Kontrola jaj w sklepach. Długa lista nieprawidłowości

kontrola jakości jaj
wyniki kontroli / Fot. Pixabay/ Peggychoucair
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła masowe kontrole w sklepach. Urzędnicy sprawdzali jaja oraz sposób oznakowania opakowań. Nie obyło się bez kar.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Kontrola jaj

Eksperci IJHARS przeprowadzili kontrolę jakości jaj w 96 sklepach na terenie całej Polski w 2024 roku. Inspektorzy przyjrzeli się wytłaczankom jaj oraz sprawdzili, czy znajdują się na nich wymagane informacje. Aż w ⅓ sklepów IJHARS miała zastrzeżenia dotyczące oznakowania opakowań.

"Sprawdziliśmy oznakowanie 318 partii jaj o łącznej liczbie 58 tys. szt. i w przypadku 86 partii (27 proc.) zakwestionowaliśmy informacje i ich sposób przedstawienia dla konsumentów" - czytamy w raporcie. IJHARS przypomniał także, że niezależnie od gatunku producent jaj jest zobowiązany do umieszczenia na opakowaniu daty minimalnej trwałości.

Lista zastrzeżeń

Główne nieprawidłowości dotyczyły: umieszczenia daty minimalnej trwałości na opakowaniu w sposób nietrwały i łatwy do usunięcia; naniesienia daty minimalnej trwałości bezpośrednio na inne informacje, przez co te dane stały się nieczytelne; nieprawidłowo wyznaczonej daty minimalnej trwałości, którą ustalono na więcej niż 28 dni od daty zniesienia; braku lub niewłaściwie opisanej metody chowu, np. użycie sformułowania "chów klatkowy" zamiast aktualnie obowiązującego "jaja z chowu w ulepszonych klatkach"; niewłaściwej prezentacji metody chowu kur poprzez umieszczenie jej nad kodem kreskowym na krawędzi pokrywy opakowania, przez co była słabo widoczna i nieczytelna; braku lub nieprawidłowych danych producenta/ podmiotu wprowadzającego jaja do obrotu; braku kodu zakładu pakowania jaj lub wskazanie nieprawidłowego kodu; braku lub niewłaściwie objaśnionego znaczenia kodu producenta; braku podania ilości jaj w opakowaniu.

Inspektorzy wymierzyli 12 kar pieniężnych, wydali trzy decyzje administracyjne nakazujące zniszczenie jaj ze względu na całkowity brak ich oznakowania, wydali sześć decyzji zakazujących wprowadzania do obrotu jaj niespełniających wymagań jakości. Oprócz tego nałożyli siedem mandatów karnych na osoby odpowiedzialne i wydali 27 zaleceń pokontrolnych. IJHARS zwraca uwagę, że temat kar nie jest jeszcze zamknięty "z uwagi na niezakończone postępowania administracyjne oraz trwające procedury odwoławcze, ostateczna liczba i wielkość zastosowanych sankcji może ulec zmianie".

Polskie jaja bez zastrzeżeń

67 partii jaj posiadało oznakowanie “Produkt polski” i na tych partiach nie stwierdzono nieprawidłowości. Uchybień nie odnotowano także w przypadku 21 partii jaj pochodzących z produkcji ekologicznej. Odnotowano jedynie jeden przypadek sprzedaży jaj po przekroczeniu daty minimalnej trwałości.

ZOBACZ RÓWNIEŻ