Od pierwszego do pierwszego. 72 proc. Polaków walczy o podwyżkę
Fot. shutterstock.Raport "Postawy finansowe Polaków w czasach inflacji" wykazuje, że 72 proc. pracowników stara się o podwyżkę z uwagi na rosnące koszty życia. Do tej pory podwyżkę otrzymało 6 na 10 badanych, ale tylko 26 proc. z nich odnotowało wzrost swojego wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku, a 74 proc. stwierdziło, że pensja wystarcza im na mniej niż rok temu. Optymistycznym akcentem jest fakt, że niemal połowa (49 proc.) respondentów wskazała, że zmniejszył się negatywny wpływ inflacji na wartość nabywczą ich wynagrodzenia w porównaniu do poprzedniego roku.
39 proc. Polaków zadowolonych ze swoich pensji
Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wysokość pensji w Polsce wciąż jest niska, w pozytywny sposób można odczytać wynik raportu w sprawie liczby osób zadowolonych ze swoich zarobków - według badania w grupie tej jest 39 proc. Polaków. Jednak tylko 5 proc. z nich może powiedzieć, że takie płace zdecydowanie spełniają oczekiwania finansowe.
Wśród głównych przyczyn niezadowolenia z poziomu wynagrodzenia Polacy wskazują m.in.: wzrost inflacji przy braku wzrostu wynagrodzenia (64 proc.), niewystarczające środki na oszczędzanie (49 proc.), niewystarczające środki na codzienne życie (30 proc.), brak możliwości rozwijania pasji i ambicji (26 proc.) i zwiększenie obowiązków zawodowych przy zachowaniu poziomu zarobków (25 proc.).
Szczególnie te ostatnie wskazania zdają się niepokojące, gdyż wynika z nich, że ponad jedna czwarta pracowników nie ma środków, by realizować się poza pracą. To z kolei przekłada się na ich zadowolenie z życia. Natomiast połowa z nas nie ma z czego oszczędzić środków „na czarną godzinę”, co w czasach wielopiętrowego kryzysu może przekładać się na odczucie stresu i frustracji. Jednej trzeciej respondentów po prostu nie starcza na codzienne wydatki.
Czytaj dalej: Blokada ukraińskiego zboża: minister wyjaśnia jak będzie działać
Polacy bez godnego życia i poczucia bezpieczeństwa
45 proc. badanych deklaruje, że obecne wynagrodzenie nie zapewnia im godnego życia i poczucia bezpieczeństwa. To szczególnie istotna informacja w kontekście zbliżających się wyborów. Temat wpływu inflacji na wysokość wynagrodzeń zdaje się klarować jako główny przedmiot zainteresowania opozycji w kampanii wyborczej.
Na podobny problem skarżą się kobiety i mężczyźni, choć Ci drudzy zadeklarowali, że z obecnymi zarobkami czują się bezpieczniejsi niż kobiety. To wynika również ze zjawiska gender gap, czyli luki płacowej między zarobkami obojga płci.
Problem ten dotyka przede wszystkim starszych uczestników rynku pracy - 80 proc. respondentów z tzw. pokolenia silver twierdzi, że przez ostatnie 12 miesięcy spadła ich siła nabywcza, podczas gdy w pokoleniu "Z" odsetek ten wyniósł 66 proc.
Dlaczego zwracamy się o podwyżkę?
Jak wynika z raportu, 56 proc. respondentów w ciągu ostatniego roku starało się o podwyżkę z uwagi na inflację. Najczęściej wskazywanymi powodami były: rosnące koszty życia w związku z inflacją (72 proc.), długa przerwa od ostatniego wzrostu wynagrodzenia (36 proc.) oraz wzrost kompetencji pracownika, np. dzięki nowym certyfikatom lub szkoleniom (20 proc.).
W badaniu wzięło udział 1,7 tys. respondentów. Ankietę wypełniali pracownicy różnych branż i regionów Polski.
Czytaj dalej: Obieg zamknięty z finansowym dopalaczem. Gleevery pozyskało 7 milionów