Startup syna Joanny Przetakiewicz przejęty przez Incode Technologies. Filip Victor opuszcza firmę

Filip Victor, założyciel MetaMap / fot. materiały prasowe
Filip Victor, założyciel MetaMap / fot. materiały prasowe
Incode Technologies, spółka zajmująca się weryfikacją tożsamości przejęła MetaMap – firmę naszego rodaka, Filipa Victora. MetaMap zajmuje się weryfikacją tożsamości i ma siedzibę w Dolinie Krzemowej. MetaMap od dłuższego czasu osiąga sukcesy, a jego potencjał był zauważany w środowisku. Już w 2021 r. amerykański Forbes wytypował startup Polaka jako jeden z 25, który ma szansę zostać unicornem. Do tej pory firma Filipa pozyskała ponad 86 mln dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Historia przedsiębiorczości Filipa Victora za Oceanem rozpoczęła się od studiów na Uniwersytecie w Pensylwanii. Jedną z pierwszych rzeczy, na którą zwrócił uwagę młody student było to, że imigranci mają utrudniony dostęp do usług finansowych, aby wypożyczyć samochód czy zarezerwować Airbnb. Dlaczego? Głównie przez brak zaufania tubylców do obcych. Polak widział problem, więc stworzył rozwiązanie. Startup walczący z dyskryminacją i utrudnieniami w obszarze finansowym otrzymał nazwę "Mati". Spółka z siedzibą w San Francisco, koncentrowała się na początku na Meksyku i Ameryce Łacińskiej, gdzie zdobył klientów takich jak giełda bitcoinowa Binance i fintech Creditas.

Droga do sukcesu Filipa wcale nie była łatwa, pomimo, że ma rodziców związanych z biznesem. W wywiadzie z Melanią Stankiewicz z Endeavor, na pytanie o ilość wyzwań, startupoweic z Silicon Valley odpowiedział: – Zbyt wiele, aby wymienić. Kilka razy prawie zbankrutowałem, a na początku miałem problemy ze zbieraniem funduszy. Jako solo przedsiębiorca, czułem, że moje trudności zostały spotęgowane. Nigdy jednak nie rozważałem rezygnacji, ponieważ było dla mnie jasne, że założenie i prowadzenie firm technologicznych będzie dla mnie dążeniem na całe życie, niezależnie od tego, ile razy zawiodę.

Na zdjęciu Filip Vicotr (w środku) podczas Polish Tech Diaspora Meetup organizowanego przez Endeavor w październiku 2023.

Problemy przekute w sukcesy

Dziś Mati znany jest jako MetaMap, uwierzyło w niego 24 inwestorów, z powodzeniem doszedł do rundy B, a teraz łączy siły z większym graczem.  

– Integracja innowacyjnego podejścia MetaMap do mapowania, jego skalowalnego silnika wzrostu i talentu wzmocni naszą pozycję lidera na globalnym rynku. MetaMap doskonale uzupełnia naszą wizję dostarczania niezawodnych i skutecznych rozwiązań do weryfikacji tożsamości dla szerokiego grona klientów. Jesteśmy przekonani, że wspólna praca jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo i zaufanie do tożsamości cyfrowej – powiedział Ricardo Amper, założyciel i CEO Incode

Natomiast Filip Victor, założyciel MetaMap, skomentował: – Połączenie tych dwóch firm stwarza możliwość lepszej obsługi naszej rosnącej bazy klientów dzięki bardziej kompleksowemu pakietowi narzędzi do weryfikacji tożsamości. Walka z problemem wykluczenia finansowego jest jednym z największych wyzwań naszych czasów.

Co dalej z MetaMap?

W ramach transakcji Filip opuszcza firmę, aby realizować inne interesy, podczas gdy dyrektor operacyjny Meghna Mann została awansowana na dyrektora generalnego MetaMap i tak odniosła się do nowej sytuacji: – Od dawna podziwiamy przywództwo Incode w zakresie technologii i ich niezrównane zorientowanie na klienta. Łącząc nasze produkty i wiedzę, sprawimy, że bezgraniczna weryfikacja tożsamości będzie dostępna dla znacznie większej liczby klientów na całym świecie.

Zdwojona siła w walce z oszustwami i wykluczeniem finansowym 

Ponieważ liczba oszustw rośnie wykładniczo, firmy potrzebują rozwiązań do weryfikacji tożsamości, które mogą skalować i weryfikować legalnych użytkowników szybko i płynnie, nawet w obliczu coraz bardziej wyrafinowanych prób oszustw z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Platforma Incode oparta na sztucznej inteligencji ma najniższe wskaźniki błędów w branży i zapewnia płynne wrażenia użytkownika, które zwiększają konwersję i przychody firm.

Z kolei MetaMap opracował łatwą do wdrożenia platformę, która pozwala firmom przewidywać, kogo powinny obsługiwać i w jakim zakresie. Zawiera kompleksowy katalog danych, obejmujący szeroki zakres typów danych użytkowników, co umożliwia firmom podejmowanie lepszych decyzji dotyczących ryzyka.

Jak będą działać połączone firmy

Przede wszystkim akwizycja ma doprowadzić do stworzenia inteligentniejszej, większej sieci zaufania, która zweryfikowała łącznie setki milionów tożsamości w ciągu ostatniego roku. W drugiej kolejności przejęcie oznacza zwiększoną skalę i wydajność: siła Incode w przedsiębiorstwach, w połączeniu z doświadczeniem MetaMap na średnim rynku, zwiększy udział firmy w rynku do tysięcy klientów w Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej i Afryce.

Nie bez znaczenia jest także silne zaangażowanie w innowacje obu spółek: połączenie możliwości Incode i MetaMap zmieni weryfikację tożsamości w erze generatywnych oszustw napędzanych sztuczną inteligencją. Technologia ochrony tożsamości Incode może potwierdzać działania w czasie rzeczywistym w celu wykrywania fałszerstw, uzupełniając podejście optymalizacyjne MetaMap, które pomaga firmom stale poprawiać wydajność dzięki większej ilości danych.

Czym dokładnie zajmuje się Incode

Incode działa w dziedzinie zaufania i tożsamości. Jest autorem w pełni zautomatyzowanej, kompleksowej platformy oferującej usługi oparte na sztucznej inteligencji, które zwiększają konwersję i zmniejszają liczbę oszustw. W 2022 r. uzyskał aprobatę niemieckiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich (KJM) dla swojego rozwiązania, które ma ułatwiać weryfikację wieku klientów korzystających z usług firm bukmacherskich online. Spółka współpracuje z wieloma największymi na świecie bankami, fintechami, hotelami, rządami i rynkami. Ma siedzibę w San Francisco i biura w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

Przepis na jednorożca. Czy ElevenLabs powstał na jego podstawie?

1517. Tyle mamy aktualnie jednorożców na świecie (firm wycenianych na co najmniej miliard dolarów) i pomimo, że ich przybywa, wciąż są owiane pewną tajemnicą. Wszyscy słyszeliśmy legendarne historie, o tym, że founderzy rezygnują z college'u i w pocie czoła pracują nad przełomową technologią w zaciszu swojego garażu, w międzyczasie pożyczając pieniądze od kogo się da. Ale jakie są prawdziwe historie jednorożców i czy istnieje przepis na stworzenie unicorna, który zachwyci świat?

ZOBACZ RÓWNIEŻ