Rekordowy czas poszukiwania zatrudnienia. Niemal połowa pracowników przegląda oferty

czas poszukiwania nowej pracy
rozmowa o pracę / Fot. Shutterstock/ fizkes
W pierwszym kwartale 2025 roku zaobserwowano spadek rotacji pracowników na rynku pracy, czyli mniej osób zmieniało pracę. Jednocześnie wydłużył się czas potrzebny na znalezienie nowego zatrudnienia – średnio trwało to rekordowe 3,3 miesiąca.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak pokazują wyniki badania Monitor Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster, coraz mniej pracowników deklaruje zadowolenie ze swojego miejsca pracy.

Ponad trzy miesiące szukania nowej pracy

Z najnowszych danych wynika, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy 19% pracowników zmieniło pracodawcę – to nieco mniej niż w poprzednim kwartale (20%). Z kolei 18% pracowników zmieniło stanowisko w obrębie tej samej firmy, co oznacza lekki wzrost w porównaniu do wcześniejszych 17%. Eksperci zauważają, że mimo umiarkowanego poziomu rotacji, nie oznacza to braku chęci zmiany pracy. Wręcz przeciwnie – wielu pracowników deklaruje zainteresowanie nowymi ofertami. Kluczową rolę odgrywa tu jednak dostępność odpowiednich ofert i warunki, jakie one oferują. Jak czytamy w raporcie:
„To, że rotacja pracowników nie należy do wysokich, nie tyle może wynikać z tego, że pracownicy nie chcą zmieniać miejsca zatrudnienia. Chęci są - na to wskazują deklaracje o poszukiwaniu pracy. Na ustabilizowaną rotację wciąż bardziej wpływać może dostępność ofert pracy, a także oferowane w nich warunki, a świadczy o tym wydłużający się wyraźnie od połowy 2022 roku czas poszukiwania zatrudnienia, który obecnie wyniósł rekordowe 3,3 miesiąca.” Dla porównania – w poprzednim kwartale średni czas poszukiwania pracy wynosił 3,2 miesiąca.

Badanie pokazuje też, że większość pracowników nie szuka pracy w sposób aktywny – 47% jedynie przegląda ogłoszenia (wcześniej było to 49%), a 41% w ogóle nie podejmuje żadnych działań w tym kierunku (vs 43% wcześniej). Natomiast 12% osób aktywnie poszukuje nowego zatrudnienia, co oznacza wzrost względem poprzedniego kwartału (8%).

Pracownicy przeglądają oferty pracy

Raport zwraca uwagę na istotne zjawisko:
„Odsetek osób, które aktywnie poszukują pracy lub rozglądają się za możliwościami zmiany bije kolejne rekordy. Z jednej strony to dobra wiadomość dla firm poszukujących pracowników z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem. Z drugiej strony jest to sygnał, że u pracowników narasta niezadowolenie z obecnych warunków zatrudnienia i atmosfery w zespole. To także zwiastun zwiększonej rotacji w kolejnych miesiącach.”

Badanie Monitor Rynku Pracy realizowane jest wśród osób pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umów cywilnoprawnych, samozatrudnionych (o ile posiadają stałą umowę o świadczenie usług jednej firmie) w wieku 18-64 lata. Badanie przeprowadzano w dniach 21 lutego - 2 marca 2025 roku, wzięła w nim udział grupa 1.000 respondentów. (oprac. PAP Biznes)

ZOBACZ RÓWNIEŻ