Przedsiębiorcy chcą być traktowani jak partnerzy
Uczestnicy panelu podczas IV Kongresu Rzetelnych Firm (od lewej): Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Marcin Święcicki, Łukasz Gibała, Paweł Poncyljusz, Paweł Rabiej, Adam Łącki, Waldemar Sokołowski.Polskim przedsiębiorcom doskwiera brak zaufania ze strony państwa – mówili goście IV Kongresu Rzetelnych Firm, który odbył się 6 października w warszawskim hotelu Marriott. Taka atmosfera wokół ludzi biznesu przekłada się na trudności w jego prowadzeniu i odbija się na gospodarce.
Według badania TNS, zrealizowanego na zlecenie Rzetelnej Firmy na grupie 400 przedsiębiorców, 37 proc. z nich często spotyka się z sytuacją, że państwo (zarówno władza ustawodawcza, rząd, jak i urzędnicy) traktuje ich z góry jak oszustów. 56 proc. z podobnym traktowaniem spotyka się od czasu do czasu lub rzadko, a tylko 6 proc. nigdy. Ponadto 35 proc. zapytanych musiało często udowadniać urzędnikom własną wiarygodność, mimo że nie było podstaw ku temu, by w nią wątpić. Dla porównania, jedynie 9 proc. nigdy nie miało takiego doświadczenia.
Również w czasie dyskusji panelowej podczas kongresu przedsiębiorcy zgłosili wiele gorzkich uwag pod adresem urzędników i generalnie polskich władz. Wskazywali, jak bardzo bezpodstawne kontrole, z założenia niekorzystne dla nich decyzje i wizyty w urzędach utrudniają im rozwijanie firm.
– Przedstawiciele biznesu często podkreślają, że nie czują się traktowani jak równorzędni partnerzy. Powstaje zatem pytanie: Czy to normalne, że uczciwi ludzie muszą udowadniać, że są tacy istotnie? Czy nie powinna obowiązywać ogólna zasada domniemania uczciwości? – powiedział w rozmowie z „My Company Polska” Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.
Naturalnie biznes też musi traktować poważnie swoje obowiązki wobec państwa. – Obserwujemy tu znaczącą poprawę, a z drugiej strony, jest jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego tak istotną rolę odgrywa edukacja – mówił Sokołowski podczas wygłaszanej przez siebie prelekcji. Do zachowań przedsiębiorców nawiązał też Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, który przypomniał, że do rejestru wpisano już 5 mld zł firmowych długów.
Podczas kongresowej gali 74 firmom wręczono Złote Certyfikaty Rzetelności 2015. Taki certyfikat już po raz piąty dostało 18 z nich.