Startuje program wsparcia dla polskich firm z branży nowych technologii 
planujących ekspansję w Azji Centralnej

Startuje program wsparcia dla polskich firm z branży nowych technologii 
planujących ekspansję w Azji Centralnej
Astana Hub, największy międzynarodowy park technologiczny w Azji Centralnej, uruchamia program wsparcia dla polskich firm. Objęte nim zostaną spółki, które działają w branży nowych technologii i są zainteresowane ekspansją na rynki Azji Centralnej, w szczególności Kazachstanu. Dzięki programowi przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie w pozyskaniu partnerów, zleceń, specjalistów, a także pełną pomoc w procesie rejestracji biznesu. Technopark zamierza rozszerzać program na inne kraje Europy. Władze Astana Hub szacują, że w ciągu 12 miesięcy mogą zachęcić kilkadziesiąt firm z Polski do rozpoczęcia działalności w Kazachstanie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W trakcie Kazakhstan IT Week, który odbywa się od 17 do 21 czerwca w Polsce, Astana Hub ogłasza specjalny program dla polskiego biznesu technologicznego. Jest on skierowany do firm z branży nowych technologii, operujących w sektorze znajdującym się na „liście priorytetowych obszarów” opracowanej przez Ministry of Digital Development, Innovation and Aerospace Industry Kazachstanu. Obejmuje ona m.in.: sztuczną inteligencję, cloud computing, marketplace, big data, bezpieczeństwo cyfrowe, blockchain, IoT, VR, gaming, fintech czy robotykę. Pełna lista jest dostępna na stronach ministerstwa. W ramach samego Astana Hub wydzielone są 4 branżowe ośrodki technologiczne: 5G Center, GameDev Center, Blockchain Center i SpaceTech Center.

Dlaczego Kazachstan? 

Firmy, które zgłaszają akces do programu przechodzą wstępną weryfikację pod kątem profilu działalności. Ten kraj ze względu na daleko posuniętą digitalizację jest atrakcyjnym miejscem dla sprzedaży produktów i usług cyfrowych. Według rankingu ONZ Kazachstan zajmuje 8 pozycję w obszarze dostępu do państwowych usług online - Online Service Index - i wyprzedza pod tym względem nawet USA i Japonię.

Kolejnym krokiem we współpracy z firmami jest wsparcie w rejestracji przedstawicielstwa, a także onboardingu w Astana Hub, w którym firmy mogą korzystać z szeregu benefitów. Jednym z nich są korzyści podatkowe. Spółki zarejestrowane w Astana Hub nie płacą prawie żadnych podatków, oprócz 5% podatku od dywidendy i podatku dochodowego zagranicznych pracowników. Podatek od osób prawnych wynosi 0%. Dodatkowo, nie obowiązuje również VAT oraz składka na ubezpieczenie społeczne.

Programy wsparcia

Rezydenci Astana Hub korzystają również z wielu programów wsparcia, w tym ułatwiających dostęp do specjalistów IT oraz do nowoczesnych powierzchni biurowych. Startupy mogą korzystać również z finansowania typu seed, dostępu do większych inwestorów oraz programów konsultingowych. Ponadto, Astana Hub i amerykański Draper University współpracują w zakresie promocji startupów – rezydentów w skutecznej promocji w Dolinie Krzemowej, technologicznej stolicy świata.

- Astana Hub otacza swoich rezydentów kompleksową opieką. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że decyzja o rozpoczęciu działalności w danym kraju zapada w momencie posiadania potencjalnych partnerów, zleceń oraz kontraktów. Dlatego chcemy pomóc polskim firmom w znalezieniu nowych możliwości rozwoju na rynkach Azji Centralnej, szczególnie w Kazachstanie. Już po pierwszych rozmowach z polskimi przedsiębiorcami widzimy dużo synergii pomiędzy cyfrową infrastrukturą Kazachstanu, a usługami i produktami firm działających w Polsce. Nie ograniczamy się tylko do zapewnienia preferencji podatkowych czy znalezienia biura. To jedynie część naszej oferty. Oprócz wsparcia w kwestiach formalnych staramy się szukać partnerów dla naszych rezydentów, ułatwiać im dostęp do inwestorów, a także pomagać we wdrażaniu usług i produktów w rządowych organizacjach Kazachstanu. Nasze pierwsze kontakty w Polsce wskazują na duże zainteresowanie działalnością Astana Hub. Dzięki temu szacujemy, że w ciągu 12 miesięcy w Kazachstanie może pojawić się kilkadziesiąt firm z Polski, działających w branży nowych technologii – uważa Magzhan Madiyev, CEO Astana Hub.

Od czasu oficjalnego uruchomienia w 2018 roku Astana Hub stał się największym centrum innowacji w Azji Centralnej. W tym czasie łączny dochód firm IT, które stały się uczestnikami technoparku, wyniósł 2 miliardy USD. Wartość przyciągniętych inwestycji osiągnęła 586 milionów USD, a liczba utworzonych miejsc pracy przekroczyła 24 tysiące. W połowie czerwca br. Astana Hub wybrało 1503 firm technologicznych, w tym 409 zagraniczne. 50 z nich pochodzi z Europy i USA. Wśród rezydentów i partnerów znajdują się takie globalne marki technologiczne jak: Google for Startups, Draper Univeristy, Epam Systems, Playrix, Netcracker, Presight oraz Glovo.

Sprawdź także: Startup syna Joanny Przetakiewicz przejęty przez Incode Technologies. Filip Victor opuszcza firmę

ZOBACZ RÓWNIEŻ