9 obiecujących europejskich startupów w dziedzinach zdrowia fizycznego i psychicznego, edukacji i działalności charytatywnej
Eugene Valuev, partner założycielski Ultra VC, Borys Musielak, partner założycielski SMOK Ventures, Kris Jack, współzałożyciel VODA, oraz Justyna Grzywaczyk-Krysztofiak, Szefowa Kultury i Ludzi w Mindgram / fot. mat. pras.Dziewięć startupów z portfolio Ultra VC, gotowych do inwestycji, z Polski, Litwy, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, zaprezentowało swoje rozwiązania technologiczne, przynoszące realny wpływ w następujących sektorach: Osobiste i Psychiczne Dobre Samopoczucie, Edukacja i Uczenie się przez Całe Życie, Przyszłość Pracy, Nowe Zarządzanie, FinTech Skupiony na Wpływie oraz Etyczne Wykorzystanie Sztucznej Inteligencji.
Voda
Brytyjska aplikacja dla zdrowia psychicznego LGBTQIA+, zaprojektowana przez czołowych psychoterapeutów LGBTQIA+. Aplikacja została uruchomiona w odpowiedzi na rosnące globalne nastroje anty-LGBTQIA+ i obecnie obsługuje ponad 13 tysięcy osób queer na całym świecie. Do tej pory Voda zebrała £270 tys. w ramach pre-seedowego finansowania od Freiraum Ventures, Lightbulb Trust i Ultra VC.
GIFTD
Niemieckie rozwiązanie do wyprzedaży zapasów. GIFTD oferuje model dostawy/subskrypcji dla ekskluzywnych prezentów marek, zapewniając 5-10 razy lepszy współczynnik klikalności dla marek w porównaniu do marketingu influencerów.
iHairium
Amerykański ekosystem opieki zdrowotnej online, oferujący pomoc osobom cierpiącym na problemy związane z włosami i skórą głowy, w zakresie diagnozy i leczenia.
Kano
Francuska internetowa klinika zdrowia mężczyzn. Zapewnia wygodną, dyskretną i bezpieczną opiekę dla mężczyzn z intymnymi problemami zdrowotnymi, których miliony są dziś niedostatecznie obsługiwane.
Thera
Litewski osobisty tracker zdrowia psychicznego i dziennik, który pomaga lepiej zrozumieć naturę swoich uczuć i ostatecznie poprawić swoje emocjonalne samopoczucie. Ponad 27 tysięcy użytkowników aktywnie korzysta z tego rozwiązania miesięcznie.
You are a Legend
Międzynarodowy zamknięty klub z zawodami dla lekarzy medycyny, skierowany do interesariuszy opieki zdrowotnej.
Maramora
Polski startup oferujący cyfrową przestrzeń uzdrawiającą, gdzie można się zrelaksować i zminimalizować negatywne emocje poprzez praktyki artystyczne i wiedzę. Maramora jest pierwszym technologicznym rozwiązaniem łączącym moc sztuki i psychologii.
Stry
Cyfrowa platforma dla entuzjastów sportu, łącząca użytkowników z USA z profesjonalnymi trenerami osobistymi z Europy, oferująca spersonalizowane plany treningowe dostosowane do opinii użytkowników oraz nieograniczone wsparcie za cenę jednej sesji offline z trenerem osobistym.
Fandy
Patforma, która pomaga firmom z UE integrować mikrodatki na lokalne organizacje charytatywne w procesie płatności, umożliwiając znaczące wsparcie przy jednoczesnym zwiększeniu retencji klientów o 30% i średniej wartości zamówienia o 26%.
Sprawdź także: Od dyrektora sprzedaży do CEO medtechu – rozmowa z Piotrem Strychalskim
Dodatkowo, Demo Day stał się platformą do dyskusji, jak założyciele i inwestorzy mogą rozmawiać o zdrowiu psychicznym. Eugene Valuev, partner założycielski Ultra VC, Borys Musielak, partner założycielski SMOK Ventures, Kris Jack, współzałożyciel VODA, oraz Justyna Grzywaczyk-Krysztofiak, Szefowa Kultury i Ludzi w Mindgram, omówili relacje między założycielami startupów a inwestorami i to, czy jest miejsce na otwartość i wrażliwość.
Borys Musielak uważa, że założyciele startupów i inwestorzy są jak rodzina. „Czasem w rodzinie nikt ze sobą nie rozmawia i obwinia się nawzajem, ale to nadal rodzina. I to od nas zależy, aby uczynić ją prawdziwą rodziną.” Zarówno startupy, jak i inwestorzy powinni traktować to jako osobistą odpowiedzialność, aby nauczyć się rozmawiać o niewygodnych i wrażliwych sytuacjach w zdrowy sposób. Zosia Wanat, reporterka CEE w Sifted, moderowała panel dyskusyjny.
Jak pozyskać pierwsze finansowanie na startup?
Kiedy już wykorzystasz oszczędności swoje i swojej rodziny, a projekt ma szansę powodzenia, zaczynasz marzyć dalej: "Żeby tak skądś pojawił się choć milion zł". W Polskich realiach jest to czasem znacznie mniej, ale z dobrym pomysłem i odpowiednim przygotowaniem, startup na etapie początkowym może liczyć na wsparcie z różnych stron: dotacji państwowych, aniołów biznesu lub funduszy VC.