Dwie grupy polskich naukowców w programie EIT Health. Będą rozwijać technologię do walki z nowotworami

- Teraz oba projekty otrzymają granty w wysokości do 60 tys. EUR na 5-miesięczny etap venture buildingowy, w ramach którego zbudują zespół, przeprowadzą analizę i modelowanie biznesowe oraz opracują business case.
- Projekt Cytokine Detection Biosensor, opracowany przez zespół naukowy z Uniwersytetu Zielonogórskiego, skupia się na stworzeniu przenośnego urządzenia biosensorowego do wykrywania biomarkerów raka.
- Z kolei projekt COMRADE, rozwijany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ma na celu stworzenie opartego na algorytmach uczenia maszynowego systemu diagnostyki medycznej do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych w jelicie grubym.
Deep Tech Venture Builder Programme
Deep Tech Venture Builder Programme to inicjatywa mająca na celu wsparcie zespołów akademickich rozwijających innowacyjne technologie z obszaru Deep Tech, koncentrujących się na sektorach MedTech i Digital Health. Program pomaga przekształcić projekty badawcze odpowiadające na pilne wyzwania w sektorze ochrony zdrowia w realne przedsięwzięcia rynkowe. Umożliwia zespołom pokonanie kluczowych wyzwań związanych z komercjalizacją oraz rozwój innowacji z poziomu dojrzałości technologicznej (IML) co najmniej 3/4 do IML 6/7 do jego zakończenia. Do programu mogą przystąpić zespoły akademickie oraz naukowcy wyłącznie w konsorcjach z venture builderem.
Organizatorem Deep Tech Venture Builder Programme jest EIT Health, społeczność czołowych światowych innowatorów w dziedzinie zdrowia, wspierana przez Unię Europejską. Jako wspólnota wiedzy i innowacji (knowledge and innovation community - KIC) Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (European Institute of Innovation and Technology - EIT), będącego organem Unii Europejskiej, EIT Health jest współfinansowane w ramach programu Horyzont Europa (Horizon Europe). Jego misją jest wspieranie innowacji w opiece zdrowotnej i wywieranie pozytywnego wpływu na społeczeństwo Europy poprzez wspieranie projektów i programów z zakresu edukacji, innowacji i zakładania przedsiębiorstw, promujących poprawę zdrowia obywateli, wzmacniających systemy opieki zdrowotnej i przyczyniających się do zrównoważonego rozwoju gospodarki w Europie.
- Dzięki programowi Deep Tech Venture Builder Programme (DTVB Programme) EIT Health dąży do przyspieszenia procesu wprowadzania na rynek innowacji powstających w laboratoriach, redukcji ryzyka projektów i przyciągnięcia inwestorów na wcześniejszych etapach. Ta inicjatywa nie tylko napędza wzrost gospodarczy, ale także znacząco przyczynia się do rozwoju start-upów dzięki wsparciu wehikułów inwestycyjnych. Jednak, co najważniejsze, wprowadza przełomowe innowacje dla pacjentów, wywierając głęboki wpływ na sektor ochrony zdrowia. Jesteśmy zachwyceni, widząc, jak ten program nabiera życia, dzięki tak innowacyjnym i obiecującym projektom, jak te prowadzone przez Uniwersytet Zielonogórski i Uniwersytet Medyczny w Łodzi. W latach 2023-2024 zorganizowaliśmy liczne grupy fokusowe, warsztaty i wywiady z ponad 100 kluczowymi interesariuszami europejskiego ekosystemu ochrony zdrowia. Spośród nich znaczący wkład wniósł venture builder The Heart. Wnioski zebrane w trakcie fazy współtworzenia programu miały kluczowe znaczenie w jego kształtowaniu. Jesteśmy podekscytowani, że możemy obserwować rozwój tych innowacyjnych projektów i transformacyjny wpływ, jaki będą miały na sektor opieki zdrowotnej – mówi Maria Escarti, liderka DTVB Programme w EIT Health.
Jak będzie przebiegać program
Program składa się z dwóch etapów. Do pierwszego, trwającego 5 miesięcy, zostało wybranych 17 projektów, które otrzymają do 60 tys. EUR grantu (z wymaganym 30% wkładem koinwestycyjnym od venture buildera). Skupia się on na venture buildingu - stworzeniu zespołu, analizie i modelowaniu biznesowym oraz zbudowaniu business case. Zwieńczeniem tego procesu będzie utworzenie spin-offu. Założycielami powstałej spółki będą: uczelnia, naukowcy oraz venture builder. Po pozytywnej ocenie ekspertów, do drugiego etapu przejdzie maksymalnie 10 projektów, które będą miały 5 miesięcy na stworzenie Minimum Viable Product (MVP) i walidację rynkową. Do każdego z konsorcjów dołączy wówczas partner wdrożeniowy - organizacja z jednego z krajów UE, ale innego niż uczelnia, z której pochodzi wynalazek. Na tym etapie w spin-off inwestuje venture builder razem z inwestorem, a EIT Health zaoferuje grant w wysokości do 150 tys. EUR.
