Morawiecki: 5 mld 100 mln euro na transformację Śląska
Muzeum Śląska, Katowice. Fot. shutterstock.W związku z tym premier Mateusz Morawiecki ogłosił program dla Śląska zatwierdzony przez Komisję Europejską. Na uczciwą przemianę regionu zagwarantowano kwotę 5 mld 100 mln euro oraz dodatkowe 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
– Wierzę, że Śląsk może być lokomotywą polskiej gospodarki – mówił premier podkreślając, że to rekordowa kwota. – Śląsk może być sercem polskiej gospodarki, ale potrzebuje wsparcia – wyjaśniał.
Przyszłość górnictwa to zamykanie kopalń
Mateusz Morawiecki podziękował m.in. górnikom, którzy podejmują pracę w kopalniach mimo „sprzecznych informacji na temat przyszłości górnictwa”.
Ta przyszłość została jednak przesądzona wraz z deklaracjami, które Polska podpisała zobowiązując się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku (razem z innymi krajami UE). Pozyskiwanie energii z węgla to dla środowiska istny koszmar. Nie wspominając o smogu, który zatruwa Polskę w sezonie grzewczym.
Nowe miejsca pracy dla górników
Premier deklarował, że rząd zamierza tworzyć miejsca pracy na Śląsku ze środków europejskich i budżetowych. W ten sposób Mateusz Morawiecki obiecuje alternatywę dla górników, którzy będą musieli się przebranżowić.
Jak wyliczał Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej środki mają być inwestowane m.in. w obszarze cyfryzacji, gospodarki, różnorodności biologicznej, transportu, rynku pracy. Jeśli chodzi o transformację regionu, Śląsk ma się stać wiodącym ośrodkiem innowacji i nowych technologii. Czy region stanie się polską Doliną Krzemową? Na pewno warto się nim zainteresować z punktu widzenia twórców startupów.
Nawet 33 mld euro dla Śląska
– Lata nowej perspektywy finansowej to trzecia perspektywa Unii Europejskiej, chodzi o 33,4 mld euro z trzech funduszy – tłumaczył Grzegorz Puda. – Te środki mają służyć mieszkańcom województwa Śląskiego – dodał.
Szef rządu powiedział też, że Polska zamierza korzystać "z tego dobra jakim jest polski węgiel" tak długo jak to będzie możliwe - zgodnie z planami zatwierdzonymi przez UE, a także związki zawodowe.
Wygaszanie górnictwa to ogromne wyzwanie, a historia pokazała, że ogromne nakłady na transformację całego sektora to nie wszystko. Ważny jest przede wszystkim pomysł na to, w jaki sposób przeprowadzić tak skomplikowany proces. Polska ma ogromną szansę i środki na dokonanie efektywnych zmian. Jednak dużo zależy od umowy społecznej i tego, czy rząd zatrzyma się na działaniach pozorowanych, czy dokona realnych zmian, które zapewnią warunki do rozwoju nie tylko całego regionu ale i kapitału społecznego.
Czytaj dalej: PepsiCo zwolni setki pracowników.