Biocam chce odmienić diagnostykę chorób układu pokarmowego

Biocam - zespół / Fot. Materiały prasowe
Biocam - zespół / Fot. Materiały prasowe
Wrocławski startup Biocam rozwija nieinwazyjną i bezbolesną metodę monitorowania i diagnostyki stanu układu pokarmowego za pomocą sondy wielkości kapsułki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Spółka przechodzi obecnie z fazy badań laboratoryjnych do etapu testów na pacjentach-ochotnikach. Przy wsparciu funduszu LT Capital firma chce wynieść endoskopię układu pokarmowego na wyższy poziom, z korzyścią dla komfortu pacjentów i sprawności systemu opieki zdrowotnej. Aktualnie firma walczy o udziały w rynku leczenia nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego, wartego globalnie 51,9 mld dol.

Rozwiązanie autorstwa Biocam to zdalny i bezkontaktowy system do diagnostyki układu pokarmowego za pomocą endoskopii kapsułkowej. 

- Chcemy zrewolucjonizować sposób, w jaki do tej pory prowadzona była diagnostyka chorób układu pokarmowego. Naszym naczelnym celem jest poprawienie komfortu pacjentów podczas badania, ale też usprawnienie całego systemu opieki zdrowotnej, która dotychczas cierpiała na brak szybkiej i precyzyjnej metody badania. Zgoda na przeprowadzenie eksperymentu medycznego to przełomowy moment w naszej dotychczasowej niespełna 2-letniej historii i wielka szansa, którą na pewno wykorzystamy – mówi Maciej Wysocki, prezes i jeden z założycieli Biocam. Dodaje też: – Nasze rozwiązanie nie jest pierwszym na rynku, ale wśród już dostępnych prezentuje najlepsze właściwości, takie jak wytrzymałość baterii czy wyższa rozdzielczość, a w efekcie również jakość obrazu. 

Zobacz: Prepersi

Firma chce być wsparciem dla lekarzy w stawianiu diagnozy. Wykrywając za pomocą sztucznej inteligencji klatki, na których widać niepokojące zmiany w układzie pokarmowym, wielokrotnie zmniejsza objętość materiału filmowego podlegającego dokładnej analizie. - Uzyskana oszczędność czasu pozwoli lekarzowi zbadać więcej pacjentów niż miało to miejsce w dotychczas stosowanych metodach – tłumaczy Maciej Wysocki.

Biocam stawia na rozwiązania MedTech

Biocam to całe środowisko wzajemnie powiązanych i współpracujących ze sobą trzech elementów: kapsułki (hardware), algorytmów do analizy obrazów (software), jak i platformy telemedycznej. W porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań produkt Biocam ma bardziej wytrzymałą baterię, która pozwala na zbadanie całości układu pokarmowego, i wyższą rozdzielczość obrazu. Do tego jest zasilany algorytmami, sygnalizującymi na nagraniu wszelkie odstępstwa od normy, a to przekłada się na dużą oszczędność czasu u lekarza, dokonującego diagnozy na podstawie materiału filmowego. 

Cel Biocam? Sprawniejsze, szybsze i bezpieczniejsze badanie pacjentów z problemami układu pokarmowego, w dodatku przeprowadzone bezinwazyjnie i w komfortowych warunkach domowych.

Sprawdź: Freelancer

W ramach eksperymentu medycznego rozwiązanie Biocam jest testowane w warunkach rzeczywistych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. Próba badania to 36 pacjentów, w tym 20 z patologiami całego przewodu układu pokarmowego, zarówno dolnego jak i górnego odcinka oraz 16 potencjalnie zdrowych (lub jeszcze niezdiagnozowanych). To ważny etap na drodze do  komercjalizacji produktu, otwierający drogę do uzyskania certyfikacji medycznej CE (Europa) i FDA (Ameryka Północna/ USA). Równolegle z prowadzonym eksperymentem spółka dalej pracuje nad nowymi funkcjonalnościami kapsułki i platformy sprzętowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