- Inicjatywa Deep Tech Venture Builder Programme to ważny krok w dostrzeżeniu i wsparciu roli venture builderów w procesie komercjalizacji projektów naukowych. Dzięki niej możemy wspólnie z badaczami ubiegać się o finansowanie oraz merytoryczne i relacyjne wsparcie EIT Health, co znacząco zwiększa szanse na sukces. Venture building to skuteczna ścieżka rozwoju innowacji – wspiera naukowców w aspektach biznesowych, podnosząc prawdopodobieństwo stworzenia udanego spin-offu. Nie każdy naukowiec musi i chce być przedsiębiorcą, dlatego kluczowe jest budowanie ekosystemu, pozwalającego im skupić się na tworzeniu przełomowych technologii, bez konieczności zarządzania biznesem i jednocześnie zabezpieczającego interesy ich oraz spółki poprzez odpowiednie ułożenie jej struktury udziałowej. I zarówno venture building, jak i ten program są istotnymi elementami tego ekosystemu. Wierzymy, że wspierane przez nas projekty - Cytokine Detection Biosensor i COMRADE, mają realną szansę przekształcić się w spółki o dużej wartości, wspomagające diagnostykę nowotworów - komentuje Zbigniew Leś, Director of R&D Partnerships and Technology Transfer, The Heart.
COMRADE
Projekt COMRADE, realizowany w ramach programu LIDER z funduszami NCBIR, ma zrewolucjonizować diagnostykę endoskopową w szpitalach i ośrodkach ambulatoryjnych na terenie Unii Europejskiej. Został stworzony przez zespół naukowców: Roberta Strąkowskiego, Marię Strąkowską, Huberta Zatorskiego, Adama Fabisiaka oraz Annę Mokrowiecką i Marcina Brauna pod kierownictwem dr n.med. Marcina Talar, członka zespołu Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Projekt jest testowany przez zespół lekarski prof. Ewy Małeckiej-Wojciesko, kierownika Kliniki Chorób Przewodu Pokarmowego CSK nr 1 im. Norberta Barlickiego. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie systemu wspierającego wczesne wykrywanie gruczolaków jelita grubego. Dzięki zastosowaniu splotowych sieci neuronowych (CNN) i analizy obrazu w czasie rzeczywistym, rozwiązanie znacząco podnosi wskaźniki wykrywalności polipów (PDR) oraz ma szansę zwiększyć wykrywalność gruczolaków (ADR). Kluczową zaletą COMRADE jest łatwa integracja z dowolnym endoskopem, co eliminuje konieczność wymiany sprzętu. Projekt przełamuje bariery cenowe, zwiększając dostępność zaawansowanych technologii w Unii Europejskiej i otwiera nowe perspektywy w profilaktyce oraz diagnostyce chorób układu pokarmowego.
Cytokine Detection Biosensor
Z kolei realizatorami projektu Cytokine Detection Biosensor są naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego: dr hab. inż. Katarzyna Arkusz, prof., dr hab. inż. Roman Stryjski, prof. oraz dr n. med. Rafał Kieszek. Celem przedsięwzięcia jest opracowanie przenośnego, bezznacznikowego bioczujnika, który pozwoli na szybkie i wysoce selektywne wykrywanie cytokin oraz innych biomarkerów raka w punktach opieki zdrowotnej. Innowacją jest możliwość przeprowadzenia badania bez konieczności analizy próbki krwi w do laboratorium — diagnoza może być dokonana od razu w gabinecie lekarskim, co znacznie przyspieszy proces monitorowania. Technologia ma wykorzystywać metodę bezznacznikową (label-free), co oznacza, że nie wymaga stosowania dodatkowych odczynników lub znaczników do analizy próbki. Dzięki temu pomiar będzie tańszy, łatwiejszy w wykonaniu i mniej czasochłonny w porównaniu z tradycyjnymi metodami laboratoryjnymi, wymagającymi złożonej aparatury i długich okresów inkubacji. Urządzenie będzie zintegrowane z aplikacją mobilną, umożliwiającą wizualizację wyników w czasie rzeczywistym, a także monitorowanie trendów i śledzenie skuteczności leczenia u pacjentów onkologicznych. Docelowo przewidziana jest również integracja z systemami medycznymi, co znacznie ułatwi gromadzenie danych i usprawni proces diagnostyczny.
Polska w wyścigu startupów: gdzie tracimy dystans, a gdzie możemy zostać liderem?
O tym, czy możemy jeszcze dogonić światowe potęgi technologiczne i jak startupy mogą się odnaleźć w dzisiejszej sytuacji rozmawiamy z Maciejem Marszałkiem, CEO i Jędrzejem Iwaszkiewiczem, CCO z The Heart – korporacyjnego venture buildera budującego startupy technologiczne.