Polska wypełnia kryteria przyjęcia euro
PIOTR JEDZURA/REPORTERPolska wypełnia trzy z kryteriów konwergencji nominalnej, wymaganych od państw chcących przyjąć euro: kryterium fiskalne, inflacji i stóp procentowych, wynika z październikowego "Monitora konwergencji nominalnej", opublikowanego przez Ministerstwo Finansów.
Aktualny oraz prognozowany w ustawie budzetowej na rok 2016 poziom deficytu finansów instytucji rządowych i samorządowych wynosi w Polsce 2,8 proc. PKB, czyli jest niższy od nbazowego poziomu 3 proc. Kryterium fiskalne jest aktualnie wypełnione. Jednocześnie prognozy Komisji Europejskiej wskazują na zapewnienie trwałej redukcji deficytu, który w latach 2015-16 obniży się odpowiednio do 2,8% PKB oraz 2,6% PKB. Dług sektora pozostanie z kolei znacznie poniżej 60 proc. PKB.
Notowana w Polsce deflacja powoduje, ze nasz kraj spełnia także kryterium stabilności cen liczone jako średnie 12-miesięczne tempo wzrostu indeksu HICP. W sierpniu w Polsce wyniosło ono -0,7 proc. (historycznie najniższy poziom) i było niższe o 1,4 pkt proc. od wartości referencyjnej.
Wartość referencyjna została obliczona na podstawie danych z 3 państw UE o najbardziej stabilnych cenach, wśród których znalazły się Cypr, Polska i Hiszpania. Z grupy referencyjnej zostały wykluczone Grecja oraz Bułgaria, w których średnie 12-miesięczne tempo wzrostu cen było znacząco niższe od średniej w strefie euro (odpowiednio o 1,7 i 1,4 pkt proc.).
Polska wypełniała także kryterium stóp procentowych. Średnia długoterminowa stopa procentowa za ostatnie 12 miesięcy wyniosła 2,7 proc., a tym samym ukształtowała się o 1,6 pkt. proc. poniżej wartości referencyjnej, która wyniosła 4,3 proc.. Podstawą do obliczenia wartości referencyjnej były dane z Hiszpanii oraz Polski.
Kryterium kursu walutowego nie jest wypełnione ze względu na fakt, że Polska nie uczestniczy w mechanizmie ERM II, przypomina resort finansów.
Wchodząc w 2004 r. do Unii Europejskiej Polska zobowiązała się do przyjęcia wspólnej waluty, jednak bez określania terminów.