Wydanie 1/2015 (1) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 1/2015 (1)

Data publikacji: 23.09.2015

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Nie palą opon pod Sejmem, nie błyszczą w telewizji. Politycy się z nimi nie liczą. Ale to oni generują prawie co drugą złotówkę polskiego PKB i zapewniają pracę ponad sześciu milionom ludzi. Oni, czyli mali i średni przedsiębiorcy. Czego oczekują od nowego rządu? Żeby nie tyle dobrze rządził, ile wreszcie dobrze zarządzał.

Małgorzata Remisiewicz

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 1/2015 (1)

1

Edytorial

Drodzy Czytelnicy

Zanim My Company Polska, magazyn adresowany do właścicieli i menedżerów małych i średnich firm, trafił dziś w Wasze ręce, postanowiliśmy lepiej Was poznać.

12

Ludzie

Zamiast dziel i rządź - mnóż i zarządzaj!

Nie palą opon pod Sejmem, nie błyszczą w telewizji. Politycy się z nimi nie liczą. Ale to oni generują prawie co drugą złotówkę polskiego PKB i zapewniają pracę ponad sześciu milionom ludzi. Oni, czyli mali i średni przedsiębiorcy. Czego oczekują od nowego rządu? Żeby nie tyle dobrze rządził, ile wreszcie dobrze zarządzał.

23

Ludzie

Fan otwartości

Mur. Jest długi i wysoki. Pod nim tłum. Wszyscy podskakują, bo chcą pokonać ścianę przed sobą. Udaje się nielicznym. Michał Sadowski jest już po drugiej stronie.

26

Ludzie

Zdobywcy szklanej góry

Kiedy w 2007 r. Andrzej Woźniakowski i Janusz Jankowiak sprzedali swoją firmę JAAN/Nordglass, prasa pisała: „Nie mieli nic, wybudowali fabryki”. Odnieśli sukces w wielkim stylu. Ale musieli od niego odpocząć.

34

Rynki

Most z fabryki – komu, komu?

W Polsce mamy nowatorskie, jak na Europę, mosty „prosto z fabryki”. Na razie jest ich niewiele, ale zaangażowane w to spółki poznały innowacyjne technologie, co pomaga im zwiększać sprzedaż. Ta jednak skoczyłaby dużo bardziej, gdyby mosty miały profesjonalną promocję.

38

Rynki

Nauczyciel chce być atrakcyjny

E-learning języków obcych łączy trzy charakterystyczne zjawiska współczesności: nowe technologie, nowy styl życia i dążenie do globalnej komunikacji. W Polsce liderem tej dynamicznej branży jest Funmedia.

40

Fajrant

RING: Dotacje czy Pożyczki

Nowa finansowa perspektywa unijna różni się od poprzedniej m.in. tym, że oprócz dotacji przewiduje również instrumenty zwrotne. Jak zatem dzielić środki unijne? Obie formy wsparcia mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Poznajmy racje obu stron.

42

Ludzie

Czekam na premiera, który postawi się urzędasom

Gdyby zbankrutowały PGNiG albo PKO BP, kraj by sobie z tym poradził. Jeśli zniknęłaby połowa MSP, Polska by upadła. Politycy muszą zacząć się bać przedsiębiorców – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

62

Finanse

Na to stawia Unia: od pomysłu do rynku

82,5 mld euro – to już ostatnie tak hojne fundusze UE dla Polski – do wykorzystania w latach 2014–2020. W porównaniu z poprzednią siedmiolatką jest więcej pieniędzy dla mniejszych przedsiębiorców, zwłaszcza ze wschodniej części kraju. Co jeszcze się zmieniło?

68

Finanse

Anioł czy venturekapitalista?

Przedsiębiorcy, którzy nie mają kapitału na rozwój firmy, rozglądają się często za inwestorem. A skoro tak, stają przed decyzją: zwrócić się do anioła biznesu czy może do funduszu venture capital? Wiele zależy od tego, czy ich firma raczkuje czy nie, oraz na jakie kompromisy są w stanie pójść.

70

Finanse

Czy obligacje to rozwiązanie dla twojej firmy?

Emisja obligacji jest wygodniejsza niż kredyt z banku, a w warunkach niskich stóp procentowych kusi tym bardziej. Zwykle jednak jest droższa (choć szybsza), a poza tym – mniejsi gracze i tu mają pod górkę.

