Złoty dalej szybuje. Najmocniej zyskująca waluta świata po wyborach

pieniądze
Fot. shutterstock.
Efekt domina na rynkach finansowych – złoty stał się najmocniej zyskującą walutą na świecie na początku tygodnia. Jego wzmocnienie jest bezpośrednim skutkiem niedzielnych wyborów w Polsce, które przyniosły nadzieję na zmiany w kierunku polityki gospodarczej. Polska odzyskała zaufanie w oczach inwestorów?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W rezultacie umocnienia polskiej waluty, euro i dolar straciły na wartości w stosunku do złotego o około 25 groszy w zaledwie kilka tygodni.

Złoty dalej szybuje. Najmocniej zyskująca waluta świata po wyborach

O ile w poniedziałek złoty zyskał najwięcej, o tyle we wtorek jego umacnianie było już mniej dynamiczne. Dla porównania, przed weekendem za dolara płaciliśmy 4,32 zł, natomiast we wtorek już tylko 4,21 zł. Względem euro sytuacja przedstawiała się podobnie, gdzie notowania spadły z poziomu ok. 4,54 zł w niedzielę do 4,44 zł we wtorek - relacjonuje portal Money.pl.

Wybory 2023. Zmiana rządu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem. Co to oznacza dla biznesu?

Czemu rynki wierzą w złotego?

Ekspert Cinkciarz.pl, Bartosz Sawicki, zauważa, że choć umocnienie złotego jest efektem wyborów, to jego przyszłość będzie zależeć od terminu powołania nowego rządu i sytuacji globalnej. Obecne wzrosty podsumowuje stwierdzeniem, że "Złoty na początku tygodnia jest najmocniej zyskującą walutą na świecie". Arkadiusz Balcerowski, ekonomista z mBanku, podkreśla, że inwestorzy mają nadzieję na zmiany w polityce gospodarczej, które będą bardziej przyjazne dla biznesu i rynków.

Giełda na zielonej fali

Warszawska giełda również doświadczyła pozytywnych zmian. Indeks WIG wzrósł o 2,5%, a WIG20 o 2,30%. Wśród spółek, które odnotowały największy wzrost warto wymienić PGE (+8%), PZU (4,16%) oraz Tauron (8%). Sektor bankowy również cieszył się dużym zainteresowaniem inwestorów, co było widoczne w prawie każdym z walorów - wynika z obserwacji kursów.

Nowa polityczna mapa Polski

Ostateczne wyniki wyborów pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,4% głosów, podczas gdy Koalicja Obywatelska 31%. Zgodnie z tymi wynikami, obecny rząd nie ma wystarczającej liczby mandatów, by kontynuować rządy. Większą szansę na utworzenie nowego rządu ma opozycja, która posiadała w Sejmie 248 głosów, czyli o 17 więcej niż wymagana większość.

W obliczu tych przemian, rynki wyraźnie sygnalizują swoją aprobatę dla potencjalnych zmian w polityce gospodarczej Polski. Przed nami wiele zmian, rośnie prawdopodobieństwo odblokowania dla Polski środków unijnych m.in.  z KPO. To wszystko ma wpływ na wycenę rodzimej waluty.

Talkie.ai coraz aktywniejszy w USA. Startup przygotowuje się do zebrania nowej rundy [TYLKO U NAS]

ZOBACZ RÓWNIEŻ