Labplus pozyskuje 7 mln zł finansowania. Startup chce przyspieszyć diagnostykę medyczną
Szczepan Czyczerski, Justyna Gołębiowska, Siddarth Agrawal, Jakub Górowski, Bartłomiej Bartoszewicz, fot. materiały prasoweLabplus to polski startup, który wykorzystuje AI, by przyspieszyć diagnostykę medyczną. Firma stworzyła autorski silnik diagnostyczny, który interpretuje wyniki badań laboratoryjnych. Jej pierwszy produkt to LabTest Checker, narzędzie internetowe, dzięki któremu pacjenci otrzymują w kilka sekund trafne rozpoznanie oraz rekomendację postępowania, która spowoduje, że szybciej trafią do odpowiedniego specjalisty i rozpoczną skuteczne leczenie. Labplus usprawnia też pracę lekarzy i pracowników medycznych, zmniejszając liczbę wizyt pacjentów.
Silnik diagnostyczny bazuje na wynikach badań dostarczonych przez laboratorium diagnostyczne lub wprowadzonych ręcznie. Następnie generuje dynamiczną ankietę medyczną, zadając pytania na podstawie wyników badań oraz odpowiedzi udzielanych przez pacjenta. W rezultacie pacjent otrzymuje raport zawierający informacje o przyczynach odchyleń w jego wynikach, zalecenie dalszych działań i rekomendacje dotyczące badań kontrolnych.
Pomysłodawcą i założycielem Labplus jest Siddarth Agrawal, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Siddarth jest lekarzem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu, a także naukowcem i nauczycielem akademickim Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Labplus rozwija od ponad 4 lat, wraz z zespołem blisko 30 doświadczonych ekspertów – lekarzy, naukowców, specjalistów data science i inżynierów. Prace badawczo-rozwojowe wspierają też Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Baza wiedzy medycznej Labplus to rezultat kilkudziesięciu tysięcy godzin pracy zespołu lekarzy i naukowców. Ścieżki diagnostyczne, algorytmy sztucznej inteligencji oraz baza wiedzy medycznej są weryfikowane i zatwierdzane przez ekspertów Rady Medycznej Labplus, w skład której wchodzą prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur, prof. dr hab. n. med. Aleksandra Butrym i prof. dr hab. n. med. Rafał Poręba.
– Badania laboratoryjne to oś diagnostyki pozaszpitalnej, opiera się o nie 70 proc. decyzji lekarskich. To najbardziej miarodajny sposób zdobycia wiedzy o stanie zdrowia pacjenta. Regularne badania, wykonywane profilaktycznie, pozwalają w porę wykryć i zapobiec chorobom, oszczędzając pacjentom długotrwałego i kosztownego leczenia. Sam wynik badania to tylko jedna z informacji potrzebnych do wystawienia diagnozy, który obciąża systemy opieki zdrowotnej, wydłużając leczenie pacjentów. Labplus opracował rozwiązanie, które pozwala skrócić ten proces i jest po prostu wygodne, zapewniając przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczności klinicznej – mówi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Mazur, Przewodniczący Rady Medycznej Labplus, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Zawodowych, Nadciśnienia Tętniczego i Onkologii Klinicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób wewnętrznych.
Sprawdź też: Testy psychologiczne dla przedsiębiorców
– Proces diagnostyki medycznej jest dziś niekompletny. Pacjent, który wykona badanie, otrzymuje wyniki i jest w zasadzie pozostawiony sam sobie. By uzyskać diagnozę i zalecenia dalszych kroków, musi odbyć kolejną wizytę lekarską. W konsekwencji część pacjentów odbywa zbędne wizyty. Inni szukają odpowiedzi w internecie, przez co w samej tylko Polsce obserwujemy miesięcznie ponad 7 mln wyszukiwań haseł związanych ze znaczeniem wyników badań. Kolejna grupa rezygnuje z badań w ogóle, a ten problem dodatkowo nasilił się w czasie pandemii COVID-19. Każdy scenariusz powoduje lawinę konsekwencji. Opóźnienie leczenia to obciążenie systemów opieki zdrowotnej, dodatkowe koszty, utrudnienia w leczeniu innych pacjentów, a przede wszystkim, niepotrzebne cierpienie. Połączyliśmy wiedzę medyczną z kompetencjami data science, by rozwiązać ten problem, dostarczając pacjentom kompletne informacje o ich stanie zdrowia i usprawniając pracę lekarzy – tłumaczy Siddarth Agrawal, założyciel i CEO Labplus.
LabTest Checker jest dziś dostępny dla użytkowników platformy uPacjenta. Labplus współpracuje również z firmą Diagnostyka i portalem medycznym Medonet. Ich pacjenci i użytkownicy już w najbliższych tygodniach będą mogli samodzielnie skorzystać z LabTest Checkera.
– Wartością uPacjenta jest wygoda pacjentów. Badania krwi wykonują w dogodnym dla siebie miejscu i czasie, na przykład w domu. LabTest Checker i silnik diagnostyczny to przełomowe rozwiązanie, dzięki któremu nasi pacjenci będą mogli dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu i zrozumieć co robić dalej, bez konieczności umawiania konsultacji z lekarzem – mówi Dominik Swadźba, CEO uPacjenta.
Na rozwój platformy Labplus pozyskał ponad 7 mln zł, w ramach rundy pre-seed i w formie grantu od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W startup zainwestował fundusz LT Capital, inwestor m.in. w SunRoof i Talkie.ai oraz aniołowie biznesu. Dzięki pozyskanym środkom zespół Labplus zbudował i wprowadził na rynek swój pierwszy produkt. Spółka zamierza też zamknąć w tym roku rundę seed, która pomoże w szybszym pozyskaniu kolejnych klientów B2B w Polsce i ekspansję zagraniczną.
– Technologia ulepsza opiekę zdrowotną, ale istnieje wciąż wiele obszarów, które opierają się na czasochłonnych i analogowych procesach. Labplus łączy ze sobą technologię i wiedzę medyczną, by rozwiązać problem, który dotyka lekarzy i pacjentów na całym świecie i generuje miliardowe koszty dla całych systemów zdrowotnych. Siddarth z zespołem stworzyli silnik diagnostyczny, który jest unikalny w skali świata. Ma potencjał, by stać się miliardowym biznesem, a przede wszystkim, by pomóc miliardom pacjentów i lekarzy. Cieszymy się z inwestycji w Labplus i widzimy przed nim szanse na olbrzymi sukces – podsumowuje Konrad Gawłowski, Dyrektor Inwestycyjny w LT Capital.