Drewno konopne to przyszłość budownictwa? The True Green chce ograniczyć degradację środowiska
Piotr Pietras, fot. materiały prasoweThe True Green to spółka odpowiedzialna za rozwój technologii drewna z łodyg konopi, utworzona w ramach holdingu Green Lanes, czyli firmy typu venture building, działającej w szybko rozwijającej się branży konopnej.
- Trudno mówić o jednolitej branży konopnej, zwłaszcza w obliczu licznych nowych zastosowań konopi. Zastosowania te wykraczają obecnie daleko poza CBD oraz środki medyczne. Z jednej strony wykorzystanie łodygi konopi jest możliwe na szeroką skalę w przemyśle budowlanym czy tekstylnym. Z drugiej, konopia jest cennym źródłem wysokiej jakości protein i tłuszczów, stanowiąc bazę dla produktów spożywczych. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wymiar ekologiczny uprawy konopi, które nie wymagają nawożenia i środków ochrony roślin, nie wspominając już o bardzo wysokiej zdolności do absorpcji dwutlenku węgla z atmosfery. Jeśli jednak przyjąć, że mówimy o branży jako pewnej całości, warto zwracać uwagę na zespoły, które stoją za danymi projektami. Obecnie to szerokie doświadczenie i kompetencje najczęściej decydują o powodzeniu danego projektu. W konkurencyjnym środowisku, z jakim mierzymy się obecnie, sama magia konopi nie wystarczy by odnieść komercyjny sukces - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Piotr Pietras, prezes spółek Green Lanes oraz The True Green.
Kompozyty na bazie łodyg konopi włóknistej, z powodzeniem mogą być w przyszłości używane w meblarstwie i budownictwie. Zainteresowanie rozwiązaniem po stronie przemysłu już jest duże, tym bardziej, że twardość takiego drewna jest wysoka – plasuje się między dębiną a bukiem. Spółka The True Green, poza zaproponowaniem nowego, alternatywnego i drewnopodobnego materiału budulcowego do szerokiego zastosowania, chce swoim projektem przyczynić się do ochrony drzew i lasów.
- Nasze rozwiązanie to projekt rewolucyjny z kilku względów. Po pierwsze, łodygi konopi włóknistych, na których The True Green głównie koncentruje swoją technologię produkcji drewna konopnego to odpad poprodukcyjny, a ich przetwórstwo wpisuje się w proces zagospodarowania odpadów, które dla rolnictwa stanowią obszar wyzwań. Ponadto, zamienniki drewna mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnego drewna, a co więcej – o porównywalnych do niego właściwościach, takich jak twardość, gęstość czy sposób obróbki i uszlachetnienia. Co ważne, tworzone kompozyty na bazie łodygi konopi i innych jednorocznych surowców włóknistych mogą z powodzeniem być stosowane w branży meblarskiej czy wykończenia wnętrz. Istotna jest również możliwość sterowania parametrami gotowego produktu, takimi jak waga, długość kolor czy wzór w zależności od przeznaczenia czy też wykorzystanie – poza bazą, którą jest łodyga konopna nadająca trwałości – innych surowców, np. słomy rzepakowej czy kukurydzianej. Liderzy rynku meblarskiego już przetestowali nasz materiał na dotychczasowych liniach produkcyjnych i są bardzo zadowoleni z osiągniętych rezultatów. Kolejnym aspektem, na który warto jeszcze zwrócić uwagę, jest ekologia. Drewnopodobny materiał budulcowy, poza tym, że ma szerokie zastosowanie, może przyczynić się również do ochrony drzew i lasów w tym także bioróżnorodności leśnej, tym samym ograniczając degradację środowiska - tłumaczy Piotr Pietras.
Konopne "drewno" zostało docenione podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - The True Green zdobyło tytuł najlepszego startupu w Polsce w kategorii environment w konkursie Start-up Challenge.
W czerwcowym numerze My Company Polska znajdziecie zestawienie 20 firm, które zmieniają Polskę i świat na lepsze, wśród których znalazło się również The True Green