemizują eksperci: Maciej Szlinder, prezes stowarzyszenia Polska Sieć Dochodu Podstawowego; Piotr Bartkiewicz, analityk, departament analiz ekonomicznych mBanku

58

Finanse

Jak przygotować wniosek o unijną dotację

Jeśli wniosek o dotację unijną nie zostanie sporządzony zgodnie z konkretną instrukcją, przepadnie nawet najlepszy projekt. Nasze szanse pogrzebać może nawet jeden błąd popełniony przy składaniu aplikacji. Generalnie zaś trzeba zrobić wszystko, by sobie pomóc, a nie tylko nie zaszkodzić.

62

Finanse

Wplątanym w polisolokaty trochę ulżyło

Koniec z horrendalnymi prowizjami pobieranymi za zerwanie niesławnych polisolokat. Dzięki ugodzie UOKiK z ubezpieczycielami opłata nie może być wyższa niż 25 proc. aktualnie zgromadzonych środków. Ci zaś, których porozumienie nie dotyczy, bo już wcześniej wycofali się z inwestycji, mają duże szanse na wygraną w sądzie.

66

Finanse

Luksusowa alternatywa dla inwestorów

Zamożni Polacy coraz częściej wolą zainwestować swój kapitał w luksusową nieruchomość niż w kilkanaście zwykłych kawalerek. Dlaczego? Bo to inwestycja znacznie bardziej odporna na rynkowe zawirowania i mniej obciążona dodatkowymi kosztami.

70

Marketing

Narzędzia skutecznej promocji

Jak nowocześnie promować swoją ofertę, by efektywnie walczyć z większą od siebie i bogatszą konkurencją? Z jakich narzędzi korzystać i które z nich może opanować laik? I wreszcie – na czym można zaoszczędzić, a w co zainwestować, żeby więcej osób o nas usłyszało i potem kupiło nasz produkt?

76

Marketing

Boisko wyobraźni

Często się okazuje, że skuteczne metody i narzędzia promocji nie muszą być drogie, a tym, co przesądza o jej sukcesie, jest oryginalność czy intrygujący pomysł.

78

Startupy

Oszczędność może kosztować

Nawet jeśli w firmie korzystamy tylko z jednego komputera podłączonego do internetu, z podstawowym pakietem biurowym, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu: i sprzętu, i przechowywanych na nim danych. Nie jest to duży koszt, a można go potraktować jako formę ubezpieczenia.

88

Akademia przedsiębiorczości

Tnij koszty, lecz nie na oślep

Pilnowanie firmowych wydatków powinno stać się nawykiem od chwili, gdy tylko nasz biznes ruszył, a okazji do ich optymalizacji warto szukać na każdym kroku. Optymalizacji – bo koszty trzeba ciąć uważnie, żeby nie wylać dziecka z kąpielą.

94

Fajrant

Moda i czas weryfikacji

W startupowej branży, jak w każdej innej, panują mody. Dziś na topie wydaje się być wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Do łask wracają też firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem.

96

Fajrant

O odwadze

„Kto nie ma odwagi do marzeń, nie będzie miał siły do walki” – André Malraux, francuski pisarz i bliski współpracownik generała de Gaulle’a.