Kontrola pracy zdalnej. Skala nieprawidłowości rośnie

praca zdalna
kontrole pracy zdalnej / Fot. Pixabay/gomiche
Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza, jak wygląda organizacja pracy zdalnej w firmach. Zdarzają się uchybienia. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, niemal co czwarta skontrolowana firma nie pokrywa pracownikom kosztów energii oraz nie wypłaca ekwiwalentu albo ryczałtu za wykorzystywanie własnych narzędzi do pracy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W minionym roku po raz pierwszy w pełni obowiązywały w Polsce zaktualizowane przepisy Kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej, które weszły w życie 7 kwietnia 2023 r.

Nieprawidłowości przy organizacji pracy zdalnej

W 2024 roku Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 325 kontroli związanych z przestrzeganiem zasad pracy zdalnej. W ich trakcie aż w 66% przypadków wykryto uchybienia – to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Z opublikowanego sprawozdania PIP wynika, że największy wzrost nieprawidłowości dotyczył obszaru bezpieczeństwa i higieny pracy. Skala tych naruszeń wzrosła aż o ponad 30%. Najczęściej pracodawcy nie sporządzali oceny ryzyka zawodowego dla pracy zdalnej ani nie przekazywali pracownikom wymaganych informacji dotyczących zasad bezpiecznego wykonywania pracy poza biurem.

"O niemal 20 proc. wzrosła też skala przewinień w zakresie organizacji pracy zdalnej, a dokładnie niewypłacania ekwiwalentu albo ryczałtu w związku z wykorzystywaniem przez pracowników własnych narzędzi pracy i materiałów, czy niepokrywania kosztów energii elektrycznej i telefonów" — pisze "DGP". Praca zdalna musi być uregulowana w porozumieniu z organizacjami związkowymi, regulaminie ustalonym jednostronnie lub indywidualnie w porozumieniu z pracownikiem. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć materiały i narzędzia niezbędne do pracy (komputer, telefon), ewentualnie wypłacić ekwiwalent pieniężny lub ryczałt np. za korzystanie z prywatnego sprzętu czy energii elektrycznej.  

Ile osób pracuje zdalnie?

Według danych GUS w III kwartale 2024 roku 2,711 miliona osób, czyli 15,7% wszystkich pracujących, wykonywało swoją pracę w domu – regularnie lub okazjonalnie. Natomiast 1,812 miliona osób, co stanowi 10,5% ogółu zatrudnionych, pracowało w trybie zdalnym (bez względu na dokładne miejsce wykonywania obowiązków służbowych), również w sposób stały lub sporadyczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