74

Finanse

Często zyskowne, nie zawsze bezpieczne

Inwestycje alternatywne nęcą, zwłaszcza że dziś są o wiele bardziej, niż kiedyś, dostępne dla tych, którzy nie mają wielu milionów. Traktowane są też często jako sposób na dywersyfikację portfela inwestycyjnego i ryzyka albo po prostu – jako świetna okazja do zarobku. Lecz uwaga, nie wszystko złoto, co się świeci.

79

Finanse

Rynki wreszcie reagują na globalne problemy

Zawsze współczułem autorom analiz inwestycyjnych w miesięcznikach, bo to, co dzieje się na rynku na bieżąco, potrafi spłatać figla reputacji komentatora bez szansy na szybką reakcję. A co dopiero teraz, gdy mamy do czynienia z wydarzeniami, których nie widziano od kilku czy kilkunastu lat. Jednak komentarz raz w miesiącu pozwala też na większy dystans.

86

Zarządzanie

Agenci do zadań specjalnych

W firmach zmiany to codzienność, lecz wciąż ledwie ułamek z nich to sukces. Nie udaje się np. 90 proc. wdrożeń systemów do zarządzania biznesem. Żeby coś zmienić, trzeba bowiem mieć nie tylko dobry plan, ale też oddział agentów.

92

Startupy

Online? Nie tylko podatki

Co przedsiębiorca może załatwić z państwem przez internet? Coś już może: wysłać zeznania podatkowe, złożyć wnioski do ZUS, a nawet zarejestrować działalność gospodarczą. Na razie jednak lista jest dość krótka, a niektóre sprawy i tak wymagają dodatkowej wizyty w urzędzie.

94

Prawo i podatki

Co grozi za udział w zmowie

W tym roku zaczęła obowiązywać znowelizowana Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, która wprowadziła osobistą odpowiedzialność zarządzających daną firmą za jej udział w tzw. antykonkurencyjnym porozumieniu. To ważna zmiana, bo do tej pory wysokie kary pieniężne za tego typu naruszenia mogły być nakładane jedynie na przedsiębiorców.

96

Prawo i podatki

Software tańszy o 10 procent

Ulga technologiczna umożliwia obniżenie zobowiązania podatkowego o ok. 10 proc. wartości nabytej nowej technologii. Warto o tym pamiętać, bo przy zakupie np. kosztownych programów wspomagających zarządzanie czy usprawniających procesy produkcji te 10 proc. da pokaźne oszczędności.

97

Prawo i podatki

Akcje marketingowe i ryzyko podatkowe

Obdarowywanie prezentami zawsze, także pomiędzy przedsiębiorcami, stanowi miły gest. Zwykle uważa się, że wręczenie przez firmę upominku o znikomej wartości nie podlega opodatkowaniu. Ale nie zawsze tak jest i trzeba być czujnym, ponieważ nawet w takich sytuacjach zdarzają się wyjątki.

98

Fajrant

Motylem jestem

Kryzys wieku średniego dopada niemal każdego. To bunt, z którym wielu sobie nie radzi. Lecz można wykorzystać jego pozytywne strony. Zmienić coś w swoim życiu, nie tyle kupując sportowe auto, ile zakładając na przykład nową firmę.

102

Fajrant

Czwartek jest codziennie

Jest czwartek, więc po pracy idziemy na mule… Do niedawna tak właśnie mógł wyglądać kulinarny plan tygodnia. Restauratorzy i ich dostawcy przyzwyczaili nas do czwartkowego rytuału i ulegliśmy temu ograniczeniu oczekiwań. Wiadomo, mule smakują najlepiej, gdy jeszcze żywe trafiają do garnka.

106

Fajrant

Czy hybrydy to już alternatywa?

Jeszcze niedawno samochody z silnikiem hybrydowym przegrywały z innymi autami ceną, osiągami, komfortem i funkcjonalnością. Dziś w cuglach wygrywają 24-godzinny wyścig w Le Mans. Zaczęły też podbijać firmowe floty, także w Polsce.

118

Fajrant

Irlandzki skok internetowy

Niespełna dwa lata wystarczyły, by Irlandia z 16. pozycji na świecie, pod względem średniej prędkości internetu, wskoczyła na drugie miejsce. Stwarza to mniejszym firmom zupełnie nowe możliwości.