Nowy raport o polskim rynku mieszkań. Spory wzrost cen w III kwartale 2021
Rynek mieszkań wciąż rozgrzany, fot. Adobe StockJak wynika z raportu, tylko w III kwartale br. w całej Polsce oddano do użytkowania 58,7 tys. mieszkań. To o 0,8 proc. mniej, niż rok temu w tym samym okresie. Mieszkania na sprzedaż i wynajem stanowiły 62 proc. tej liczby. Jednak, jak zaznacza NBP, w najbliższym czasie dojdzie do spadku aktywności deweloperów. Roczna sprzedaż kontraktów na budowę mieszkań spadła do poziomu z 2018 roku.
Ceny nowych mieszkań - istotnie w górę
Ceny mieszkań - zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, rosła w całym kraju, za wyjątkiem Gdańska (ceny transakcyjne na rynku pierwotnym). Skalę zjawiska oddaje poniższa tabela:
Jak podaje NBP, w siedmiu największych miastach w Polsce w III kwartale br. zmniejszyła się szacowana dostępność mieszkań. Nie jest to jednak rekordowo niski poziom - ten notowany był w III kwartale 2007 r.
Ceny najmu również rosną
NBP ma także złe wieści dla osób, które wynajmują mieszkania. Średnie transakcyjne stawki najmu wzrosły również niemal w całym kraju. Jak tłumaczą analitycy NBP, inwestorzy nadal poszukiwali w nieruchomościach bezpieczeństwa dla lokowanego kapitału, a w mniejszym stopni oczekiwali atrakcyjnej stopy zwrotu. Mimo wzrostu zainteresowania najmem, w dużych miastach nadal utrzymuje się wysoka podaż ofert mieszkań na rynkach najmu długoterminowego, w tym nabywanych w celach inwestycyjnych, co może sprzyjać spadkom stawek najmu w przyszłości.
Inwestycje w mieszkania?
NBP wylicza jednak, że stopa zwrotu z wynajmu mieszkania jest dość niska i wynosi 2,9 proc.
Raport NBP obejmuje III kwartał br., czyli okres od czerwca do września - jeszcze przed podwyżką stóp procentowych. W tym okresie wartość wypłat nowych kredytów mieszkaniowych w Polsce była wyższa od wypłat kredytów w tym samym okresie 2020 r.
W III kwartale wypłacono łącznie 23,6 mld złotych kredytów mieszkaniowych - bez uwzględnienia renegocjacji. To o 1,4 mld złotych więcej, niż w II kwartale i aż o 9,7 mld złotych więcej, niż w III kwartale 2020 roku. Mimo to NBP wskazuje, że banki zaostrzyły kryteria polityki kredytowej w związku z wejściem w życie niektórych zapisów znowelizowanej Rekomendacji S. Notowano zmianę niektórych warunków udzielania kredytów, m.in. skrócenie maksymalnego okresu kredytowania.
OTO CIEKAWE WYKRESY Z RAPORTU:
Jak zmieniają się ceny transakcyjne? Oto wykres dla Warszawy oraz 6 i 10 największych miast w Polsce:
Dla porównania, tak zmieniają się stawki wynajmu mieszkań w kilku miastach w Polsce:
Tuż przed podwyżką stóp (III kwartał br.), zaobserwowano najwyższy w historii wzrost kredytów złotowych:
Wzrost cen mieszkań nie jest doganiany przez wzrost pensji. Dziś za przeciętną pensję można kipić od 0,6 do 0,85 mkw. mieszkania w największych miastach. Tak źle nie było od 2011 roku:
Oto, jak wygląda opłacalność wynajmu mieszkań:
Rynek nadal rozgrzany:
I ciekawostka na koniec, tak na mieszkaniach zarabiają deweloperzy z rynku pierwotnego (pomarańczowa linia):