Potwierdzimy, że użytkownik internetu jest człowiekiem, a nie botem. W Polsce dostępne rozwiązanie Sama Altmana

World ID Sam Altman
Osoby pełnoletnie mogą odwiedzić jeden z 3 punktów w Warszawie i przejść procedurę uzyskania zweryfikowanego World ID / fot. mat. pras.
Globalny projekt stworzony przez Sama Altmana i Alexa Blanię startuje w Polsce i udostępnia osobom pełnoletnim swoją najważniejszą funkcję - World ID.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Worldcoin wystartował latem 2023. Dziś 6,5 mln unikalnych osób w prawie 40 krajach dysponuje cyfrowym paszportem służącym do potwierdzania faktu bycia człowiekiem, nazywanym World ID.

Integracja z popularnymi platformami 

Potrzeba “poświadczenia człowieczeństwa” użytkownika będzie stawała się tym pilniejsza im lepiej AI potrafi imitować ludzką komunikację. Już dzisiaj World ID jest zintegrowany na takich platformach jak Discord, Minecraft czy Reddit, dzięki czemu użytkownicy mogą się tam zweryfikować za pomocą World ID. W efekcie inne osoby na grupach mają pewność, że rozmawiają z człowiekiem.

Rozpoznawanie na obrazkach zwierząt, rowerów i świateł drogowych czy rozwiązywanie zadań matematycznych, po to by móc zaznaczyć “nie jestem robotem”, może niedługo stać się wspomnieniem dawnego internetu. Mechanizm CAPTCHA, dotąd dość użyteczny w odróżnianiu ludzi od botów w sieci, w miarę rozwoju sztucznej inteligencji coraz lepiej imitującej ludzkie zachowania, będzie musiał zostać zastąpiony przez bardziej zaawansowane narzędzia.Takim rozwiązaniem jest Worldcoin - stworzony przez szefa OpenAI, Sama Altmana oraz niemieckiego badacza i przedsiębiorcę Alexa Blanię. Proponują oni World ID - cyfrowy dowód na to, że użytkownik po drugiej stronie naprawdę jest człowiekiem, bez konieczności ujawniania jakichkolwiek danych osobowych, w tym imienia i nazwiska.Teraz wyrobienie go możliwe jest także w Polsce. 

Jak uzyskać World ID?

Osoby pełnoletnie mogą odwiedzić jeden z 3 punktów w Warszawie i przejść procedurę uzyskania zweryfikowanego World ID. Fizyczna obecność na miejscu jest niezbędna, gdyż konieczne jest zrobienie zdjęcia tęczówki oka - która jest unikalna dla każdego człowieka - za pomocą kamery w kształcie srebrnej kuli o nazwie Orb. Do końca roku Orby mają być dostępne w kolejnych polskich miastach. 

- Coraz więcej krajów udostępnia obywatelom cyfrowe dowody tożsamości i obudowuje je przydatnymi usługami. Z zaciekawieniem przyglądamy się temu, jak polski mObywatel zyskuje kolejne funkcje. World ID nie jest konkurencją dla tych państwowych systemów, a komplementarną usługą skupioną na potwierdzeniu faktu bycia człowiekiem, z której będzie można skorzystać na całym świecie - na globalnych platformach, gdzie krajowe rozwiązania są nieprzydatne lub niedostępne. Wierzymy, że im głębiej Polacy będą wchodzić w cyfrowy świat, tym bardziej będą potrzebowali zaawansowanych rozwiązań pozwalających czuć się w nim bezpiecznie i anonimowo - mówi Karol Chilimoniuk z Tools for Humanity, dostawcy usług weryfikacji Worldcoin w Polsce i Europie.

Technologia jutra potrzebna już dziś

Skokowe postępy, jakie kilkanaście miesięcy temu zrobiła generatywna AI pokazują, że takie zjawiska jak deepfake mogą stanowić coraz większe wyzwanie. Zaawansowana sztuczna inteligencja i rosnąca liczba botów wprowadza zamieszanie w sieci, podważając zaufanie do usług cyfrowych, ale też polaryzując internautów.Jednocześnie, zwłaszcza po wybuchu pandemii, przyspieszyła cyfryzacja. 

Powtarzane cyklicznie badania Autopay “Finanse Polaków” pokazuje, że po 2020 r. wyraźnie wzrósł odsetek badanych twierdzących, że zmiany technologiczne są nieuniknione - ten pogląd podziela aż 77 proc. Polaków. Jednocześnie co trzecia osoba jest zdania, że zmiany technologiczne są zagrożeniem dla ludzi. Regularnie rośnie też świadomość wpływu AI na nasze codzienne życie. Agencja badawcza SW Research w badaniu “Boty AI w obsłudze klienta oczami Polaków” ustaliła też, że 2/3 Polek i Polaków miało w sieci kontakt z botem i najczęściej towarzyszyły temu negatywne odczucia.

- Wkrótce zapewne jednym z ważnych kryteriów oceny czy dane treści w internecie są autentyczne będzie oznaczenie potwierdzające, że opublikował je prawdziwy człowiek, a nie imitujący go algorytm. Dla Worldcoin nie jest ważne, kim konkretnie ta osoba będzie - ważne, że będzie to człowiek, a my będziemy w stanie to potwierdzić - wyjaśnia Karol Chilimoniuk.

ZOBACZ RÓWNIEŻ