Nowe godziny pracy w urzędach. Premier zdecydował

Jedna z najważniejszych zmian? Przynajmniej jeden dzień w tygodniu urząd musi pracować do godziny 18:00.
Jak podaje portal Bankier.pl, nowe regulacje weszły w życie 26 kwietnia 2025 roku i mają w zamyśle rozwiązać wieloletni problem niedostępności urzędów dla osób pracujących w standardowych godzinach. „Koniec sztywnych godzin pracy w urzędach” – to nie tylko hasło medialne, ale realna zmiana, która może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie administracji publicznej w Polsce.
Co się zmienia? Urzędy dostępne dłużej i bardziej elastycznie
Nowe rozporządzenie nakłada na kierowników urzędów obowiązek takiego organizowania pracy, by odbywała się ona od poniedziałku do piątku w systemie 8-godzinnym, rozpoczynającym się nie wcześniej niż o 7:00 i nie później niż o 10:00. Największa nowość dotyczy jednak obowiązku świadczenia usług dla obywateli przynajmniej raz w tygodniu w godzinach 8:00–18:00 – podaje strona rządowa.
Godziny pracy w końcu dostosowane do grafików obywateli
Co ciekawe takie godziny pracy oferowało już wcześniej wiele urzędów w gminach uznawanych za najwygodniejsze miejsca do życia. Prowadzące w rankingu samorządy jak zwykle wyznaczają trendy dla tych, które do zmian trzeba zmotywować przepisami. Zmiana organizacji pracy urzędów nie musi odbić się czkawką ich pracownikom. Przykładowo w niektórych podwarszawskich gminach już od kilku lat urzędnicy dzięki dłuższej pracy w poniedziałek (do godziny 18) w piątek pracują tylko do godziny 14:00. Dzięki temu mogą szybciej zacząć weekend.
Gdzie załatwimy sprawy urzędowe do godziny 18?
To oznacza, że osoby pracujące do późna lub mające inne obowiązki w ciągu dnia, zyskają przynajmniej jeden wieczór w tygodniu, by załatwić sprawy urzędowe bez konieczności brania urlopu. Dla obywateli to ogromne ułatwienie. Dla urzędów – wyzwanie organizacyjne, zwłaszcza w zakresie planowania grafików i zachowania efektywności pracy.
Jakie urzędy muszą się dostosować do zmian wynikających z rozporządzenia szefa rządu Donalda Tuska? Jak wskazuje strona rządowa do przepisów muszą dostosować się pracownicy zatrudnieni w następujących instytucjach:
- urzędach państwowych m.in. w Kancelarii Prezesa RM, urzędach ministrów, urzędach wojewódzkich, komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz kierowników powiatowych służb, inspekcji i straży,
- Biurze Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców,
- Urzędzie Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej,
- Regionalnych Izbach Obrachunkowych,
- Instytucie Pamięci Narodowej,
- Urzędzie Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15;
- Biurze Rady Fiskalnej,
- jednostkach wojskowych,
- Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej i innych jednostkach organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
Warto jednak sprawdzać godziny pracy urzędów spoza tej listy, bo wiele z nich już teraz proponuje dłuższe godziny obsługi interesantów w wybranym dniu.