Najniższy krus euro do dolara od 20 lat

euro dolar
Prawdopodobnie czekają nas podwyżki stóp procentowych dla europejskiej waluty, fot. shutterstock.
22 sierpnia 2022 r. zanotowano najniższy kurs euro wobec dolara amerykańskiego od kiedy istnieje europejska waluta.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Gospodarce Unii Europejskiej grozi poważna recesja. Według agencji AFP, euro ma tak słabą pozycję wobec dolara ze względu na kryzys energetyczny.

Najniższy kurs od 20 lat 

Jak podaje portal Money.pl kurs euro do dolara amerykańskiego zmniejszył się o 0,9951 dol. za jedno euro. To historyczny moment, gdyż ostatni raz tak niski kurs euro miało tylko raz, zaraz po jego wprowadzeniu w 2002 roku. Jednak zła passa europejskiej waluty trwa już od miesięcy. Kilka tygodni temu wartość obu walut zrównała się ze sobą (jedno euro było warte jednego dolara).

Niestety ta wiadomość nie oznacza dla nas nic dobrego. Przez lata europejska waluta prześcigała dolara, a podczas kryzysu ekonomicznego w 2008 roku biła go o głowę. Przykładowo w sierpniu 2008 roku dolar był warty 2,2233 zł (obecnie to 4,81 zł).

Skąd tak niski kurs euro?

Ekonomiści wskazują, że za sprawą za złą kondycją europejskiej waluty stoją konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę. Atak spotkał się ze zdecydowaną reakcją Zachodu. Sankcje nałożone na Kreml przyczyniły się do wykolejenia rosyjskiej gospodarki. W związku z tym Władimir Putin, dyktator i przywódca rosyjskiego reżimu postawił sobie za cel  destabilizację sytuacji ekonomicznej w UE. Zdecydował się wstrzymać na trzy dni dostawy gazu poprzez gazociąg Nord Stream 1.

Dwucyfrowe tempo drożyzny

Według agencji Reutera po tej informacji ceny gazu w holenderskim hubie TTF rosły z tego powodu w dwucyfrowym tempie. A to może doprowadzić do destabilizacji bezpieczeństwa energetycznego w krajach członkowskich UE.

Zaniżenie wartości euro wywołało poruszenie także wśród europejskich elit. Joachim Nagel, szef Niemieckiego Banku Centralnego wezwał Europejski Bank Centralny (EBC) do podniesienia stóp procentowych, z powodu inflacji. Jego obawy nie są bezpodstawne. Wszystko wskazuje na to, że waluta niebieskiej Wspólnoty będzie miała problemy także w 2023 roku.

Sprawdź: Zegarek MoonSwatch absolutny hit sprzedaży

ZOBACZ RÓWNIEŻ