Nie ma komu prowadzić tramwajów w Warszawie. Zarobki niewystarczające dla motorniczych
Tramwaje Warszawskie prowadzą rekrutację motorniczych. Wszyscy zainteresowani mogą przyjść na Dni Otwarte, podczas których poznają tajniki pracy na tym odpowiedzialnym stanowisku. W październiku odbyły się już dwa spotkania, a trzecie zaplanowano na 4 listopada o godzinie 17:30.
Spotkanie odbędzie się przy ul. Siedmiogrodzkiej 20, na terenie Zajezdni Tramwajów Warszawskich na Woli.
Podczas Dnia Otwartego, trwającego ok. 3,5 godziny, uczestnicy będą mieli okazję poznać tramwaj szkoleniowy, przymierzyć się do kabiny motorniczego, a także dowiedzieć się o specyfice pracy i szczegółach szkolenia. Na zakończenie kandydaci mogą złożyć formularze aplikacyjne, a osoby uzyskujące najwyższe wyniki będą mogły jeszcze tego samego dnia przetestować swoje umiejętności na symulatorze jazdy.
Wymagania na stanowisko motorniczego. Obecnie brak chętnych
Kandydaci ubiegający się o stanowisko motorniczego muszą spełniać następujące kryteria:
- Mieć ukończone 21 lat,
- przejść pozytywnie badania lekarskie i psychotesty,
- zdać egzamin na uprawnienia do prowadzenia tramwaju,
- posiadać prawo jazdy kategorii B,
- mieszkać na terenie Polski przynajmniej przez 185 dni.
Zarobki motorniczego w Warszawie
Dla potencjalnych motorniczych kluczową kwestią są oczywiście zarobki. W III kwartale 2024 r. wynagrodzenie motorniczego w Warszawie wynosiło średnio 9692,56 zł brutto, co przekłada się na ok. 7398,90 zł netto.
Na pensję motorniczego składają się:
- Wynagrodzenie podstawowe,
- premia zadaniowa,
- dodatki za pracę w nocy, w święta i za nadgodziny,
- dodatki brygadzistowskie i mentorskie (jeśli przysługują),
- 1/12 nagrody wynikającej z Systemu Ocen Okresowych Pracowników,
- 1/6 premii półrocznej.
Ponadto pracownicy otrzymują nagrody jubileuszowe, premie z Funduszu Zarządu oraz odprawę emerytalno-rentową na zakończenie pracy.
Czytaj też: Kto wymyślił płatności BLIK i ile płaci się za jedną transakcję
Pokolenie Z myśli już o pracy poza komputerem
Choć obecnie znalezienie chętnych na motorniczego może być wyzwaniem, w nadchodzących latach być może nie będzie to już kłopot. Dlaczego? Pokolenie Z coraz częściej dostrzega zalety pracy fizycznej.
W oczach młodych ludzi z pokolenia Z (roczniki 1995-2012), jak wynika z badania Job Impulse, praca fizyczna zyskuje na atrakcyjności. Okazało się, że dla 53% ankietowanych z pokolenia Z może być ona "atrakcyjnym wyborem zawodowej drogi". Warto dodać, że co dziesiąty z uczestników badania jest o tym zdecydowanie przekonany.